Nejhůř placení zaměstnanci si polepší. Minimální mzda vzroste na 13 350 korun

Aktualizováno -
20. listopadu 2018
08:15
Autor: ČTK, vei - 
20. listopadu 2018
07:37

Minimální mzda vzroste od ledna o 1150 korun na 13.350 korun, rozhodla dnes vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) to oznámila na Twitteru. Maláčová usiluje o to, aby se v roce 2021, kdy vyprší současnému kabinetu mandát, přiblížila 16.000 korun. O 15.200 korunách mluvil o víkendu v tomto časovém horizontu premiér Andrej Babiš (ANO). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale před jednáním kabinetu upozornila na náklady, které navyšování znamená pro podnikatele. Avizovala, že se při dnešním hlasování zdrží. S navyšováním minimální mzdy nesouhlasí podnikatelé, naopak odbory ho podporují.

Spolu s minimální mzdou se zvedá i zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek, na který má pracovník podle odbornosti a složitosti práce nárok. Místo dosavadních 12.200 až 24.400 korun bude nově činit 13.350 až 26.700 korun.

Za minimální mzdu pracují asi čtyři procenta zaměstnanců, tedy kolem 150.000 lidí. Naposledy vzrostla letos v lednu o 1200 korun na 12.200 korun. „Zvýšení minimální mzdy se netýká jen 150.000 lidí, ale všech pracujících, neboť vytváří tlak na růst mezd,“ uvedla Maláčová na Twitteru.

Minimální mzda se od ledna zvedne o 9,4 procenta. Průměrná mzda by měla podle odhadů ministerstva práce příští rok vzrůst o 6,5 procenta. Resort práce v podkladech pro vládu uvedl, že nejnižší výdělek má motivovat k práci a chránit před chudobou, proto musí být dostatečný. Lidé, kteří za minimální odměnu pracují, by neměli být závislí na sociálních dávkách, dodalo ministerstvo. Minimální mzda je podle statistik dlouhodobě pod hranicí příjmové chudoby.

Video Minimální mzda poroste. Vláda kývla na navýšení. Do roku 2021 by mohla být 16 tisíc korun. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Zaměstnavatelé se zvýšením minimální mzdy nesouhlasí. Vadí jim, že musí přidávat i ve všech stupních zaručené mzdy. Stěžují si na vysoké výdaje. Nařízené přidání by příští rok mělo firmy podle podkladů pro vládu vyjít na 3,2 miliardy, na jednoho zaměstnance s minimálním výdělkem by to včetně odvodů mělo být za rok o 18.492 korun víc. Z rozpočtů by si růst měl vyžádat asi 714 milionů navíc. Z toho 366 milionů by poskytl stát, téměř 278,7 milionu samosprávy a 68,8 milionu pojišťovny. Stát by na sociálním pojištění mohl vybrat o 920 milionů víc a na zdravotním o 390 milionů víc. Proti růstu minimální mzdy se staví i Svaz měst a obcí a ministerstvo školství. Žádají od státu z rozpočtu na platy víc peněz.

Podle ministerstva práce odpovídala minimální mzda loni 37,3 procenta průměrné mzdy. Letos by to mohlo být 38,2 procenta. Sobotkova vláda si v minulém volebním období předsevzala, že minimální mzdu přiblíží 40 procentům průměrného výdělku.

Video Schillerová nepodpořila nárůst minimální mzdy - stoupnou prý totiž náklady v rozpočtu. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Výše minimální mzdy hraje roli u některých daňových záležitostí a odvodů. Rodiče mohou uplatnit třeba školkovné podle vydaných nákladů, a to nejvýš do výše minimální mzdy. Z nejnižšího výdělku se stanovuje také třeba zdravotní pojištění pro lidi bez zdanitelných příjmů.

agfor ( 20. listopadu 2018 15:29 )

Ještě byste měli napsat, že nejlépe placení flákači si polepší na cca 90 000 Kč.

blesk_prag ( 20. listopadu 2018 13:30 )

Nevěřte Asiatům na trhu, v hospodách, nikde! Jsou to tzv. prolhaná prasata : https://ekonomika.idnes.cz/hotel-zamestnanci-hygiena-dc1-/eko-zahranicni.aspx?c=A181116_103051_ eko-zahranicni_tanc Na záběrech je mimo jiné pracovník hotelu Waldorf Astoria v Šanghaji, jak používá stejnou houbu na nádobí i na toaletu. V hotelu Bilgari byl přistižen zaměstnanec, který z odpadkového koše vyndal nádobu a znovu ji použil. Pracovník hotelu Ritz-Carlton zase umýval nádobí šampónem na vlasy. Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/hotel-zamestnanci-hygiena-dc1-/eko-zahranicni.aspx?c=A181116_103051_eko-z ahranicni_tanc

blesk_prag ( 20. listopadu 2018 11:26 )

Takovou holku, jakou je sebestředná Maláčová, bez zkušeností, může dosadit na post jen obdobný laik. ČSSD se s rychlostudentem plz. práv - Chovancem, totálním trapákem Pochem, ale i s nezkušeným Petříčkem, Maláčovou atd. propadá stále hlouběji, až k nevolitelnosti. Jen příbuzní + fin. zaháčkovaní kámoši volí ČSSD, ODS, TOP, STAN, KDU. Švýcarské zastupitelstvo oznámilo, NICK-A : Reakce zahraničí na kauzu Babiš ml. : Švýcarský tisk se podivuje nad tím, jak je možné, že policie v České republice ví o pobytu, a švýcarské úřady plně spolupracují s touto policií, i s danou osobou, že unikly informace ze spisů, které jsou brány jako Secret neboli tajné 9.Ministr spravedlnosti Švýcarska vydal příkaz k okamžité ochraně Babiše ml. a jeho matky, a vydal tzv. příkaz k dočasné imunitě obou zmíněných občanů Švýcarska - matka se synem byli odstěhováni dnešního dne na jiné místo, aniž by sdělila adresu českým policistům a justici. 10.Švýcarské zastupitelstvo oznámilo, že bude požadovat zákaz pobytu a pohybu těchto redaktorů v jejich zemi. Švýcarsko podalo žalobu na tyto redaktory, protože Babiš - syn je švýcarským občanem a tudíž byla porušena jeho práva na ochranu osobních dat a práv, a to v přímé linii zdravotní - ve Švýcarsku se tyto údaje nesmí jakkoli zneužívat. Maida : ODS hrabala od r 1990 za pomoci ČSSD, pro lidi této země neudělala nic,jen velký tunel, kde nebylo vidět světlo. Babiš ho ukázal, proto ho lidi volí. Slonková na tom nic nezmění,ani anonymní udavač.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud