Zeman posvětil e-neschopenku Maláčové. Zavedou ji od příštího roku a provětrá státní kasu

Autor: ČTK, tva - 
18. června 2019
19:18

Projekt elektronické neschopenky bude plně zaveden od příštího roku. Novelu, která to předpokládá, v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Podle původních plánů měli lékaři hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců výhradně elektronicky už od poloviny letošního roku, a to společně s obnovou náhrady mzdy i v prvních třech dnech nemoci.

Papírové neschopenky budou existovat i po zavedení elektronických jako záloha pro případ výpadku elektronického systému. Zaměstnavatelé budou moci požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) o automatické zasílání oznámení o vzniku pracovních neschopností svých zaměstnanců.

Lékařské organizace zase prosadily jednoduché ověření identity ošetřujících lékařů a bude rovněž možné využívat certifikáty zdravotních zařízení, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Projekt zažil už několik odkladů

Předloha také přinese ministerstvu práce a sociálních věcí roční odklad pro zavedení nového jednotného informačního systému pro výplatu dávek a agendu zaměstnanosti, který měl původně fungovat od roku 2017.

Projekt měl stát kolem 1,5 miliardy, nově má být spuštěn od roku 2022. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo při budování systémů selhalo a porušilo rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. Prodlení ve spuštění podle úřadu představuje nehospodárné výdaje pro státní rozpočet.

Elektronické neschopenky měly být nejprve zavedeny už od letošního roku. Menšinová vláda ANO před rokem navrhovala novelou projekt zrušit jako nepřipravený a vytvořit nový systém od roku 2021. ČSSD ale prosadila spuštění první etapy projektu od letošního července. Současná vláda ANO s ČSSD se rozhodla rušící novelu stáhnout, pak ji ale nahradila návrhem týkajícím se půlročního odkladu projektu. Proti červencovému spuštění lékaři pohrozili akcemi občanské neposlušnosti.

BABISE_NECHCEME ( 18. června 2019 21:33 )

Přátelé, znovu přípomínám dne 23.6.2019 v 16:30 na Letné bude pokojná demonstrace proti trestně stíhanému estébákovi Babišovi a jeho dosazené ministryni spravedlnosti Benešové. Všichni slušní a rozumní lidé jsou vítání, tak jako na předchozích demonstracích.

tomik007 ( 18. června 2019 21:06 )

Ted si nejsem zcela jist jak to myslis

prasatkopepicek ( 18. června 2019 19:41 )

Malacova je jen jedna z mnoha odborniku, kterych ma kolem sebe s.Babis nespocet. At sahne kamkoli, vzdy vytahne mistra sveho oboru. Ne nadarmo svou vladu nazval vladou odborniku.

tomik007 ( 18. června 2019 19:32 )

DO POKLADNY CERSTVY VANEK - vnesla s. Malaczova

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud