„Lhář a křivopřísežník,“ peskuje Kalousek Zemana. Veselý ocenil Hamáčkovu sílu

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
12. 7. 2019
20:30

Podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého páteční jednání v Lánech ukázalo, že Jan Hamáček (ČSSD) je lepší vyjednavač než premiér Andrej Babiš (ANO). Veselý řekl, že Hamáček dokázal s prezidentem Milošem Zemanem dojednat termín odvolání ministra kultury Antonína Staňka i přesto, že měl předseda sociálních demokratů těžší pozici než Babiš. O výsledku jednání se vyjádřilo i několik členů opozice, podle Miroslava Kalouska je Zeman křivopřísežník a bývalý protikandidát Zemana Jiří Drahoš uvedl, že tímto krize nekončí. 

Jan Hamáček dokázal víc než premiér. Přitom na rozdíl od Andreje Babiše neměl žádné trumfy v ruce. Přesto páteční schůzka přinesla aspoň něco konkrétního,“ řekl v pátek ČTK jediný jihočeský poslanec za ČSSD Veselý. Prezident Zeman v Lánech uvedl, že Staňka z pozice odvolá k 31. červenci. Když se sešel ve čtvrtek s premiérem a bavili se o stejném tématu, žádný konkrétní termín nepadl. Pro konec Staňka ve funkci se sociální demokracie vyslovila už v květnu.

Veselý uvedl, že i když Staněk bude jako ministr pokračovat ještě téměř tři týdny, dá se Zemanem vyřčený termín pochopit. „Asi to prezident datoval ke konci měsíce. Navíc předávání ministerstva s sebou nese určitou agendu a je lepší, když je na to prostor a nemusí se to řešit ze dne na den,“ řekl.

Bartoš: Příslib odvolání Staňka krizi neřeší

Opozice na výsledek jednání reagovala na svých profilech na sociální síti. Pozitivní výsledek jednání podle některých hlasů zastiňuje fakt, že si hlava státu ve svém úřadě dělá, co chce.

„Příslib odvolání pana Staňka současnou vládní krizi rozhodně neřeší," uvedl předseda opoziční Pirátské strany Ivan Bartoš.

Někteří dokonce zvolili i ostřejší slova. Miroslav Kalousek (TOP 09) označil prezidenta za lháře a křivopřísežníka. „Ze lži byl Miloš Zeman usvědčen nezávislým soudem nejednou. Přísahal, že bude zachovávat Ústavu, a přísahu porušuje. Prezident republiky je lhář a křivopřísežník, předseda vlády trestně stíhaný StBák. Věřím, že jejich nástupci vrátí svým úřadům důstojnost,“ řekl.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se do Zemana opřelŠéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se do Zemana opřel | Blesk:Martin Přibyl CNC

Výborný: Mocenské hry a trapný seriál

Předseda lidovců Marek Výborný zase současnou situaci přirovnal k trapnému seriálu. „Je to přímý přenos mocenských her a odnáší to politická kultura, řešení problémů občanů a naší země. Důsledek slabého premiéra. On opravdu není politik, v tom má pravdu,“ pobuřoval se Výborný.

Reagoval i bývalý protikandidát současného prezidenta Jiří Drahoš

Širší vedení sociální demokracie bude v pondělí rozhodovat o dalším postupu strany. ČSSD chce, aby Staňka nahradil Michal Šmarda, což ale není vhodný kandidát podle Zemana. Sociální demokraté proto v pondělí budou možná mluvit i o dalším setrvání ve vládní koalici. Veselý zatím neřekl, jaký je podle něj ideální další postup. „Nebudu teď přes média vysílat nějaké vzkazy. Vše řeknu v pondělí kolegům,“ uvedl Veselý.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jajas ( 14. července 2019 14:54 )

A tys to prošvihla? Tragédie.....!

satanas ( 13. července 2019 18:48 )

Rekl bych ty rococote ze sis spletl persony..Tovis, tady nejsi na Kramnym kdes ze sebe ani blba delat nemussel!!

hejhej ( 13. července 2019 18:45 )

Když arogantní opilec a politický turista Kalousek peskuje pana prezidenta, pak je jasné, že pan prezident má pravdu.

wp2t ( 13. července 2019 12:05 )

On si to popletl jen trochu. On už vychází z toho, že nám EU násilím vecpe zákon, že všichni vedoucí politici bývalých svobodných států budou muset přísahat, že budou vždy jednat a hlasovat pro ideologickou myšlenku multikulturalismu a proti svým vlastním občanům, tak jak to on už dělá od počátku své kariéry a tak je to už zařízeno při inauguraci politiků do parlamentu EU.
To jen o trochu předběhl dobu a to asi ze strachu, aby mu jeho protistátní činy ještě někdo nevyčetl a on nemusel vracet tu sošku od investorů za nějvětšího devótního ministra, kterou si nakonec ještě musel koupit za státní peníze.

wp2t ( 13. července 2019 11:49 )

Konkrétně co provedl? Je o tom napsaná celá kniha. Policejní vyšetřování nebylo ani zahájeno, protože Kalousek je kůň EU a zahraničních finančních investorů, kteří se mu touto beztrestností odvděčují za to, co pro ně všechno udělal a jak dostal český národ až na finanční dno.

Ale mé méno a adresu si budeš Mirku muset sehnat sám, já se ti takhle blbě do pařátů nevydám.

Zobrazit celou diskusi
Další videa