Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

»Mozek SPD« Radim Fiala o párty pražského lobbisty: Jít za Hrdličkou? To je slušnost!

Autor: J. Tomek, J. Veinlich, V. Renovica - 
21. října 2018
05:00

Ohňostroje, dárky, bouřlivá párty. Takhle slaví „kmotři“. A co mocní lidé celostátní politiky? Ti si „všechno nejlepší“ zabroukali přímo na místě. Teď šéf klubu SPD Radim Fiala (49) a poradce prezidenta Martin Nejedlý (52) pro Blesk tvrdí, že jít na padesátiny mocného zákulisního hráče Tomáše Hrdličky je naprosto normální!

Slavilo se v noci. A gratulanty měl muž, jehož expremiér Mirek Topolánek (62) označil za regionálního kmotra, hodně na úrovni. Tedy na to, že už dlouho není coby exčlen ODS oficiálně v politice. „Velmi dlouho se známe a já jsem považoval za slušnost mu jít popřát,“ řekl Blesku Fiala, také bývalý člen ODS, poté, co se o víkendu telefonátům a esemeskám od Blesku vyhýbal.

A že by za celostátním vzestupem SPD Tomia Okamury (46) stály dlouhé prsty, případně peníze „Hrdly“, jak se lobbistovi v zákulisí přezdívá, znovu nepotvrdil. „Toto odmítám a v žádném případě to tak není. My se jenom známe,“ odbyl spekulace. Přitom volební noviny, jimiž „okamurovci“ oslovují lidi, dělala agentura údajně personálně propojená s Hrdličkou. A sám lobbista připustil, že Fialovi radí, ale prý jen mezi řečí.

Prostě se znají

K věci se v minulosti vyjádřil i sám místopředseda Sněmovny Okamura na svém Facebooku. „Prý má na SPD vliv jakýsi lobbista Tomáš Hrdlička, kterého jsem nikdy v životě neviděl, ani jsem s ním nemluvil,“ napsal a dodal, že ví, že Fiala se s ním zná. „Ano, znají se prý z jejich působení v ODS tak, jako se Radim zná se stovkami dalších členů,“ dodal.

Otázkou je, zda Fiala chodí na soukromé kulatiny všech ostatních stovek členů, které zná. Anebo jen těch jemu osobně nejbližších. Každopádně jde o přátelství hluboké, o čemž svědčí, že Fiala Blesku nechtěl ani prozradit, co Hrdličkovi přinesl za dárek. „To jsou osobní věci, takže já už vám k tomu nebudu říkat víc,“ sdělil.

To Nejedlý, který stál v březnu kousek od Hrdličky ve Vladislavském sále při inauguraci Miloše Zemana (74), žádný problém nevidí. Na narozeniny šel z pohřbu Jana Kočky ml. (†28), zatímco jeho šéf byl na zahraniční cestě na Slovensku. „Mám s panem Hrdličkou takové vztahy, že když má padesát, jdu na jeho narozeniny. Stejně jako když jsem měl padesátiny já, přišel na moje,“ řekl Blesku Nejedlý.

Je normální člověk

Na dotaz, zda je vhodné vzhledem k hradnímu angažmá, aby udržoval vztahy s někým, jako je Hrdlička, odpověděl: „Nebyl nikdy obviněn, je to normální člověk, jako jste vy nebo já. Nevím, čím je kontroverzní, i o vás slyším, že jste kontroverzní.“

Kdo je Tomáš Hrdlička (50): Šedá eminence ODS, Vévéček a prý i Okamury!

● Narodil se 11. 10. 1968 v Praze.

● Vystudoval soukromou Vysokou školu finanční a správní.

● V roce 1997 vstoupil do ODS.

● Od roku 1998 do roku 2010 byl členem zastupitelstva Městské části Praha 10.

● Mnoho let měl mít vliv na pražské politiky ODS včetně tehdejšího pražského primátora Pavla Béma (55) a jeho náměstka Milana Richtera (42). Tehdy se tvrdilo, že ovládá magistrát.

● Expředseda ODS Mirek Topolánek (62) označil Hrdličku a další zákulisní hráče včetně Iva Rittiga (55) a Patrika Oulického (48) za tzv. »krajské kmotry«.

● O velkou část vlivu přišel s příchodem nového primátora Bohuslava Svobody (74, ODS), který vystřídal v primátorském křesle právě Béma.

● Jeho nitky údajně prorostly i do strany Věci veřejné Víta Bárty (44). Tehdy se spekulovalo i o možném propojení VV s ODS. Hrdlička v roce 2010 přiznal, že je »mozkem« nové strany.

● V srpnu 2013 byl vyloučen z ODS.

● Dnes má údajně blízko k hnutí SPD Tomia Okamury a některé zdroje říkají, že hnutí financuje právě on. Hrdlička byl jedním ze sponzorů prezidentské kampaně Miloše Zemana (74). Zemanovi přispěl na tisk a výlep plakátů 440 tisíc korun.

● V současnosti se živí podnikáním v nemovitostech, developerskou činností a provozuje hotely.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sekebo ( 21. října 2018 09:37 )

Jeden šmejd větší, než druhý

mandat ( 21. října 2018 08:32 )

Tak se chovaji mafiani.SPD oslavovalo volby pred volbama,to je tady dilo a pak se nestacili divit.

PPP150W ( 21. října 2018 08:14 )

Takže klasický český politik. Křišťálově čistý. Přece (ještě) nebyl souzen, tak je to normální člověk. Kde vzal své jmění, po tom nikomu nic není.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa