Babiš slíbil obcím miliardy na sociální byty. Zeman se opět opřel do médií

Autor: ČTK, pk - 
7. 9. 2018
18:00

Pokud se obce pustí do výstavby bytů a pětinu z nich vyčlení jako sociální, stát podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na pořízení těchto sociálních bytů poskytne stoprocentní dotaci. Babiš to v pátek řekl starostům na sněmu Svazu měst a obcí (SMO). Sociálních bytů je třeba zhruba 65 000, stát by na jejich pořízení v příštích letech vyčlenil až 80 miliard korun, uvedl Babiš. Na akci vystoupil i Miloš Zeman, který opět kritizoval média.

Vláda by podle Babiše také neměla rozhodovat například o platech místních politiků. „Já jsem se podivoval, když jsme na minulé vládě řešili nařízení vlády o výši odměn členů zastupitelských územních samosprávních celků. My všichni žijeme z daní a já chci odevzdat velké pozdravy od paní ministryně Schillerové (...) Ona ty daně vybere a potom je rozdělíme,“ podotkl Babiš.

Video Babiš se fotil s trojicí lídrů ANO. Rozdávejte koblihy, radil trumfu pro Prahu Stuchlíkovi - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Stát chce obcím zaplatit stavbu sociálních bytů

Podle Babiše je vláda připravena měnit potřebnou legislavitu. „Nechceme vám něco vnucovat, přikazovat, vy jste samospráva. Doufám, že to oceníte,“ říkal také dnes Babiš. Slíbil i změny stavebního zákona, které by zkrátily lhůtu pro výstavbu bytu v Praze z deseti let na jeden rok.

„Náš velký problém je samozřejmě stavební zákon. Paní ministryně (...) včera mi podepsala papír, že pokud tam bude územní plán, tak se ta lhůta z deseti let - tolik trvá výstavba bytů v Praze - zmenší na jeden rok. Je to tak? Jste mi to včera podepsala, takže mám to na papíře,“ ohlédl se Babiš na ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou.

„My jsme zapomněli stavět byty,“ postěžoval si a dodal: „To bydlení je velký problém. Možná jenom nestačí poskytovat půjčky pro mladé, ale my musíme a chtěli bychom samozřejmě, aby vy jste stavěli byty, protože já si myslím, že byty mají stavět obce a města, vy byste měli mít bytové komise, vy byste měli vědět, kdo chce byt, vy byste to měli řešit.“

Pozastavil se i nad problematikou sociálních bytů. Stát chce obcím jejich stavbu zaplatit. „Když se obec rozhodne postavit 50 bytů, stát na 20 procent z nich, které budou sociálními byty, poskytne nevratnou dotaci ve výši 100 procent,“ uvedl předseda vlády. Podle něj s tím počítá projekt Výstavba o dostupném bydlení, který chystá ministerstvo pro místní rozvoj. To by se podle Babiše mělo stát ministerstvem pro menší obce.

Video Babišův kandidát na primátora Prahy: Bude metro D i dostavený okruh, slíbil podnikatel Stuchlík - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Na akci vystoupil i prezident Miloš Zeman. Starostům řekl, že na každého z nich může "závistiví blbec" poslat anonymní udání, ve kterém se bude "policie dlouho bahnit" a k žádnému závěru nedojde. Poznamenal, že z 80 procent byli komunální politici soudy od tvrzení státních zástupců a policie osvobozeni. Do té doby si obvinění podle něj prošli peklem. Zeman využil svého projevu k útoku na média, šíří podle něj pomluvy a špínu. "Neznám větší hnojomet, než jsou česká média," řekl prezident.

Doporučujeme
willi48 ( 8. září 2018 16:45 )

Hejtmanka je mi naprosto lhostejná, zmetka Bureše živočišně nesnáším, obsah článku je pouze další trapná propagace Burešovy slibotechny. Nicméně ta fotografie stojí za pozornost. Je velice příjemné vidět Bureše v lokajském předklonu. Copak na něj asi hejtmanka ví ?

zemanbures ( 7. září 2018 22:53 )

Pokud se prezident jakéhokoliv státu chová a mluví jako hulvát, je to zřejmě buran. Bureš na tý fotce vypadá, že si co nejdřív před ní klekne.

tomik007 ( 7. září 2018 17:20 )

A przislusniky

tomik007 ( 7. září 2018 16:32 )

UJO SLUBIL ze pivko bude lacne a Prazdroj terazky povedal ze bude drazsie

zdenek43 ( 7. září 2018 15:18 )

Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017) - Ing. Andrej B a b i š od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí...... /// 29. 1. 2014 Koaliční smlouva mezi ČSSD, hnutím ANO 2011 a KDU-ČSL na volební období 2013 - 2017 /// tooooo bylo PLANU - toooo bylo taky kecu o starosti o rodiny, o duchodce ....... NOOOOOO a pak delali vse presne NAOPAK . . . . . Běžní Češi už na hypotéky nedosáhnou.... Běžní Češi, zejména mladé páry, do budoucna nedosáhnou na hypotéku, varuje opozice. A to kvůli chystanému rozšíření pravomocí ČNB, které se v úterý projednávalo ve Sněmovně za účasti guvernéra Jiřího Rusnoka. Centrální banka má získat právo regulovat hypotéky - podle úvěrových parametrů, které přihlíží i k výši příjmu žadatelů. Dopadne to na mladé rodiny, varuje Jan Skopeček (ODS), hypotéky se stanou luxusem pro vyvolené, dodává Herbert Pavera (TOP 09). ++ČNB zpřísní poskytování hypoték -Přísnější pravidla poskytování hypoték se podle analytiků dotknou až třetiny žadatelů....Hypotéku dostane jen člověk, který na splácení vzniklého dluhu bude moci vynakládat maximálně 35 % svého měsíčního příjmu. Dluh zároveň nemá překročit devítinásobek ročního čistého příjmu žadatele. Česká národní banka (ČN V Y D A L A doporučení bankám, aby od října takovýmto způsobem zpřísnily podmínky nutné pro schválení žádosti o hypotéku........

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa