Babiš je vysmátý: Kauza s „únosem“ syna mu přihrála další hlasy voličů. Posílili i Piráti

Autor: ČTK, pal - 
2. prosince 2018
14:15

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů. Navzdory kauze údajného únosu syna premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše hnutí od října posílilo o 5,5 procentního bodu. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Více voličů by také získali Piráti a ODS.

Druzí Piráti si polepšili o tři procentní body na 19 procent, ODS pak o dva procentní body na 16 procent.

Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm stran, vládní ČSSD jen těsně, stejně jako STAN, SPD a KSČM. Mimo dolní komoru by zůstaly KDU-ČSL a TOP 09. Zatímco první tři strany v listopadu posilovaly, všech šest ostatních současných sněmovních stran ztrácelo.

„Velký mediální humbuk kolem osoby premiéra a jeho syna má možná přesně opačný efekt, než někteří očekávali,“ uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha. Aféra údajného únosu Babišova syna vypukla v první polovině listopadu po zveřejnění reportáže na serveru Seznam Zprávy. Opozice kvůli kauze vyvolala ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Pro pád kabinetu ale nakonec nesehnala dost hlasů.

Agentura se ptala lidí, kteří by nově volili ANO, na jejich důvody. „Téměř unisono nám říkali, že je to, dle jejich slov, až nechutná štvanice na premiéra a jeho rodinu. Tak trošku i na truc by proto v tuhle chvíli podpořili hnutí ANO a Andreje Babiše osobně,“ řekl Ranocha. Značná část přelivu hlasů se podle něj uskutečnila v týdnu, kdy „probíhala největší přestřelka“.

Tři nejsilnější strany k sobě stahují voliče

Noví voliči k ANO přešli především od KSČM, SPD a zčásti i ČSSD. Komunisté by nyní ve volbách skončili čtvrtí se šesti procenty. Od října ztratili půl procentního bodu. SPD kleslo o dva procentní body na 5,5 procentního bodu. Stejný zisk by mělo i hnutí STAN, v jeho případě jde o ztrátu 1,5 procentního bodu. ČSSD by byla po poklesu o půl procentního bodu na pěti procentech, tedy přesně na hranici potřebné pro získání křesel ve Sněmovně. Pod ní by skončili lidovci a TOP 09 se 4,5, respektive čtyřmi procenty.

Nárůst ANO, Pirátů a ODS může být podle Ranochy začínajícím trendem, kdy voliči koncentrují své hlasy u tří nejsilnějších stran. „Pochopitelně na to potom doplácejí ty strany menší,“ podotkl. K volbě Pirátů a ODS se kloní lidé, kteří by dříve volili lidovce, TOP 09 a zčásti STAN. Piráti podle analytika přirozeně přitahují zejména mladší voliče. „Když se podíváme na jejich preference u lidí do 30 let, tak v tuto chvíli šplhají až ke 40 procentům,“ dodal Ranocha.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

marmat ( 3. prosince 2018 17:34 )

NIKDY NEŠLO.....

marmat ( 3. prosince 2018 17:05 )

U Pirátů Vám vypadl důležitý přívlastek pilných a hrdých udavačů + 2 a = Arogantních Amatérů......včele s dvojkou Bartoš Michálek !!!

jjusa ( 3. prosince 2018 13:03 )

PPP netvrdil,vy jste jen tvrdil že je Babiš podvodník protože je mld a jak se dá přijít k tolika mld bez jiných...Když je Babiš mld bez jiných se neobejde,těm jiným dá práci a TA ŽIVÍ JE I JEHO.Je to tak u všech podnikatelů nejen u Babiše...TO BYLA MOJE OTÁZKA,kterou rozvinu aby jste to už jednou POCHOPIL.Když je Babiš podvodník s mld.a co jiní milionáři,miliardáři ti nejsou podvodníci?nebo to platí jen pro Babiše?TO MÁTE TEDY DIVNÝ METR,buď jsou podvodníci všichni milionáři a miliardáři nebo nikdo tedy ani Babiš,chtěl jste si dokázat jak umíte manipulovat s lidmi?Na mě to ale neplatí doufám že už to konečně pochopíte a tím je to pro mě uzavřeno

PPP150W ( 3. prosince 2018 10:53 )

Já totiž nevím na co mám odpovídat. Nikde jsem netvrdil, že jsou všichni podnikatelé podvodníci, tak proč je sem pletete? Pokud se jedná o miliardáře, ano, jsem přesvědčen, že každý z nich nějaký podvod spáchal.O milionářích rovněž nebyla řeč, ale domnívám se, že mezi nimi se najdou slušní. Být dnes milionářem není taková věda. I já jím jsem a zcela otevřeně přiznávám, že jsem se rovněž dopustil řekněme drobné korupcičky, abych se dostal k jistým informacím. Byl to takový obchůdek. Stačí vám taková odpověď?

horalysa ( 3. prosince 2018 08:32 )

A co ta přihlouplá opozice s dvěma šašky (Fiala-Kalousek) čekala? Svými výlevy a vyblitky ještě voliče povzbudí. Voliči totíž nemají toho moc na výběr. Volit zlodějskou a zkorumpovanou ODS? Nebo snad stranu nejhloupějšího magora TOP 09? Nebo chcete volit feťáckou Bartošovou tlupu? Tak to by mi byl milejší ten Babiš, i přesto, že nejsem jeho fanda. Jenže opozice mě k tomu přímo nutí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud