Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Klička ministra Ťoka: Protiprávní, napadá Kapsch novou smlouvu o mýtu

Autor: ČTK - 
25. září 2018
11:45

Společnost Kapsch podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) návrh na zákaz plnění smlouvy o mýtném systému po roce 2019, kterou ve čtvrtek podepsal ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) s konsorciem firem CzechToll/SkyToll. Podle Kapsche je smlouva neplatná, protože nadále platí předběžné opatření ÚOHS zakazující podpis smlouvy s vítězem. Ministerstvo dopravy po uzavření smlouvy uvedlo, že předběžné opatření pozbylo platnosti po stažení ministerského rozkladu proti dřívějšímu rozhodnutí ÚOHS.

„Podle renomovaných právníků a koneckonců i samotného antimonopolního úřadu zůstalo totiž předběžné opatření o zákazu podpisu smlouvy v platnosti,“ řekl generální ředitel Kapsche Karel Feix. Předběžné opatření podle něj platí až do doby, dokud ÚOHS pravomocně nerozhodne o námitkách společnosti.

Ťok: Prázdné a falešné argumenty

Firma očekává, že jí dá ÚOHS za pravdu, opak by byl podle Feixe destrukcí právního státu. „Bude rovněž zajímavé sledovat, jak se k ministrově postupu postaví ostatní členové koaliční vlády,“ dodal.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) je přesvědčen o tom, že Kapsch s návrhem na zákaz plnění smlouvy neuspěje. „ÚOHS rozhodne, nicméně všechny argumenty, které pan Feix uvedl, jsou prázdné a falešné,“ napsal Ťok na twitteru.

Kapsch prohrál i s vyšší nabídkou

V soutěži na provozovatele mýtného systému po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz mýta.

Nabídka současného provozovatele rakouského Kapsche byla o více než 2,7 miliardy korun vyšší. V létě Kapsch zaslal ministerstvu vylepšenou nabídku na 10,5 miliardy korun.

Společnost CzechToll dnes uvedla, že bude nadále pokračovat v přípravě nového mýtného systému podle uzavřené smlouvy s ministerstvem. Kroky Kapsche nekomentovala.

Spor zamíří k Evropské komisi?

Kapsch je ochoten podat stížnost i k Evropské komisi. Současný provozovatel mýta navíc kritizuje i postup Antimonopolního úřadu. Podle Feixe úřad podlehl nátlaku ministra dopravy a premiéra Andreje Babiše. Kapsch proto podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS.

Poprvé ÚOHS o námitkách firmy Kapsch rozhodoval v květnu. Tehdy zrušil výběr vítěze tendru na vybudování a provoz systému na výběr elektronického mýta od roku 2020. Předseda úřadu Petr Rafaj ale v srpnu prvoinstanční rozhodnutí zrušil, protože podle něj úřad dostatečně nezohlednil některé významné okolnosti případu.

Video Ministr dopravy Dan Ťok: Německé mýto není diskriminační - Blesk - Jaroslav Šimáček

Ve čtvrtek pak úřad rozhodl, že tendr zákon neporušil. Podle šéfa Kapsche se tak událo za podezřelých okolností a ÚOHS změnil své rozhodnutí, aniž by se ve věci objevila nová fakta. Firma už v srpnu podala trestní oznámení na člena rozkladové komise ÚOHS advokáta Jana Hrazdiru, který podle firmy ovlivňoval rozhodování komise ve prospěch ministerstva a navíc resort dopravy nedovoleně informoval o průběhu jednání. Hrazdira i Ťok označili tvrzení Kapsche jako nesmysl.

Kapsch si stěžuje: Připravili to dopředu

Podle Feixe rychlý postup ministerstva, které ohlásilo podpis smlouvy CzechTollem necelé tři hodiny po zveřejnění rozhodnutí ÚOHS, svědčí o předem připraveném scénáři.

„Už několik dní před rozhodnutím ÚOHS jsme zaznamenali zprávy, že CzechToll začal na úřadech podávat žádosti o stavební povolení k výstavbě mýta,“ podotkl mluvčí firmy David Šimoník. Ministr dopravy už dříve rychlý podpis smlouvy s CzechTollem hájil s tím, že smlouva byla připravena dopředu, což je podle něj standardní postup.

zlymikes ( 25. září 2018 12:30 )

Takže my si nesmíme rozhodnout sami o sobě?

Zobrazit celou diskusi
Další videa