Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Filipovo křeslo se neotřáslo. KSČM odsoudila vnitrostranický „odboj“

Autor: ČTK, nkov - 
20. října 2018
18:37

Ústřední výbor KSČM v sobotu na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s platformou Restart, jejíž vznik nedávno oznámil kritik současného vedení strany Josef Skála. Na tiskové konferenci po jednání výboru to novinářům řekl předseda strany Vojtěch Filip. Členové výboru podle něj také odmítli jednat o svolání mimořádného sjezdu. Výbor naopak podpořil záměr aktualizovat program strany a připravit k němu dokumenty tak, aby se jimi mohl zabývat sjezd strany na jaře 2020.

Ústřední výbor se sešel, aby zhodnotil výsledky voleb, po kterých Filip čelil výzvám k rezignaci. O návrzích na odvolání předsedy strany ale výbor nerozhodoval, protože neschválil zařazení tohoto bodu na program jednání. Podle kuloárních informací hlasovala pro asi třetina delegátů.

Komunisté ve volbách přišli o své zastoupení v Senátu a ztratili 1200 obecních křesel. Filip zopakoval, že výsledek voleb je zklamání. Výbor podle něj přijal za výsledek svůj díl odpovědnosti, který však nesou funkcionáři na všech úrovních. Upozornil také znovu na to, že ve srovnání s dalšími stranami mají komunisté stále relevantní počet mandátů na komunální úrovni a že typu voleb musí mimo jiné přizpůsobit kampaně.

Na jednání, které trvalo sedm a půl hodiny, dnes výbor orgánům strany uložil, aby na grémiích vedly věcnou a srozumitelnou diskusi. „K tomu i vedlo usnesení, které vyslovilo zásadní nesouhlas s činností takzvané platformy Restart, která vystupovala s tou svou kritikou dříve, než ji byly schopny projednat stranické orgány. Protože ti konkrétní jmenovaní lidé, podporovatelé té platformy, s tím na stranickou schůzi nepřišli,“ řekl Filip.

O mimořádném sjezdu se podle něj nejednalo, protože se bod nedostal na program. Možnost zařadit jednání o mimořádném sjezdu na program příští schůze ústředního výboru, která se bude konat v prosinci, členové výboru neschválili. Pro bylo pouze 11 hlasů, přítomných členů výboru však podle mluvčí strany Heleny Grofové bylo zhruba 100.

Strana se nyní podle Filipa bude připravovat na konferenci k organizační struktuře, kterou chce mít flexibilnější, aby se mohla lépe prezentovat veřejnosti. Bude chystat také programovou konferenci, která by se měla konat na jaře 2020. Komunisté chtějí aktualizovat svůj současný program tak, aby se podle nových materiálů mohli připravit na krajské a senátní volby za dva roky a získali v nich lepší volební výsledek než nyní, řekl Filip.

adeso ( 20. října 2018 19:10 )

a proč by se měli rozpouštět? podívej na ODS - vstala z hrobu

svoboda ( 20. října 2018 19:00 )

Kdyby měli rozum (a to nemají, kde by ho vzali?), tak stranu rozpustili! Stejně další parlamentní volby nepřežijou!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud