Pelikán vydal hackera Američanům. Exministr porušil Rusova práva, rozhodl Ústavní soud

Aktualizováno -
9. dubna 2019
14:56
9. dubna 2019
14:20

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) porušil při vydávání do USA práva údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Nepočkal na definivní vyřešení jeho žádosti o azyl, včetně soudního přezkoumávání. Rusově stížnosti dnes vyhověl Ústavní soud (ÚS) a Pelikánovo rozhodnutí zrušil. Nikulin je od loňska v zámoří. I přesto se Ústavní soud rozhodl zasáhnout, a to zejména s ohledem na možné budoucí opakování podobného postupu.

Dnešní nález Nikulinovi otevírá cestu k možnému odškodnění za nezákonné rozhodnutí exministra, uvedl jeho advokát Martin Sadílek. Pelikán nález nechce komentovat, zatím se nevyjádří ani ministerstvo spravedlnosti, čeká na plné odůvodnění.

ÚS se rozhodl zasáhnout, přestože nález těžko může zvrátit již provedené vydání Nikulina do USA. Nález přijal s ohledem na možné budoucí opakování podobného postupu. „Kdyby ÚS takovýto postup, respektive rozhodnutí ministra jako protiústavní nezrušil, mohl by přispět k tomu, že k takovému ústavně nesouladnému předčasnému postupu ministra dojde i v budoucnu, čemuž je u takto vysoce závažného a obtížně napravitelného typu zásahu nutno jednoznačně předejít,“ uvedl soud.

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox. O jeho vydání pro jinou trestnou činnost žádalo také Rusko.

Pelikánovo rozhodnutí z 29. března 2018 bezprostředně předcházelo Nikulinovu vydání a bylo jeho nezbytným předpokladem. Podle stížnosti zvolil exministr spravedlnosti nezákonný postup. V době vydání Pelikánova rozhodnutí totiž česká justice ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na humanitární azyl.

Podle pozdějšího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se Rus v azylovém řízení nemohl domáhat ochrany před vydáním do třetí země, v tomto případě do USA. Bylo by to prý v rozporu s podstatou institutu mezinárodní ochrany. Podle ústavní stížnosti však běžící azylové řízení přesto tvořilo překážku pro ministrovo rozhodnutí o vydání.

Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (79.000 korun) spáchané v roce 2009. Kolize obou žádostí vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně.

Nikulinovo vydání do USA ocenilo americké velvyslanectví v Praze, naopak ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Pelikánův krok podkopává základy česko-ruské spolupráce. Česko se podle Rusů při rozhodování „neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority“.Nikulinovo vydání vyvolalo kritickou reakci také u prezidenta Miloše Zemana, který Pelikána loni v únoru žádal o Nikulinovo vydání do Ruska. „Nyní mohu jen konstatovat, že byl potvrzen zásadový postoj pana prezidenta v této citlivé kauze,“ sdělil dnes ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Momentálně je Nikulin ve Spojených státech. Tamní orgány jej nechaly podrobit psychiatrické expertize kvůli ověření příčetnosti. Pokud bude shledán vinným, hrozí Nikulinovi až 30 let vězení. Nález ÚS uvádí jako poslední známé místo Nikulinova pobytu jednu z kalifornských věznic.

Video  Tak zatýkali hackera Nikulina v Praze. V restauraci seděl i s milenkou  - Policie ČR

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

junkiexl ( 11. dubna 2019 23:09 )

Otazka zni, jakou nadeji mel tento Rus, ze u nas dostane azyl. A kdyz by ho dostal, jak dlouho by to v Cesku prezil. Pelikan vymenil nejiste za jiste. Jeho rozhodnuti bylo ciste humanitarni.Na ministra ANO nezvykle inteligentni rozhodnuti.

victor1 ( 10. dubna 2019 19:10 )

Blbost!Prostě musíme mít dobré vztahy se všemi velmocemi a ne jen s USA,jak by si přáli kluci a děvčata z ODS,TOP 09 a KDU - ČSL,tudíž i se zeměmi na východ od nás.Soudruzi z výše jmenovaných stran by právě chtěli jen vztahy se Západem a USA a důležité vztahy s Rusáky a Číňany úplně eliminovat.Jsou totiž blbí.

pooresh ( 10. dubna 2019 18:32 )

fiktoreOne,to ti zavidim! Mne zase Czesko pripada jako sajuz nerusimij!Prezidentem pocinaje

victor1 ( 10. dubna 2019 18:17 )

Protože byl zatčen na základě amerického zatykače,tak se mohl servilní předposraný Pelikán přetrhnout.Už mě ta servilita k Amíkům u našich politiků vytáčí.

Josef Haney ( 10. dubna 2019 17:17 )

Tohle věděl asi každý, že nemůže vydat Rusa do ameriky, takhle rozhodnout může fakt jen totální debil!! Pelikán za svoje působení nic nedokázal jen opisovat,všechno kam strčil rypák ***, všetně exekucí, ***i jeden, bych ho poslal do básně na 20 let do Delfinu!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud