„Nacista“ kvůli Koněvovi? Urážlivé, kárá Hamáček ministra. O soše mají rozhodnout obyvatelé Prahy

Autor: ČTK, for - 
8. 9. 2019
17:16

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij promeškal příležitost mlčet, jeho komentář byl zbytečný a urážlivý, řekl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Reagoval tak na výroky ministra Medinského vůči starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09). Při kritice vedení pražského obvodu za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva v pátek Medinskij přirovnal Koláře k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Podle předsedy ODS Petra Fialy má český stát po Medinském požadovat omluvu.

„Myslím, že mu (Medinskému) do toho nic není a takové výroky na Českou republiku a volené představitele, byť samosprávy, jsou zbytečné a celou věc komplikují,“ uvedl Hamáček.

„(Ministr zahraničí) Tomáš Petříček už řekl, že by omluva pana ministra kultury tu věc vylepšila nebo byla posunem. Jestli to bude formou předvolání ruského velvyslance, proč ne. Myslím, že si mají co říci,“ dodal. Hamáček řekl, že ho zároveň fascinuje, že v Praze je v létě 2019 největším problémem Koněvova socha.

„Český stát má požadovat omluvu, protože je to vyjádření reprezentanta ruské vlády a to vyjádření je nepřijatelné. Myslím si, že je v našem zájmu, abychom se chovali standardně a řekli, že toto si nenecháme líbit. Je věcí každého národa, jaké pomníky staví, jaké pomníky nechce mít. Není možné, aby naši volení zástupci byli obviňováni, že jsou fašisté jen proto, že mají nějaký názor. Je potřeba, aby s námi jednala i velmoc důstojně tak, jak se to sluší vůči nezávislému státu,“ poznamenal Fiala.

Sochu maršála Koněva v Praze 6 nejspíš sundají.Sochu maršála Koněva v Praze 6 nejspíš sundají. | ČTK/Šimánek Vít

Kolem Koněvova památníku v pražské Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v pravidelné poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta chce sochu přestěhovat jinam. Podle ruského velvyslanectví je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stojí také na desce.

Koněvova deskaKoněvova deska | Facebook, Zdeněk Hřib

Vysvětlující tabulky jsou podle Hamáčka dostačující. Na bourání pomníků je pozdě, míní. „Teď bourat Koněva, tak kde to skončí? Začneme se nově dívat na husity? Nějaký nový výklad, budeme bourat Jana Žižku na Vítkově? Nebo začneme diskutovat o tom, jakou roli hrál Karel IV. ve vztahu k židům? Že organizoval nebo schvaloval pogromy, tak budeme přejmenovávat univerzity?“ uvedl Hamáček.

Oba politici se ale shodli, že o budoucnosti sochy mají rozhodnout lidé žijící v Praze 6, například v referendu.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

anonym01 ( 11. září 2019 14:35 )

VZDYCKY JSEM SE STYDELA ZA TAKOVE HRADNI JELIMANY KTERE JSTE VOLILI VY BLBEČCI, ALE TO NEZNAMENA, ZE BYCH SE VZDALA TOHO CO MI MOJI PRARODIČE DALI. KLAUS ČESKOSLOVENSKO ROZBIL SPOLU S RUSKYM MEČIAREM. MEZI TU CHATRU PATRI NEJEN KSČM , ALE I ZEMANOVCI!

anonym01 ( 11. září 2019 14:33 )

JE TO NUZNEJ DAREBAK . NEMA RAD ČECHY STEJNE JAKO EMAN A TA BOLSANSKO OKAMUROVSKA PARTA. SFINE!

pooresh ( 10. září 2019 22:03 )

kakanas,vy soveti prece pouzivate haluze,ti inteligentni jako ty,paratko!

satanas ( 10. září 2019 11:53 )

Ba co vic, nakonec jsme vsichni soudruzi!!

satanas ( 10. září 2019 09:13 )

Do CHomutova, muzes???

Zobrazit celou diskusi
Další videa