Úterý 27. července 2021
Svátek slaví Věroslav, zítra Viktor
Oblačno 27°C

O kolik si polepší učitelé a nepedagogové? Babiš slíbil vyšší platy ve školách

Autor: ČTK - 
24. srpna 2018
12:31

Platy nepedagogických pracovníků ve školství by v příštím roce měly vzrůst o deset procent. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes slíbil zástupcům školských odborů, uvedla Česká televize. Návrh rozpočtu školství dosud počítal s růstem platů nepedagogů o šest procent.

„Dohodli jsme se dnes se školskými odbory, že od 1. 1. 2019 navýšíme učitelům platy o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o 10 procent. Držíme dohody, které jsme pracovníkům ve školství dali. Kvalita vzdělání a spokojení učitelé a další pracovníci jsou to nejdůležitější pro naše děti,“ napsal premiér Andrej Babiš na Twitteru.

Podle šéfa odborů Františka Dobšíka se dnes zástupci odborů sešli na jednání s premiérem, ministrem školství Robertem Plagou (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Zástupci vlády je ujistili, že platí současný návrh rozpočtu, který zohledňuje především růst platů učitelů od ledna o 15 procent. Po započtení částky na platy nepedagogů by se celkově měl rozpočet školství v příštím roce zvýšit o 26,4 miliardy korun na 195,5 miliardy korun.

Slibované navýšení o desetinu se netýká ostatních nepedagogických pracovníků ve veřejné správě, pro které vláda navrhuje šestiprocentní růst sumy na platy.

Video Že mají pokladní v Lidlu víc než učitelé? Zlepší se to, věří ministr školství Plaga - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

Ministr školství Plaga ve čtvrtek novinářům řekl, že by pro ně chtěl vyjednat ještě dalších 800 milionů korun navíc, aby se platy mohly zvednout o deset procent. Například polovina školníků brala loni podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí méně než 18 412 korun a stejný podíl vedoucích školních jídelen měl méně než 23 781 korun, přičemž průměrná mzda v Česku činila 29 504 korun hrubého měsíčně.

Dobšík dnes ČTK řekl, že školské odbory slibované navýšení platů vítají, stejně jako růst rozpočtového výhledu regionálního školství na roky 2020 a 2021. Chtěly by ale, aby se platy zvedly už v tomto roce. Připomněl, že Sněmovna loni ve svém usnesení doporučila vládě, aby pracovníkům ve školství přidala od letošního září.

„Pokud to myslí s prioritou školství vážně, byl by dobrý signál, dát už něco v tomto roce,“ uvedl Dobšík. Zástupci vlády se tomu ale brání. Podle nich nejsou výsledky státního rozpočtu v tak dobrém stavu, jako to bylo loni, kdy platy také rostly, řekl odborář.

maIytichykomunista ( 24. srpna 2018 19:25 )

zakrslykomunisto zdenkku ty troubo ,ještě jsi nasehnal nabiječe, babochlape ?

Andrej_Babis ( 24. srpna 2018 19:21 )

Ty tu krávu jentakjen pícháš, že ji vidíš za každým nickem? Nebo tě asi pořádně vytočila, magore zdenklku!

pajaad ( 24. srpna 2018 15:22 )

No jo sliby se slibujou a blázni do Babiše jako vy se radujou...

pajaad ( 24. srpna 2018 15:19 )

horolysá, Babiš vám přidal jen 40 Kč a jednorázově 1000 Kč, je vidět, že za Kalouse jste v důchodu nebyl-la, protože za Kalouse a jeho pár let působení se důchody zvedly o necelé 4000 Kč, takže nelžete tu národu..a vyhledejte fakta. Babiskony slíbil vloni přidat zdravotníkům a proto teď drží stávkovou pohotovost, asi jim přidal hodně...co..

Andrej_Babis ( 24. srpna 2018 14:36 )

Cítíš se být fu***m, blbasi?

Zobrazit celou diskusi
Další videa