Zakážou u nás nikáby a zahalené tváře? Vláda: Čeští muslimové to nepoužívají, jen turisté

Autor: ČTK - 
9. prosince 2018
10:53

Navrhovaný zákaz zahalování obličeje nebo jeho části na veřejnosti, jak jej prosazují poslanci SPD Tomia Okamury, budou zákonodárci projednávat možná se záporným stanoviskem vlády. Kabinet ANO a ČSSD by měl na středeční schůzi označit restrikci podle podkladů za významný zásah do základních práv lidí. Zavedení zákazu zahalování obličeje není v Česku podle vládních legislativců nezbytné ani potřebné.

„Domácí muslimská komunita zakrytí celého obličeje prakticky nepoužívá a důsledky navrhované úpravy by tedy dopadly především na zahraniční turisty,“ stojí v předběžném stanovisku kabinetu k přestupkové novele SPD, která je označována za protiislamistickou.

Pokud by zákaz platil, mohl by podle podkladů pro ministry podnítit extremistickou scénu a vést k četnějším útokům na různě zahalené osoby nebo obecně na některé cizince.

Chtějí prý vyšší bezpečnost

Předlohu odmítlo v připomínkovém řízení ministerstvo vnitra vedené zástupcem ČSSD i ministerstvo spravedlnosti v čele s nominantem hnutí ANO. Předkladatelé zdůvodňují navrhovanou úpravu zvýšením bezpečnosti i „ochranou interakce mezi jednotlivci ve společnosti“.

„Obličej totiž tvoří základ pro rozpoznání lidí, stejně jako obličej umožňuje číst signály a pocity ostatních lidí. Obličej tak hraje zásadní roli ve vzájemné interakci v naší společnosti,“ stojí v důvodové zprávě.

Pokuty až 10 tisíc

Za porušení zákazu by lidem hrozila podle předlohy až desetitisícová pokuta. Zákaz by platil podle novely na veřejných prostranstvích a ve veřejně přístupných budovách s výjimkou případů, kdy zahalování obličeje souvisí „s plněním zákonné povinnosti, výkonem povolání, umělecké nebo sportovní činnosti nebo vyplývá ze zdravotních důvodů“.

„Zákaz se vztahuje pouze na veřejná prostranství nebo na pobyt ve veřejně přístupných objektech (...) Zákaz zahalování obličeje se však netýká běžných životních situací, jako je např. bezpečnostní helma policisty, maska herce v divadle, či ochranná přilba brankáře při hokeji,“ uvádí v důvodové zprávě předkladatelé.

Formálně by navrhovaná zákonná úprava zákazu zahalování obličeje nahradila v přestupkovém zákoně současnou užší restrikci. Týká se lidí při cestě na organizované sportovní utkání a zpět a na místě takového utkání. Zákaz zahalování obličeje obsahuje také zákon upravující veřejná shromáždění.

Nově v Rakousku i Dánsku

Zahalování na veřejnosti zakázalo šest zemí v Evropě, v některých dalších platí částečné restrikce. Prvním evropským státem, který vydal zákon zakazující nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti, byla v dubnu 2011 Francie. Ve stejném roce začal platit obdobný zákaz v Belgii, zákonné restrikce přijalo také Bulharsko a Lotyšsko. Loni schválil zákaz rakouský parlament, od letošního srpna platí restrikce v Dánsku.

„Zákaz zahalování na veřejnosti není v rámci států Evropské unie ojedinělý a obdobná právní úprava, jako je předkládaný návrh, je přijata ve Francii, Belgii, Rakousku a Dánsku (...) Zákaz zahalovaní ve vymezených objektech nebo vztahující se pro pouze některé osoby (např. zákaz učitelům, popř. jiným státním zaměstnancům nosit náboženské symboly při výkonu povolání, včetně šátků) je přijat ve Španělsku, Německu, Švýcarsku a Velké Británii,“ upozorňují okamurovci.

Video „Šikmých očí se nezbavím, ani nechci.“ Okamura prý každý den čelí rasistickým narážkám. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Přijde vládní nesouhlas? Není to prý nezbytné

Ve vypracovaném návrhu vládního stanoviska se však objevuje hned několik argumentů, proč návrh SPD nepodpořit. Navrhovatelé sice argumentují, že jde o obdobnou úpravu, jaká platí i v dalších státech, „přitom však zcela opomínají“, že například Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, která se posuzovala při soudních přích o zahalování ve Francii, je pouze „minimální standard ochrany lidských práv“. Návrh je proto třeba posuzovat i s ohledem na ústavní pořádek ČR a mezinárodněprávní závazky Česka v oblasti lidských práv.

„Předložený návrh představuje významný zásah do základních práv jedince, aniž by byla náležitě posouzena přípustnost takové regulace,“ stojí v předběžném vládním stanovisku. To také zmiňuje konkrétní případy sporů Sonie Yakerové a Miriany Hebbadiové proti Francii z července 2018, které byly kvůli nošení nikábu shledány vinné ze spáchání přestupku a měly zaplatit pokutu 150 eur.

„Obecný zákaz zahalování za účelem ochrany bezpečnosti a veřejného pořádku by s ohledem na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva bylo možno připustit pouze v případě, kdy reálně těmto chráněným zájmům reálně hrozí vážné nebezpečí, které nelze eliminovat jinak než předmětnou regulací,“ uvádí stanovisko.

A jasně dodává: „V zemích, jejichž úpravami se inspirovali, panuje značně odlišná kulturní, sociální i demografická situace; např. podíl muslimského obyvatelstva je zde podstatně vyšší než v České republice, kde ostatně domácí muslimská komunita zakrytí celého obličeje prakticky nepoužívá a důsledky navrhované úpravy by tedy dopadly především na zahraniční turisty. Nelze se proto ztotožnit s názorem předkladatelů, že by navrhovaná úprava byla fakticky potřebná, natožpak nezbytná.“

donypan ( 4. ledna 2020 17:32 )

Čeští muslimové nejsou žádní muslimové.Ty si na muslimy jenom hrají.Když chtějí tuto víru praktikovat at se vystěhují do Iránu,nebo Iráku.To by se jim ,ale nelíbilo,protože tam se islám musí dodržovat se vším všudy.Jediné řešení všechny muslimy z evropy vystěhovat.

dobryclovek ( 4. ledna 2020 16:55 )

a divíte se Teplice!! Kubera zaprodal by i vlastní mámu i arabum,.čertum Teplice.A takovýho zrádce si zvolíte předsedou senátu! hruza a děs.

pavel11 ( 11. prosince 2018 08:17 )

Ty *** zahalování těchto čertu je dovoleno at skusí evropanka v jejích zemí jít oblíkla minisukni a islámisté jí podříznou já navrhuji pro ty zamaskované čerty jemější spusob nakopnout a vrat se bez zahalení protože naše ženy pod minisukní bomby, terorismus nenosí!!! Pokud uvidím takového čerta nakopnu ho jako trestnák od spartana.

flora ( 10. prosince 2018 23:19 )

A kde berou tu jistotu, že se jedná o turisty, když vlastně nikdo neví jak vypadají? Ta co se prala na zdravotní škole o to, že prostě MUSÍ a CHCE hidžáb nosit, žádná turista nebyla. Naopak, byla to podvodnice. A Šabatová si ji navíc oblíbila

flesch2z ( 9. prosince 2018 19:46 )

U nás se listina základních práv a svobod týká jen nás. Ať si stejnou listinu podepíší všechny muslimské země a my nebudeme muset řešit jejich šátky. U nás jsme doma my Češi. Je potřeba ten zákon schválit jen proto, aby k nám netáhli jak sarančata.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud