Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 8°C

„To, co děti jedí, je odraz rodiny.“ Po opozici „cupuje“ obědy zdarma i odbornice

Video se připravuje ...
Autor: pal - 
11. prosince 2018
06:00

Obědy pro školáky zadarmo. Zdá se to jako jasný hit, za který se politické body pohrnou jako na běžícím pásu. Zatímco ve vládě se téměř hádají, kdo přišel s lepším návrhem a kdo s ním byl první, opozice mluví o „projídání“ peněz. Nadšení nejsou ani odborníci. Stravování dětí je zodpovědnost rodičů, stejně jako celý životní styl, řekla v pořadu Epicentrum Miluše Vondráková ze společnosti Tutor.

Skeptická je k návrhu na obědy zdarma i odborná veřejnost. Podporu si návrh nezískal ani v anketě mezi čtenáři Blesku, kde z téměř 2500 hlasujících je plných 86 procent proti.

Andrej Babiš (ANO) věří, že jeho návrh projde. „Moje představa je pro všechny děti posledních ročníků mateřských škol a děti na základkách do 15 let. Platit by to mělo jen pro státní školy,“ upřesňuje.

Bývalá ministryně školství Kateřiny Valachová (ČSSD) přišla s trochu odlišným návrhem. Podle jejích představ by se obědy zdarma měly týkat celé mateřské školy a prvního stupně základních škol.

„Odborníci potvrdili, že je důležité zajistit obědy v rámci mateřských škol. Základní přínos není jen nakrmit děti, ale má to i socializační efekt, a to včetně dětí, které nepocházejí z chudších rodin,“ tvrdí pro Blesk Zprávy Valachová. Argumentuje mimo jiné tím, že lépe živené děti dosahují lepších výsledků.

Povede to k většímu plýtvání, bojí se odbornice

K tomu je ale skeptická odbornice Miluše Vondráková ze společnosti Tutor. Podle ní je žádoucí, aby ve školách byla dětem poskytována zdravá strava, ale není cestou snímat odpovědnost za stravování dětí z rodičů.

„To, co děti jedí, je stoprocentní odraz rodiny. Když doma děti ani dospělí ryby nikdy nejí, tak povinnost mít rybu jednou týdně nefunguje,“ vysvětlila v Epicentru Blesku. A s tím, že by škola vychovala děti ke zdravější stravě, moc nepočítá.

Daleko více se obává toho, že když je to zadarmo, děti budou jídlo vyhazovat a nikdo se po tom nebude pídit. „Když rodiče obědy platí, tak se zajímají, co dítě jedlo a jestli jedlo,“ vysvětluje odbornice. Obává se i toho, že pokud bude vše zdarma, nebudou se rodiče ani obtěžovat odhlašovat obědy, když bude dítě nemocné.

„U velmi problematických rodin by mohly děti slyšet, najíst jsi dostal ve škole. Neměli bychom z rodičů sejmout odpovědnost za stravování těch dětí,“ přidává odbornice další obavu.

Navíc představa, kterou se snaží prosazovat exministryně Valachová, že plošný přídavek nebude prohlubovat sociální rozdíly mezi dětmi, je podle ní naivní. „Ty děti vědí, které z nich jsou chudé a které ne,“ upozorňuje.

Místo obědů platy učitelům, volá opozice

Opozice je k návrhu velmi skeptická. „Není to tak, že bych někomu nepřál, ale myslím, že je potřeba upřednostnit sociálně potřebné. A pokud finance na něco zbývají, tak je potřeba zvážit, kam je v tom školství vrhnout. Například platy se neposouvají tak rychle, jak by se měly posouvat,“ navrhuje pro Blesk Zprávy poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL).

Poslanec ODS Václav Klaus mladší si v hodnocení návrhu nebere servítky. „Je to úplný nesmysl! Moje děti také chodí do státní školy, já nejsem úplně chudý, tak budou mít zadarmo oběd. Jako proč? A hlavně ten oběd není zadarmo, ten něco stojí. To může být zákon, že se budou u trafiky rozdávat noviny, ať si lidi můžou počíst, ale někdo to nakonec musí zaplatit,“ rozčiluje se.

Podle něj je přitom už ve školství peněz v současnosti dostatek, problém je právě v tom, jak funguje systém financování. „Za dva roky vzrostl rozpočet školství o 44 miliard, to je 40 procent nárůst. Ale kantoři nemají o 40 procent vyšší platy, školství nemá o 40 procent vyšší výkon. Daňoví poplatníci tam akorát rvou peníze a výsledek není žádný,“ je přesvědčený Klaus mladší. I on by rád, podobně jako Mihola, viděl odměnu spíš pro učitele a ředitele škol.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

deratizater ( 11. prosince 2018 11:17 )

Ti co pracují a mají děti tak mají nižší daně a jiné výhody tak by si z toho měli platit obědy pro své děti.A ti co nepracují a jejich děti strádají tak by jim měla obec zakoupit stravenky ze svého rozpočtu a tlačit na rodiče aby pracovali na údržbě obce.Ale něco za něco .Pokud se budou děti nepřízpůsobivých chovat jako jejich rodiče tak jim ty stravenky omezit pokud se nezlepší v chování.Všechno házet na stát který se stále více zadlužuje je cesta do pekel.

abil ( 11. prosince 2018 10:37 )

Na zapade dostavaji pridavky na deti take vsichni, bez ohledu na prijmy a ne jako u nas jen omezenemu poctu deti. Tak proc ne obedy, plytva se na daleko hloupejsi projekty. Obedy ve skole nesnimaji z rodicu odpovednost za vyzivu deti, je to jen 5 jidel tydne.

marmat ( 11. prosince 2018 08:24 )

Nápad pomůže mnoha rodinám...750,- Kč je opravdu v y t r h n e !!!

marmat ( 11. prosince 2018 08:22 )

Jedí, co TEĎ jedí....je to OK...pokud není tak jdu na hospodářku...ta na kuchařku Teď jde o to, KDO by se o obědy zdarma u vedení školy přihlásil...Tam by nic neselektovali a VIP rodiny by si zřejmě o přihlášku "OBĚDY ZDARMA" nešly. To by mohlo vyjít...

petr366 ( 11. prosince 2018 08:16 )

Přej a bude ti přáno. Jsem pro školní objedy zdarma. Málokdo z těch uřvanců si je vědom toho, že už teď se z větší části dotují. A nějaká,,odbornice", pravděpodobně z neziskovky,s nehorázně férovým platem ať se raděj nevyjadřuje

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa