Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Zeman se omluví Orbánovi za „nedůležitou ambasádu“. A znovu se pustil do Petříčka

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2018
21:18

Prezident Miloš Zeman se při páteční schůzce omluví maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi za to, že ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout velvyslanectví v Budapešti. Na plánované lednové schůzce ústavních činitelů prezident navrhne zrušení Petříčkova rozhodnutí. Zeman to dnes řekl v televizi Barrandov. Kritizoval také vyřazení Itálie ze seznamu top ambasád, vypuštění Ukrajiny a Turecka mu nevadí.

O zúžení seznamu zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti psaly dnešní Lidové noviny (LN). Seznam nyní obsahuje 17 z 96 českých velvyslanectví, od nového roku to bude o čtyři méně. Petříček deníku řekl, že hlavní důvod pro změnu je ekonomický, náklady se přesunou jinam, protože Česko například otevírá ambasádu v Mali. „Vracíme se do časů, kdy se seznam orientoval na velmoci, sousední země a klíčové instituce,“ řekl ministr.

Podle Zemana Petříček seznam top ambasád upravil bez konzultace s prezidentem a premiérem, jeho postup je neprofesionální a Petříček dělá hrubé chyby. Nezná význam Itálie v Evropské unii, nezná význam Maďarska ve visegrádské čtyřce, řekl o ministrovi prezident. „Budu mít tady zítra (v pátek) v Lánech na návštěvě Viktora Orbána, kterého bude mimo jiné doprovázet ministr zahraničních věcí. Já se jim omluvím za toto rozhodnutí,“ řekl Zeman.

Prezident Petříčka také označil za neúspěšného politika, protože opakovaně v Praze neuspěl v komunálních volbách. Uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) si mu stěžoval na negativní vliv europoslance Miroslava Poche (ČSSD) na ministerstvu zahraničí. Za vyřazením Budapešti ze seznamu klíčových ambasád může být podle Zemana právě Poche. Ten v minulosti o vedení české diplomacie usiloval, ale prezident ho ministrem zahraničí odmítl jmenovat.

Prezident se k Petříčkovi kriticky vyjádřil už minulý týden. Na otázku Mladé fronty Dnes (MfD), zda by přijal návrh na Petříčkovo odvolání, řekl, že by Babišovi nebránil odvolat jakéhokoli ministra. Od Petříčka se Zeman liší v názoru na záměr přesunout českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, který prezident podporuje.

Vůči Petříčkovi se vymezil i Babiš. Nelíbilo se mu, že Petříček před jednáním sociálních demokratů o jejich postoji k hlasování o nedůvěře řekl, že ČSSD by měla trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér trestně stíhán. Předseda ČSSD Jan Hamáček ale nevidí důvod, aby se v rámci koalice Petříčkova pozice ve vládě řešila. Sám je s ministry ČSSD spokojený a žádné změny nechystá, řekl v pondělí. Podle koaliční dohody přísluší navrhovat ministry za sociální demokracii právě předsedovi strany.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

oldedek ( 30. listopadu 2018 13:18 )

Ten pan soudruh Zeman je diplomat jak stehno - to, co Petříček chce nebo již udělal s českými diplomaty v Maďarsku vůbec ale vůbec nesouvisí se vztahem k Maďarsku - prostě MU zase bliklo v hlavě a zvrací a zvrací ....

Pepicek1953 ( 30. listopadu 2018 12:13 )

nechal bych Orbána Maďarům ale zajímal bych se co se děje u nás a tam to vypadá že Petříčkovi zřejmě napovídá kavárna v čele s Pochem a tak to podle toho vypadá

hradnisamohonka ( 30. listopadu 2018 10:01 )

asijo: kolik máte dioptrií ?

asijo ( 30. listopadu 2018 05:04 )

Občas se koukám na Zemana,ale nikdy sem neviděl,že by se choval jako stejně ty.

ivoadIIer ( 29. listopadu 2018 22:56 )

Chorobně mstivý hradní ochlasta nedokázal v Číně ani požádat o pandu do ZOO.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa