Plán komunistů na pět týdnů dovolené se ve Sněmovně zadrhl. Maláčové se ale líbí

Autor: ČTK, tva - 
28. 5. 2019
19:30

Sněmovna v úterý přerušila úvodní debatu o návrhu KSČM na prodloužení základní výměry dovolené pro zaměstnance z nejméně čtyř na pět týdnů. Odklad do středy příštího týdne prosadili sami předkladatelé. Jejich novele zákoníku práce patrně hrozilo zamítnutí. Občanští demokraté neuspěli s požadavkem, aby se poslanci k diskusi o dovolené vrátili až potom, co se na jejím prodloužení shodne tripartita. Zaměstnavatelé jsou zásadně proti.

Komunisté poukazují na to, že zaměstnanci, jejichž odměňování je závislé na státním rozpočtu, mohou čerpat pět týdnů ročně už nyní. Novela by podle nich nynější nerovnost odstranila. „Je důležitá pro většinu zaměstnanců,“ uvedl za předkladatele Stanislav Grospič (KSČM). Kritiky nabádal k tomu, aby šli pracovat na linku do automobilky a zjistili, do kolika let to vydrží.

Odpůrci poukazovali na záporné dopady na zaměstnavatele a Piráti i na to, že změna by podle nich zvýšila tlak na zaměstnávání lidí na živnostenský list. Poslanec ANO Stanislav Bláha soudí, že delší zákonná dovolená by ještě prohloubila nedostatek zaměstnanců v ekonomice. Delší dovolená by podle kritiků měla zůstat výhodou, kterou zaměstnavatelé nabídnout mohou, ale nemusí. „Je pravý čas návrh zamítnout,“ řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Hospodářská komora změnu ostře odmítá

Komunistickou předlohu naopak podpořila v diskusi ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), podle níž většina zaměstnavatelů už svým pracovníkům týden dovolené navíc poskytuje. „Bylo by dobré, aby se podmínky narovnaly tak, aby pět týdnů měli všichni čeští zaměstnanci,“ řekla. Připomněla také, že téma delší dovolené, a také zkrácení pracovní doby bylo tématem sociální demokracie v kampani před podzimními senátními a obecními volbami.

Kabinet ANO a ČSSD se loni v prosinci na stanovisku k předloze neshodl, nepřijal záporné ani zamítavé. Pro návrh byli vedle všech pěti ministrů za ČSSD dva zástupci hnutí ANO včetně premiéra Andreje Babiše, který byl dnes ze schůze Sněmovny omluven kvůli jednání v Bruselu.

Proti prodloužení základního nároku na dovolenou vystupuje Hospodářská komora. Uváděla tehdy, že náklady zaměstnavatelů by vzrostly zhruba o 35 miliard korun. Zvýšení výměry dovolené podle komory mzdové náklady zvedne hned dvakrát. Vedle dovolené pro jednoho zaměstnance totiž bude muset zaměstnavatel vyplatit mzdu dalšímu, který bude pracovat místo zaměstnance na dovolené.

Možnost prodloužení základní výměry dovolené zaměstnavatelem by předloha KSČM ponechala. Nezměnila by délku dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 29. května 2019 01:21 )

Jak rikal stary KIKINA, prosty ovcan zadnou dovolenou nepotrebuje

petr12 ( 28. května 2019 19:56 )

venezuela skočí na kde jakou ***vi.u!! a co ekonomika,kdo na to vydělá kmot­ři,po­liti­ci,se­náto­ři!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa