Poslanci chtějí 21. srpen jako památku obětí okupace. Jen komunisté mlčí

Autor: ČTK, blv - 
15. 6. 2019
15:10

Poslanci všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM navrhují, aby se 21. srpen stal v kalendáři významným dnem jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Pod návrh novely zákona o státních svátcích se podepsalo na 90 poslanců. Noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do tehdejší ČSSR vtrhla vojska armád Varšavské smlouvy, patří podle předkladatelů k nejtragičtějším datům československé moderní historie.

Předložení návrhu avizoval minulý týden místopředseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola v debatě nad návrhem ruského zákona, který má přiznat postavení válečných veteránů i účastníkům vojenské invaze z roku 1968. Sněmovna tento návrh označila mimo jiné za „odporný pokus legitimizovat okupaci“. Návrh ruských poslanců ostře kritizoval i prezident Miloš Zeman a pozval si kvůli tomu na Hrad ruského velvyslance.

„Bezdůvodný vpád vojsky Varšavské smlouvy znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů,“ stojí v návrhu. Proto chtějí 21. srpen připomínat i jako památku obětí invaze, které ve svém návrhu i vyjmenovávají. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že poslanci KSČM se budou návrhem zabývat na jednání klubu.

Sněmovna již loni v srpnu konstatovala, že vtrhnutí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem.

Aktuální poslanecký návrh na zařazení 21. srpna mezi významné dny dostane k projednání vláda. Poslanci už v tomto volebním období rozhodli o přejmenování 17. listopadu ze Dne boje za svobodu a demokracii na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Mezi významné dny zařadili i 8. říjen jako Památný den sokolstva.

Na své projednání čeká ve Sněmovně také poslanecký návrh, aby mezi významné dny patřil i 17. leden jako Den mateřských škol. Poslanci STAN předložili i návrh, aby se 1. máj slavil nejen jako Svátek práce, ale i jako Den vstupu ČR do Evropské unie.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lojzaopava ( 17. června 2019 12:14 )

http­s://ww­w.res­pekt­.cz/po­liti­ka/str­asburk-odmitl-babisovu-stiznost-jeho-jmeno-v-registru-agentu-stb-zustane

satanas ( 16. června 2019 09:03 )

Vtom muzem byt zajedno..Ale svepravnosti by meli predevsim zbaveni ti, co rozkradli a znicili o to, co komunisti vybu­dova­li.."L­oupez­nici vsech stran2 , co se spojili!!!

satanas ( 16. června 2019 09:00 )

ANONYMni blondyno,jak to delas ze sotva rano otevres oci uz ztebe pada jedna "iteligentni myslenka" za druhou?? Nemela bys zmenit barvu vlasu?? Mozna to pomuze!!!

anonym01 ( 16. června 2019 08:30 )

http­://www­.psp­.cz/doc­s/law­s/lis­tina­.html

anonym01 ( 16. června 2019 07:31 )

A CO VODICKA? TEN ESTEBAK KTERY BYL JMENOVAN JAKO BOJOVNIK ZA SVOBODU TECH KTERI MUCILI LIDI A STRILELI NA HRANICICH DO ZAD? ZEMAN JE TROSICKU VEDLE. MA DIVNY KAMARADY A JE POKRYTEC. KOMUNISTE JSOU ZLOCINCI KTERE MELA DAVNO VLADA POTRESTAT. VLADLI TU ODSACI A TAK TO MOC NESLO. PODIVEJTE KUBERA. SAM JE KOMOUS, ALE BOJUJE ZA PRAVA OLIGARCHY S KTERYM SLOUZIL V STB. NECO JE HNILE. PROTO MISTO ODS RADEJI PIRATY

Zobrazit celou diskusi
Další videa