Zeman má skoro jasno o šéfovi Nejvyššího správního soudu. Radil se i s exministryní Benešovou

Autor: ČTK - 
18. 7. 2018
15:38

Prezident Miloš Zeman už má téměř jistě vybraného nástupce Josefa Baxy v čele Nejvyššího správního soudu (NSS). Jméno oznámí včas, ale teprve poté, co se s kandidátem sejde. Zeman to dnes řekl v rozhovoru ČTK. Baxovi vyprší letos v září mandát. Hlava státu musí z řad soudců NSS určit nového předsedu i místopředsedu, protože kromě Baxy končí funkční období i jeho zástupci Michalu Mazancovi.

Zeman řekl, že Baxova nástupce má už téměř s určitostí vybraného. "Radil jsem se o tom s mnoha lidmi, mimo jiné s mojí členkou expertního týmu Marií Benešovou," uvedl Zeman. Připomněl, že Benešová byla ministryní spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyní, takže je jako poradní hlas nanejvýš povolaná.

Jméno vybraného adepta odmítl Zeman prozradit. Jako příliš divokou konstrukci odmítl alternativu, že by vybral někoho, kdo na soud teprve přijde. "Předsedou Nejvyššího správního soudu se nemůže stát nikdo jiný než člen kolegia Nejvyššího správního soudu, zapište si to za uši," konstatoval.

S vybraným kandidátem se dosud nesetkal. "Nevím, jestli moji nabídku přijme. Ale pokud ano, tak to samozřejmě včas oznámím," uvedl Zeman.

Baxa se koncem června spolu s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem s prezidentem sešel, po jednání však novinářům řekli, že personální záležitosti neřešili. NSS se měla týkat Baxova separátní schůzka s hlavou státu, na které v květnu mluvili o tom, jaké charakteristiky by měl nový šéf soudu mít.

Podle zdroje Hospodářských novin je Zemanovým favoritem Mazanec, který by ale kvůli věku mohl funkci vykonávat už jen tři roky. V kuloárech zaznívalo také jméno ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka. O Baxovi se v minulosti hovořilo jako o jednom z možných nástupců Rychetského v čele Ústavního soudu.

Video Zeman se pustil do šarlatánů i sluníčkářů. A s novou vládou překvapil i Babiše - Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Zobrazit celou diskusi
Další videa