Zeman s Ivanou prošel tunelem teroristů. A schytal kritiku za čínské pandy, které nebudou

Autor: ČTK, jko, simao - 
29. listopadu 2018
08:30

Prezident Miloš Zeman ve středu ukončil cestu do Izraele návštěvou hranice židovského státu s palestinským Pásmem Gazy. Společně s manželkou Ivanou měli možnost podívat se do tunelu, který vybudovali palestinští radikálové. Poté navštívili kibuc Nachal Oz a pak už se vydali zpátky do Česka. Mezitím však prezident schytal kritiku za to, že v případě své dřívější cesty do Číny prý nepožádal o pandy velké, takže se do pražské zoo nedostanou.

Vrtulníkem Black Hawk se přepravil Miloš Zeman (74) a jeho žena Ivana (53) na hranici Izraele s pásmem Gazy. „Měli jsme možnost navštívit tunel, který teroristé vybudovali z Gazy do Izraele. Následovala návštěva kibucu Nachal Oz, který teroristé z Hamásu nejčastěji ostřelují raketami,“ uvedl prezident.

A právě kousek od místa, kde nedávno dopadla raketa z Hamásu, a pár metrů od dětského hřiště zasadil Zeman památeční strom. „Jako opravdoví přátelé budeme vždy stát při Izraeli v časech dobrých i zlých,“ řekl.

A jak prezident prozradil reportérovi Blesku, z cesty vrtulníkem strach neměl. „Je to vojenská helikoptéra, tam se tak nehledí na pohodlí. Vzpomínal jsem i na let německou helikoptérou, když jsem byl, myslím, v Kosovu. Moje znalosti helikoptér jsou poměrně rozsáhlé,“ pronesl s úsměvem.

Kritika za pandy: Zeman si o ně neřekl?

Úsměv však přešel kritiky prezidenta Zemana, kteří se do něj pustili kvůli zprávě o tom, že v pražské zoo nebudou nakonec slibované pandy z Číny. „Pandy v Praze nebudou,“ uvedl na Facebooku ředitel zoo Miroslav Bobek.

A jako jeden z hlavních důvodů, proč je pozastaven projekt pand velkých a langurů čínských, Bobek zmínil: „Tento projekt byl připravován jako třetí zásadní investice po výstavbě nového pavilonu goril a expozice pro lední medvědy. Nicméně jsme jeho další přípravy před několika měsíci pozastavili z toho důvodu, že prezident Zeman svůj čínský protějšek o pandy velké nepožádal a pro Českou republiku je nezískal. To jsou bohužel politické kroky, které nejsme schopni ovlivnit a bez nichž získání pand nepřipadá v úvahu. “

„Tak nic. Ani o pandu si neumí říct. A co všechno kvůli tomu musel vytrpět Krteček!“ rýpl si do prezidenta expremiér a jeho rival z voleb Mirek Topolánek

Čína pandy velké do jiných států pouze zapůjčuje, využívá je v rámci diplomacie. Pandy se tak dostanou do zoo jen v těch zemích, které mají s Čínou dobré vztahy. V Evropě se těmito šelmami mohou pochlubit v současnosti například zahrady ve Vídni, Madridu, Edinburghu či francouzském Saint-Aignan. Ve volné přírodě žije už jen zhruba 1800 jedinců.

„Víte, nejde jenom o pandu, ale pak tam musíte importovat strašnou spoustu bambusu, protože panda nic jiného nežere. A nezlobte se, to opravdu není úkol pro prezidenta, ale dejme tomu pro ředitele zoologické zahrady,“ uvedl Zeman na začátku listopadu na TV Barrandov.

Pochvaly za reprezentaci v Izraeli

Jinak ale český prezident sklidil řadu kladných ohlasů za reprezentaci své země právě v Izraeli. A jednoznačnou podporu židovského státu coby českého spojence.

Zeman tam přiletěl v neděli. Položil květiny u hrobu významného sionisty Theodora Herzla a večer se setkal s podnikateli. V pondělí v projevu v izraelském parlamentu - Knesetu - slíbil, že udělá vše pro to, aby se otevřela česká ambasáda v Jeruzalémě. Prezidentovi Reuvenu Rivlinovi předtím při setkání řekl, že nevidí Pásmo Gazy jako nezávislý stát, protože tamější vládní hnutí Hamás vnímá jako teroristickou organizaci.

Video Zemana v izraelském parlamentu vítaly fanfáry i „díra“ - Zdroj - Jakub Kopřiva

V úterý český prezident a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Jeruzalémě otevřeli Český dům. Netanjahu při té příležitosti navrhl, aby se znovu se Zemanem setkali příští rok v Praze a ve stejném roce otevřeli také ambasádu v Jeruzalémě.

Vztahy mezi Izraelci a Palestinci se v posledních měsících opět vyostřily. Při nedávném ostřelování bylo z Pásma Gazy vypáleno na Izrael přes 400 raket. Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek u hranice s židovským státem protestují proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli.

Izraelští vojáci při protestech dosud zastřelili přes 200 Palestinců. Zabit byl jeden izraelský voják. Izraelská armáda hájí použití ostrých nábojů s tím, že brání své území.

Palestinci při protestech házejí na vojáky kamení, zapalují pneumatiky nebo posílají přes hranici zápalné balonky s hořlavinami. Pásmu Gazy vládne od roku 2007 radikální hnutí Hamás, které vedlo proti Izraeli tři války. Hamás tvrdí, že protesty budou pokračovat, dokud Izrael blokádu neukončí.

Video „Při balení jsem plakal.“ Stropnický odletěl do Izraele, kvůli Zemana má dva kufry navíc - David Budai, Aleš Brunclík

1912 ( 2. prosince 2018 06:19 )

Pandu by otrávilo to ovzduší a je dobře že zůstala v Číně v pralesu !!!

salto ( 30. listopadu 2018 18:07 )

pooresh ( 29. listopadu 2018 13:18 )

Myslis tu tlustou,neforemnou postavu,co hlida Mlhose?

bb88 ( 29. listopadu 2018 13:04 )

Aby po něm řvaly pražské hovádka ?

chyba.tretiho.uctu ( 29. listopadu 2018 12:49 )

řeč je o pandě, né o pindě

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud