Jakla zmlátil muž v metru. Policie popsala incident a žádá veřejnost o pomoc při pátrání

Aktualizováno -
31. 5. 2019
13:18
Autor: ČTK - 
28. 5. 2019
13:58

Ladislav Jakl, někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause, byl v sobotu večer napaden v pražském metru. Podle Klause šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností. Exprezident útok odsoudil. „Tak ohavný čin“ by se podle něj nestal, kdyby v České republice nebylo soustavně a cíleně zvyšováno politické napětí. Prohlášení k útoku v úterý poskytl Institut Václava Klause. Policie útok prošetřuje, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. V pátek pak požádala o pomoc veřejnost, zatímco Jakl uvedl, že byl napaden podruhé během jednoho týdne.

Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury, ale neuspěl. Letos ho parlament zvolil za člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2012 se například pokusil kandidovat na prezidenta republiky za Stranu svobodných občanů, nenasbíral ale dostatek podpisů.

Podle informací serveru Echo24 Jakla napadli útočníci v jedoucím vagonu metra před stanicí Náměstí Republiky. Z incidentu vyvázl s viditelným potlučením, zranění by však podle něj neměla být závažná. „Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl,“ popsal serveru situaci Jakl.

Jakl se měl se dostavit na policii k podání vysvětlení a předložit například lékařskou zprávu. Událost prošetřuje policie z úřední povinnosti, aniž by ji dostala od kohokoli oznámenou. „My to prošetřujeme pro podezření trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci,“ řekl Hulan. Pokud se takový čin prokáže, hrozí pachateli podle paragrafového znění zákoníku vězení na šest měsíců až tři roky.

Policie útočníka dál hledá

Co se přesně stalo, popsal policejní mluvčí Hulan v pátek. „V sobotu pětadvacátého května, nedlouho před půl dvanáctou večer, cestoval devětapadesátiletý muž metrem na trase B. Cesta byla poklidná, avšak pouze do doby, kdy k poškozenému při jízdě mezi stanicemi Florenc a Náměstí Republiky přistoupil neznámý mladík či muž. Ten se postaršího muže zeptal, zda je to skutečně on, kdo je lídrem kandidátky konkrétního politického uskupení. Když se mu dostalo kladné odpovědi, tak na muže okamžitě zaútočil údery do oblasti hlavy, načež oba aktéři upadli na zem,“ uvedl.

„Jakmile souprava zastavila ve stanici Náměstí Republiky, zvedl se útočník z podlahy vagónu a i s kamarádem, který celé události pouze přihlížel, odešli neznámo kam. Kriminalisté prvního policejního obvodu, kteří tuto událost prošetřují, sice zajistili záznamy bezpečnostních kamer, nicméně poškozený není v tuto chvíli schopen na nich určit konkrétní osobu útočníka. Proto v tuto chvíli žádáme o pomoc širokou veřejnost. Pokud jste byli svědky popsaného incidentu, případně ho máte zachycen na jakémkoli záznamovém zařízení, přihlaste se kriminalistům devátého oddělení prvního policejního obvodu prostřednictvím linky 158,“ dodal mluvčí policie.

Politický útok, říká Klausův institut

Podle Institutu Václava Klause jde o čin s mimořádnou společenskou závažností. „Naprosto zásadně a se vší rozhodností takové počínání odsuzujeme a věříme, že okolnosti tohoto činu budou důsledně vyšetřeny, pachatel (nebo pachatelé) tohoto odporného útoku budou urychleně dopadeni a s vědomím závažnosti činu i odpovídajícím způsobem potrestáni,“ stojí v prohlášení institutu.

Institut viní z útoku ty, kteří nerespektují výsledky demokratických voleb a politickou moc chtějí získat mimo demokratické volby prostřednictvím rozvášněných davů na náměstích a spřátelených médií. „V takové atmosféře je už pouze malý krůček k tomu, aby si leckdo vyložil tento stav jako normu, ve které je dovoleno naprosto všechno – včetně hrubých fyzických útoků a pokusů likvidovat lidi s odlišným názorem,“ dodal institut s připomenutím 30. let minulého století v Německu.

Druhé napadení Jakla v jednom týdnu?

Jakl přitom v pátek ČTK uvedl, že byl po sobotním incidentu v metru napaden tento týden ještě jednou. Okolnosti druhého incidentu Jakl nekomentoval. Uvedl, že je ve Vojenské nemocnici a nemůže komunikovat. Podle Parlamentních listů byl Jakl napaden ve Zlíně, kde byl spolu s dalšími členy RRTV na filmovém festivalu.

Policie ale nemá informaci o žádném napadení na festivalu, uvedla na dotaz ČTK. „V rámci zlínského filmového festivalu neevidujeme žádné napadení ani narušení veřejného pořádku,“ řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Záležitost se dnes dostala i na jednání Sněmovny, která už v úterý v usnesení odsoudila vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Předseda SPD Tomio Okamura dnes řekl, že takovým politickým terorismem proti odpůrcům se v Německu chopili moci nacisté, je podle něho ohrožena demokracie. K Okamurově námětu, aby se Sněmovna k tématu příští týden vrátila, se připojil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, jenž poukazoval na zostřující se netoleranci ve společnosti.

Feri byl napaden na Moravě

Napadení politiků není v Česku ojedinělé. Například před měsícem zaútočili dva muži na poslance TOP 09 Dominika Feriho při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Dvaadvacetiletý opoziční politik byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice.

Loni v lednu ukrajinská přívrženkyně hnutí Femen přiběhla polonahá a s hanlivým nápisem na těle k prezidentovi Miloši Zemanovi ve volební místnosti v pražských Lužinách. Žena dostala ve zkráceném řízením podmínku a byla vyhoštěna.

Video Vyjádření Václava Klause k volbám do europarlamentu 2019 - Blesk - Martin Přibyl

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

flesch2z ( 1. června 2019 12:19 )

Ještě jeden takový politický útok a v každých příštích volbách budu volit komouše, páč jen komouši dokáží držet tuhle agresivní lůzu pod krkem. A je mi jedno z jaké strany ten útok přijde, jestli z vítačské, nebo opačné. Jeden útok a přísahám, že navždy volím komouše. A pak už nikdy jinak.

kalina107 ( 1. června 2019 07:14 )

tak už je to tady . Násilí . Po urážkách , lžích . Co bude dál ? Podřezání a vykrvení ? Nebo rovnou střelba jako na Ukrajině . Demagogický blok už se ani netají s tím , že chce Kyjev . Ten šmírák s Havlíčkem Havlem to veřejně prohlašuje . Jak to , že policie nejedná ? Za pár dní může být pozdě a už vraždění nikdo nezastaví .

stbakbures ( 1. června 2019 00:51 )

Kdo to je ten Sůkup, že jsem o něm v životě neslyšel? To je nějaký politik?

stbakbures ( 1. června 2019 00:48 )

Burešprde pjotře, bývalý komouš, stbák a hlupák s IQ houpacího koně, jako ty, nás nemůže urazit! Zalez do toho svého prasečího chlívku mezi ho.na a vymýšlej tam další přitroublé bláboly, hodné tvé choré hlavy. Ty patříš do blázince.

stbakbures ( 1. června 2019 00:40 )

Ty šmejde, co můžeme chtít od bývalého komouše, stbáka a hlupáka s IQ houpacího koně, jako jsi ty!!!!!! Takové názory, jaké máš ty svědčí jen o tom, že jsi neskutečné hov.do.

Zobrazit celou diskusi
Další videa