Lidé vzali Dešťovku útokem. Peníze vydrží alespoň 14 dní, doufá Brabec

Autor: Zuzana Štíchová - 
2. října 2018
15:40

Po prvním dnu vyhlášení rozšířené verze programu Dešťovka si Češi zažádali o téměř 20 milionů korun. Blesk Zprávy získaly nejnovější údaje z ministerstva životního prostředí. Žádosti za 8,4 milionů už byly zpracovány, další stovky za 11 milionů korun jsou v systému rozpracovány. Podle ministra životního prostředí Brabce (ANO) by peníze měly vydržet minimálně 14 dní. V minulosti se přitom podařilo lidem Dešťovku „vycucnout“ i během 28 hodin. Celkem je na program v tuto chvíli vyčleněno 200 milionů korun.

„Největší zájem je o systémy na zachytávání dešťové vody pouze pro zálivku zahrady. O něj si řeklo 122 domácností, které žádají dotace v celkové výši 4,2 milionů korun,“ informovalo Blesk Zprávy ministerstvo po 24 hodinách spuštění novinek.

„Je to podle našich přdpokladů, zájem se dramaticky zvýšil oproti předchozímu období. Je to hodně, ale nepřáli jsme si ani, aby to bylo tak, že během jednoho či dvou dnů vyčerpáme všechno. To se stalo při té první výzvě,“ řekl k tomu ministr Brabec. Peníze by podle něj mohly vydržet alespoň 14 dní. Výplata peněz je možná v ideálním případě do 9 týdnů od podání žádosti.

Přijaté žádosti podle oblasti podpory po prvním dnu nové Dešťovky (2.10.2018)Přijaté žádosti podle oblasti podpory po prvním dnu nové Dešťovky (2.10.2018) | Ministerstvo životního prostředí

„Nejvíce žádostí přichází ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Zvýšený zájem zaznamenává i naše call centrum a krajská pracoviště, na kterých se lidé doptávají na bližší informace. Výrazně vzrostla také návštěvnost webových stránek,“ doplnila mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Dešťovka řeší i vodu na splachování WC

Až 55 tisíc korun na zachytávání dešťové vody pro zalévání nebo na splachování toalet mohou nově získat všechny domácnosti, nejen ty v suchých oblastech. Novinky začaly platit od 1. října 2018. Program se otevřel také pro lidi, kteří trvale žijí v rekreačních objektech.

„Letošní rok ukázal, že v zásadě vysychá už celá Česká republika. Zemědělské sucho postihlo v srpnu více než 80 % republiky. Program Dešťovka má tři komponenty - akumulace dešťové vody čistě pro zálivku, pro zálivku a splachování WC a třetí je kombinace s využitím tzv. šedé vody, tedy té, co odchází z koupelny,“ řekl už dříve ministr Richard Brabec (ANO).

zdenek43 ( 3. října 2018 17:31 )

a zaseeeeeeeeeee - - - kupovani volicskych hlasu . . . a zase TAK nejak TO vyslo pred volbama, ze ......... +++ Volby do Senátu Parlamentu České republiky se budou konat 5. a 6. října 2018 společně s volbami do zastupitelstev obcí. Bude se volit třetina Senátu (27 z 81 mandátů) ve 27 volebních obvodech. + Kotlíkové dotace v roce 2018: Pozor, podzim se blíží Také letos na podzim bude možné čerpat dotace na nový kotel nebo na tepelné čerpadlo v rámci takzvaných Kotlíkových dotací. Dotace jsou určeny pro majitele rodinných domů, kteří chtějí vyměnit starý kotle na tuhá paliva za moderní zdroj tepla..... +++++ fáze Dešťovky je jednoduchá. Na dotaci dosáhnete i mimo oblasti sucha ... Podstatné pro všechny žadatele je klíčové datum, kdy se žádosti začnou přijímat: 7. 9. 2017 v 100 a bude probíhat až do vyčerpání alokovaných zdroju........ Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 20.10. – 21.10.2017 + 8. 2017 - Odbor informatiky ve spolupráci s Odborem řízení dotačních projektů připravil pro veřejnost interaktivní webovou aplikaci Kotlíkové dotace II........

penecas ( 2. října 2018 13:39 )

takový nesmysly!! rozhazování peněz a kupování si voličů.

istyl ( 2. října 2018 13:09 )

Noo, vidite, ja uz to mam funkcni pres 30 let...cili prospesne tak dlouho a na toto se uz dotace nemohou uplatnit...nelze dolozit vybudovani zapustene jimky a polozeni kameninovach svodu s destovou vodou...a uz tehdy jsem vedel, ze destovka prospesna bude...

simeone ( 2. října 2018 13:08 )

Jen blázen si rozmlátí barák kvůli 55000 kč a doslova pár litrům vody. Ještě by těm "štastným" měl Brabec poradit kde vezmou déšt.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud