Emma Smetana má výjimku, jiné Češky smůlu. Zuří boj o koncovku -ová u ženských jmen

Autor: ČTK, simao - 
3. 9. 2019
15:00

Petra Svoboda, Emma Smetana, Kateřina Emmons, Karolína Peake. Řada Češek zvolila své příjmení nepřechýlené, musí k tomu však mít důvodnou výjimku. Českou specialitou nicméně zůstává koncovka -ová u ženských jmen, a tak v USA válčí dál na kurtech i při současném US Open Serena Williamsová a nikoli Williams. Umožnit všem ženám výběr mezi koncovkou -ová a bez ní chtějí Piráti, vláda tuto benevolenci neposvětila a proti je i Hamáčkovo ministerstvo vnitra. Pohnou se ledy u přechylování příjmení českých žen?

Vláda v pondělí na svém druhém zasedání po vládních prázdninách řešila i novelu zákona o matrikách. I ta obsahuje problematiku přechylování ženských jmen.

Materiál předložilo ministerstvo vnitra, platit by měl podle návrhu od července příštího roku. Vláda ho jako celek podpořila, nicméně kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) nepodpořil připomínku, podle které by měla být zrušena povinnost přechylovat ženská příjmení.

Anketa
Jste pro zrušení povinné koncovky ženských příjmení -ová?
počet hlasujících: 1702

Ženy s výjimkou: Smetana i Peake

Zákon o matrikách v současné době připouští nepřechylování v odůvodněných případech. Především pokud žena žije v zahraničí, je provdána za cizince, případně pokud se hlásí k jiné než české národnosti.

A tak se v Česku setkáte se jmény jako moderátorky Emma Smetana a Petra Svoboda, exministryně obrany Karolína Peake či sportovní střelkyně Kateřina Emmons. U neodůvodněných případů však nadále dle českých zákonů není možné nepřechylovat. Přijde změna?

Hamáček: Záleží na každém, jak se chce jmenovat

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) potvrdil, že vnitro ani vláda neakceptovaly připomínku, která plánovala zrušit povinnost přechylovat ženská příjmení příponou -ová.

„Podle ministerstva vnitra nejsou pro takovou změnu věcné důvody. Přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému,“ uvedl v tiskové zprávě Hamáček. Osobně si však vicepremiér myslí, že záleží na každém, jak se chce jmenovat. „Do budoucna jsem tedy otevřený debatě o změně zákona, která by pravidla pro přechylování rozvolnila,“ dodal.

Video Babiš: Neřekl jsem, že se má Zemana zbavit Mynáře s Nejedlým. A pustil se do Emmy Smetana - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Piráti: Zrušme povinnou koncovku -ová

Zrušit povinnost přechylovat ženská příjmení koncovkou -ová však chtějí navrhnout ve Sněmovně Piráti. Ženy podle nich mají dostat možnost v budoucnu rozhodnout, zda budou používat u svého příjmení příponu -ová navzdory tomu, že vláda v pondělí v novele o matrikách takovou alternativu odmítla.

Poslanec Ondřej Profant (Piráti) chce zkusit změnu protlačit do zákona pozměňovacím návrhem. Stát by podle něj měl umožnit svobodnou volbu formy příjmení, aktuální úpravu považuje za diskriminační.

„Podle současného stavu tak mohou činit pouze cizinky nebo ženy plánující žít v zahraničí, což je podle Pirátů diskriminující. S postojem vlády nesouhlasíme a chceme umožnit svobodnou volbu formy příjmení. V minulosti byla ženská příjmení v češtině běžně uváděna v obou formách, neexistuje tedy mluvnický důvod pro povinné přechylování,“ uvedl Profant. 

Válková je pro svobodnou volbu

Na své straně má přitom i vládní zmocněnkyni pro lidská práva a exministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO). Právě ta je autorkou připomínky, aby si ženy mohly vybrat, zda koncovku -ová u příjmení chtějí, nebo nikoli.

„Ženy mají pro volbu způsobu uvádění svého příjmení své vlastní subjektivní důvody, jejichž závažnost by neměl posuzovat stát a neměl by klást nelegitimní překážky pro realizaci svobodné volby,“ míní Válková.

Jazykovědec: -ová má smysl

Podle jazykovědce Karla Olivy je však účelem přechylování smysluplné dorozumění a snaha vyhnout se nejednoznačným větám typu „Seleš porazila Graf“, kdy používá jiný tenisový příměr legend Stefi Grafové proti Monice Selešové.

„Pokud někdo trvá na tom, že ji (koncovku -ová) tam nechce, tak ji pak musí suplovat něčím jiným – křestním jménem nebo titulem. Jazyk má tendenci k určité ekonomii, aby se věci vyjadřovaly stručně. A tady je nejstručnější přidání koncovky,“ řekl Oliva serveru Novinky.cz.

Video Tajemství Petry Svobody: Co ve Varech točila před 15 lety? - Aleš Brunclík, Markéta Reinischová

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

victor1 ( 4. září 2019 15:32 )

Swině Bureš propluje i kdyby ses pokadil,ale toto je též zásadní!!!Nějaké blbé drtivou většinou ku*rwy (jsou tam jmenované) chtějí ohýbat zažitou klasickou češtinu?!!!Ať táhnou do Ameriky teda!

victor1 ( 4. září 2019 15:27 )

No tak,jak vidno,tak to nepřechylují jen samé blbé krávy.Dvě z těch krav ani neznám a dvě jsou jistojistě blbé.Ať táhnou tedy do Ameriky,tam zapadnou.No jo,ale tam už mají českých ku*rew dost.

blecktajp ( 3. září 2019 21:28 )

Ve jméně Kráva Nebeská taky není -ová

harrin685 ( 3. září 2019 20:12 )

Proč se tato blbka jmenuje Smetana a ne Cream nebo Creme?

ov21 ( 3. září 2019 19:53 )

chápu to u cizích jmen., ale zdrovna Smetana ? to by mne zajimalo jak to ta trapka zduvodnila

Zobrazit celou diskusi
Další videa