Komunisté si plácnou s Babišem. Co obsahuje jejich dohoda o toleranci?

Autor: ČTK - 
9. 7. 2018
12:08

KSČM se podle pracovního návrhu toleranční dohody s hnutím ANO zaváže hlasovat ve Sněmovně pro vyslovení důvěry menšinové vládě ANO a ČSSD. KSČM také nevyvolá sněmovní hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu. Předběžnou verzi dohody „o podpoře vzniku a toleranci existence menšinové vlády“ dnes získala ČTK.

Konečný návrh textu by se měl lišit od pracovního dokumentu podle informací ČTK jen poměrně nepatrně. V bodu, který pojednává o závazku vlády předkládat Sněmovně návrhy zákonů podle priorit KSČM obsažených v programovém prohlášení, by měl být doplněk, že se tak má stát nejpozději půl roku před koncem volebního období.

Dokument by měli zástupci hnutí ANO a KSČM, tedy předseda hnutí a premiér Andrej Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip, podepsat v úterý. O vyslovení důvěry vládě bude Sněmovna jednat o den později. ANO, ČSSD a KSČM mají ve dvousetčlenné dolní komoře většinu 108 hlasů.

Hlasování o nedůvěře nevyvolají

V úvodu předběžného návrhu dohody mezi ANO a KSČM se píše o tom, že programové prohlášení vlády „bylo konzultováno, dohodnuto a zpracováno společnými pracovními týmy odborníků ANO, ČSSD a KSČM“.

Komunisté šli do vyjednávání o programu se sedmi prioritami, chtějí trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů, ochranu přírodních zdrojů „před zcizením do zahraničních rukou“, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou a zdanění církevních restitucí.

Dále by kabinet měl zabránit dalšímu nárůstu cen bydlení a podpořit výstavbu obecních bytů a udržet kvalitní dostupnou zdravotní péči bez zvyšování spoluúčasti pacientů.

KSČM se sice zaváže nevyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, návrh textu dohody ale komunistům nezakazuje hlasovat proti kabinetu, pokud takové jednání Sněmovny iniciuje jiná strana.

Vláda nebude podle předběžného dokumentu blokovat projednávání předloh, které budou podávat poslanci KSČM, zákonodárci ANO ale pro ně nebudou muset hlasovat. Praktický totéž má platit pro legislativní návrhy poslanců hnutí ANO. V případě ústavních zákonů by ANO a KSČM mohly hledat shodu vedle ČSSD případně i u dalších subjektů, které se po volbách podílely na ustanovení orgánů dolní komory.

Video Tradice dodržena: Andrej Babiš představil své ministry a ministryně Poslanecké sněmovně - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

V případě sporů nastoupí expertní týmy

Dohoda konstatuje, že ve vládě nejsou nominanti KSČM, což ale „nevylučuje včasné konzultace o obsazení jednotlivých resortů“. Obsazováním například kontrolních orgánů státních a polostátních společností se předběžný dokument nezabývá vůbec.

V případě sporů se mají scházet k dohodovacímu řízení expertní týmy ANO a KSČM, na vyšším stupni pak předsedové hnutí a komunistické strany. Pokud by ani oni nenašli shodu, smlouva se bude pokládat za ukončenou. Plnění dohody by se mělo kontrolovat nejméně dvakrát ročně nebo na žádost ANO či KSČM.

Video Filip (KSČM) obhájil křeslo předsedy: Mně těžko někdo předělá. Co řekl na projev Zemana? - Jaroslav Šimáček, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Doporučujeme
salto ( 10. července 2018 08:05 )

Ovšem to, jestli sliby splní mají v rukou komouši a jestli je nebude plnit, tak jej můžou snadno a lehce položit (tedy pokud se budou chtít dostat do parlamentu i příští volební období a to jistě chtít budou).

salto ( 9. července 2018 14:18 )

Chtějí trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů, ochranu přírodních zdrojů „před zcizením do zahraničních rukou“, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou a zdanění církevních restitucí. Co je na tom špatného?

zdenek43 ( 9. července 2018 13:08 )

Státní bezpečnost (zkratka StB, hovorově estébáci, slovensky Štátna bezpečnosť, Št byla československá politická policie, která byla ihned od svého vzniku v roce 1945 pod kontrolou KSČ, díky obsazení Ministerstva vnitra ministrem Václavem Noskem, a sloužila k ovládnutí mocenských pozic a likvidaci protivníků komunistického režimu. Vznikla 30. června 1945 jako jedna z neuniformovaných složek Sboru národní bezpečnosti (SN. Po roce 1948 byla jedním z hlavních nástrojů komunistického teroru. ...... Zanikla???? rozkazem ministra vnitra Richarda Sachera 15. února 1990 a některé její úlohy převzal nově vzniklý Úřad pro ochranu ústavy a demokracie FMV...... B A CH A - Úřad pro ochranu ústavy a demokracie FMV jeeeee - Bezpečnostní informační služba ( B I S ) je česká státní zpravodajská služba s vnitřním polem působnosti (kontrarozvědka). Tento bezpečnostní sbor získává, shromažďuje a vyhodnocuje informace ...... ............ k financování nákupu /ROZKRADANI - 90.leta 20.stoleti/ státního majetku sloužily ukradené státní finanční prostředky z kont PZO (Podniků zahraničního obchodu) v zahraničí nebo tajných kont StB v zahraničí (Agrofert komunisty a “ne”agenta StB Andreje Babiše nebo Třinecké železárny spolupracovníka StB Tomáše Chreneka). Odhaduje se, že „PZtky“ disponovaly 500 mil. Kčs na kontech v zahraničí ve volně směnitelných měnách. Kolik miliard M I L I A R D ??? nakradli estébáci a bylo uloženo v zahraničí asi nikdo nespočítá, zahraniční konta StB jsou v ČR tabu....... Dokonáno! Puč v roce 1994 + volby prezidenta 2013 + KABELKOVY PREVRAT - PUC 13. 6. 2013 +volby 2013 + volby 2017 + volby prezidenta 2018 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí....

zdenek43 ( 9. července 2018 12:51 )

Komunistická strana Československa (KSČ) byla krajně levicová parlamentní politická strana v Československu, členka Komunistické internacionály (KI). K základním programovým východiskům patřil třídní boj vedený dle sovětského vzoru, zahrnující i fyzickou likvidaci třídních a ideologických nepřátel...... Jako významná odbojová síla podporovaná Sovětským svazem se v roce 1945 stala součástí Národní fronty a vlády osvobozeného Československa.........KSČ souhlasila s iniciativou ČSSD znárodnit průmysl a služby nad 50 zaměstnanců a celé bankovnictví.........Převzít moc se KSČ podařilo 25. února 1948 (tzv. Vítězný únor), přičemž jí k tomu napomohla chybná taktika demokratických stran, které si sice uvědomily vážnost situace, ale příliš spoléhaly na prezidenta republiky Edvarda Beneše. Ten pod nátlakem přijal veškeré komunistické požadavky a Národní shromáždění 11. března 1948 vyslovilo rekonstruované Gottwaldově vládě, již bez pouhý den předtím zesnulého ministra zahraničí Jana Masaryka, důvěru všemi hlasy 230 přítomných poslanců. .... V létě 1948 došlo ke sloučení se sociální demokracií......Hned po únoru 1948 byla Československá strana národně socialistická přejmenována na Československou stranu socialistickou a do vedení, stejně jako v Československé straně lidové, prosazeni lidé loajální politice KSČ. Československá sociální demokracie byla pohlcena KSČ, jejím členům byla zaslána poštou komunistická legitimace a odmítnutí bylo důvodem k doživotnímu pronásledování nejen dotyčného sociálního demokrata, ale i celé jeho rodiny. Obě strany ČSS a ČSL se tak na 40 let staly vazaly v rámci Národní fronty, do níž pak byly zařazeny i společenské organizace....... ZE TO JE ROK 1948 .... 50.leta 20.stoleti ???????? neeeeeeeeeee se SOUDRUHY muzete vstoupit do stejne reky . . . . tady se mylil - - """ Hérakleitos citát - Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. """ Hérakleitos z Efesu, cca 540 př. n. l. – 480 př. n. l. řecký filosof - joo to neznal SOUDRUHY

Agent_007 ( 9. července 2018 12:48 )

Nebýt nepostradatelných a poctivých komunistů,tak ani vláda nevznikne.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa