Sanitka pro Schwarzenberga i Zeman myslící na svůj konec: Trable politiků v roce 2018

 • Autor: Jakub Veinlich - 
  27. 12. 2018
  05:01

  Pro některé to byl rok velmi náročný. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek například sám říká, že měl namále. Pro nejstaršího poslance současné Sněmovny – Karla Schwarzenberga - zas jela přímo k jednacímu sálu sanitka. Končící šéf lidovců Pavel Bělobrádek zas promluvil otevřeně o své roztroušené skleróze a ministryně financí Alena Schillerová si posteskla nad svým vnukem. Premiér Babiš zas postrádal během roku svou dceru a prezident Miloš Zeman myslel na svůj konec. Blesk Zprávy zmapovaly letošní trable českých politiků.

 • 1.Kalousek: Operace střeva i natržený sval

  Někdejší ministr financí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek mluvil letos o nejčernějším srpnu. V polovině měsíce se mu udělalo doma tak zle, že si musel zavolat sám záchranku. Až později se prý dozvěděl, jak moc měl namále.

  „Musím s vděčností poděkovat akceschopnosti pražské záchranné služby i zdravotnickému personálu ve Střešovicích, protože to samozřejmě mohlo dopadnout daleko hůř, taky jsem už nemusel sledovat nic,“ popsal poslanec neslavné srpnové zápolení se zdravím. Lékaři mu na operačním sále provedli akutní operaci tenkého střeva. Zákrok přitom trval několik hodin.

  „Umím si představit, že kdyby se mi to přihodilo v některých z vyspělých zemích EU, např. v Londýně, tak jsem se pravděpodobně vrátil v zinkové rakvi,“ řekl po svém uzdravení Kalousek v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

  Život od té doby podle svých slov nebere na lehkou váhu a váží si každé chvilky. „Dnes večer zahajuje Dvořákova Praha, těším se. Při kartáčování smokingu mě tak napadlo, že už jsem ji letos slyšet nemusel,“ uvedl na začátku září na svém twitterovém účtu.

  Málokdo ví, že Kalousek patří mezi velké milovníky vážné hudby.

  Problémy se zdravím měl ale během roku také v květnu. To kulhal po Poslanecké sněmovně o holi.

  Při tenise si natrhnul lýtkový sval. „V hospodě by se mi to nestalo,“ zažertoval tehdy pro Blesk Zprávy někdejší šéf státní kasy. 

   

  Video Kalousek po operaci: Stát se mi to jinde, mohli mě vézt v zinkové rakvi - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

 • 2.Stropnického bolavá páteř

  Zdravotní komplikace měl před během roku bývalý šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO), který se na podzim přesunul na post českého velvyslance v Izraeli. I on byl stejně jako Kalousek ve vojenské nemocnici. Dlouhodobě ho totiž trápí krční páteř, kvůli které musel dokonce rušit svůj pracovní program. Nechodil na vládu, chyběl i v Poslanecké sněmovně, a na poslední chvíli dokonce zrušil cestu do Vatikánu, odkud měl s delegací přivézt ostatky kardinála Josefa Berana.

  Před svým odletem se o bolavé páteři i polštářku, který nosil do Sněmovny, rozpovídal Stropnický v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

   

  Video Martin Stropnický o politice - Jakub Veinlich, Jan Jedlička

 • 3.Bělobrádek končí. I kvůli skleróze

  Těsně před sečtením druhého kola senátních voleb oznámil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, že se stáhne z čela lidovců. V březnu už klíč od předsednické kanceláře předá některému ze svých nástupců nebo nástupkyni. O Senát přitom bojoval i on. V Náchodě ale prohrál s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem z ODS. 

  V rozhovoru pro Blesk Zprávy promluvil o roztroušené skleróze, se kterou se léčí. 

  Video Bělobrádek otevřeně: Proč končí jako předseda a jak bojuje s nemocí - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

  „Roztroušená skleróza se v podstatě nikdy nezlepšuje. Postupuje, jen jde o to, jak rychle. U mě jsou ty změny zatím diskrétní. Není to určitě lepší než předtím, ale pořád myslím, že je to dobré. Na druhou stranu, politiku i tu vrcholnou, včetně ministerských funkcí, dělají i lidé na vozíku. Takže si nemyslím, že by to bylo nějak zásadní, a myslím si, že i v dnešní politice je i několik případů, kdy se dá dělat i s nemocí. Samozřejmě nemohu skládat vagóny s uhlím a vozit kolečka s betonem, jako jsem to dělal za mlada, ale myslím si, že ta zkušenost a erudice, kterou jsem předvedl, je využitelná,“ popsal Bělobrádek otevřeně.

 • 4.Pro Schwanzenberga musela sanitka

  Přímo do Poslanecké sněmovny jela v polovině září sanitka s lékařem. Poslanci ji volali svému nejstaršímu kolegovi – čestnému předsedovi TOP 09 a někdejšímu ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi.

  Při schůzi ho postihla nevolnost a upadl. Ze sálu už soupeř Miloše Zemana z první přímé prezidentské volby v roce 2013 odešel po svých. Lékaři ho ale i přes jeho protesty odvezli do nemocnice.

  Video Karel Schwarzenberg omdlel ve Sněmovně. Odvezla ho sanitka - Aktu.cz

  „Zaplať pánbůh to vypadá na opravdu kratičkou nevolnost. Je u něj sice lékař a vyšetřuje ho, ale byla to jen opravdu chvilková indispozice přímo v sále,“ řekl Blesk Zprávám tehdy předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl sám ve Sněmovně jen krátce po náhlé a akutní operaci tenkého střeva. „Už vypadá dobře, co to bylo, musí teď zjistit lékař,“ doplnil Kalousek.

  „Omdlel, ale pohotově mu poskytli pomoc kolegové poslanci-lékaři. Po pár minutách již zvládl vyjít ze sálu a nyní jede přivolanou sanitkou na vyšetření,“ řekl Blesk Zprávám Dominik Feri.

   

  „Ať je Karel Schwarzenberg opět brzy fit. Hodně síly!“ vzkázal na Twitteru někdejšímu prezidentskému soupeři Miloše Zemana hradní mluvčí Jiří Ovčáček

  A opravdu. Bývalému šéfovi české diplomacie se udělalo lépe za pár hodin.  „Děkuju za optání, už je vše v pořádku. Už zase blbnu,“ řekl ještě ten den do telefonu redaktorovi Blesk Zpráv a se smíchem se rozloučil. 

 • 5.Zemanovy myšlenky na konec

  To prezident Miloš Zeman měl v průběhu roku úplně jiné myšlenky. Myslel na svůj konec. Ne tedy životní – ale konec v politice. Prezident už teď uvažuje o tom, že až mu skončí v březnu v roce 2023 druhý prezidentský mandát, přestěhuje se za Prahu. Už teď proto uvažuje o tom, že v Mnichovicích v okrese Praha-východ koupí pozemek, na kterém by si mohl nechat postavit malý bungalov.  

  Video S prezidentem v Lánech - Mnichovice vs. Vysočina - David Vaníček, redakce Blesk

  „Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam houpací křeslo, budu si číst zajímavé knihy a nebudu muset odpovídat na pitomé otázky novinářů,“ řekl prezident na konci září při závěrečné konferenci v rámci návštěvy Olomouckého kraje.  

  Prezident si byl přitom v létě i se svou kolonou pozemek v Mnichovicích prohlédnout.

  Video Tady chce Zeman strávit stáří: Pozemek v Mnichovicích je obklopený lesy a vilami - David Budai, Blesk Zprávy

  „Potřebuji prostor pro mou ženu, pro mou tchyni a také psa,“  prozradil představy o novém bydlení v TV Barrandov Zeman.

  „Já se budu snažit, aby plánovaný dům byl prakticky řešen a současně byl i útulný,“ popsala pak své plány ve vánočním rozhovoru pro Blesk Zprávy budoucí paní domu – současná první dáma Ivana Zemanová.

 • 6.Schillerová teskní celý rok po vnukovi

  Ministryně financí Alena Schillerová pendluje mezi Brnem, kde bydlí, a Prahou. Pracovní tempo jí prý problém nedělá - dokonce i brzké vstávání na ranní jednání vlády prý zvládá s přehledem – a to je premiér Andrej Babiš nechal od nového roku přesunout až na pondělní druhou hodinu.

  „To mě hrozně mrzí, protože se snažím, pokud přijedu na víkend domů, i když třeba jen na pár hodin, tak se snažím ho každý víkend alespoň pár hodin vidět. Ale někdy se mi to nepodaří. To je jediné, co mě mrzí. To je taková moje bolístka,“ prozradila na adresu svého čtyřletého vnuka Františka, který začal chodit letos v září do školky, Schillerová.

  Video Alena Schillerová o politice, soukromí a Andreji Babišovi - Jakub Veinlich, Jan Jedlička

semua ( 29. prosince 2018 01:19 )

Nepředcházím, roky ukáží.

semua ( 29. prosince 2018 01:11 )

Za ANO?

kradlous ( 28. prosince 2018 10:22 )

Budeme se těšit až sanitka přijede pro Kradlouska naposledy.

mascula ( 27. prosince 2018 11:37 )

ty si prohlížíš vaše rodinné album?

peotI ( 27. prosince 2018 11:36 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud