Zeman neustoupí. Kauzu nejmenování profesorů žene až k Nejvyššímu soudu

Autor: ČTK, Mii - 
10. 5. 2018
12:35

Prezident Miloš Zeman se bude bránit proti rozsudku v kauze nejmenování profesorů. Podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ve čtvrtek to uvedl právník Hradu Marek Nespala. Podle něj jde o zásadní právní otázku ohledně postavení hlavy státu a její suverenity.

Pražský městský soud věc prezidentovi na základě žalob Fajta, Ošťádala a Univerzity Karlovy koncem dubna vrátil k dalšímu řízení. Upozornil na to, že žádný orgán výkonné moci nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky pro jmenování. Nepřípustně by tím totiž zasáhl do autonomie vysokých škol.

„Netýká se to primárně pouze jmenovacího procesu profesorů, ale vůbec právní povahy úřadu prezidenta republiky. To znamená - není to žádná osobní otázka, ale primárně otázka právní,“ zdůvodnil chystané podání kasační stížnosti Nespala. Na vznesení stížnosti má Hrad dva týdny, které plynou ode dne doručení rozsudku.

Podle soudu může prezident rozhodnout o nejmenování navrženého kandidáta profesorem jen tehdy, jestliže dospěje k závěru, že uchazeč neprošel řádným procesem ke jmenování nebo že tento proces vykazoval vady, kvůli nimž mohl být nezákonný. Takové rozhodnutí by však musel odůvodnit, což Zeman neudělal.

Prezident v kauze argumentoval mimo jiné tím, že za výkon jeho pravomocí ho žádný jiný státní orgán nemůže volat k odpovědnosti. Senát soudkyně Viery Horčicové však tento výklad ústavy vyvrátil. Zdůraznil, že prezident je při výkonu pravomocí vždy vázán ústavními i ostatními zákony a jeho postup lze přezkoumat právě z hlediska zákonnosti.

Fajtův a Ošťádalův jmenovací dekret Zeman nepodepsal na jaře 2015 ještě společně s dekretem politologa Jana Eichlera. Zdůvodnil to vážnými prohřešky akademiků z minulosti. V případě Fajta poukázal na jeho údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala kritizoval kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Své rozhodnutí Zeman oznámil v lednu 2016 dopisem tehdejší ministryni školství.

Video Prezident Zeman jmenoval menšinovou vládu premiéra Babiše - Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Doporučujeme
zdenek43 ( 10. května 2018 14:23 )

Lustrace v České republice - Jejich význam spočívá v tom, že vedoucí funkce ve veřejné správě, justici, armádě, policii a veřejnoprávních médiích mohou vykonávat jen ti, kteří n e b y l i příslušníky nebo spolupracovníky StB, funkcionáři KSČ od okresního tajemníka výše, příslušníky Lidových milicí nebo členy akčních výborů či prověrkových komisí. Ve vztahu k StB se to dokládá lustračním osvědčením, které vydává Ministerstvo vnitra, jinak jen čestným prohlášením. Lustrace se však netýkají osob narozených po 1. prosinci 1971. noooooooooooo a ted MAKA soudruh-pritel Milos Z E M A N - - ten kdo MU ?? osobne aktivne pomaha - ten JE PRITEL soudruha-pritele Milose ZEMANA a tam soudruh-pritel Milos ZEMAN klidne bude ZNASILNOVAT Ustavu CR a Zakony CR . . . . . . . 5.12.2013 Pokud služební zákon projde v prosinci prvním sněmovním čtením, bude to pro prezidenta Miloše Zemana dostatečná garance, aby jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí....... aaaa to 4.11.2013 soudruh-pritel Milos ZEMAN RIKAL PRESNE O P A K - - Bez lustračního osvědčení ministry nejmenuju, vzkázal Zeman........ Zájemci o ministerská křesla si musí připravit lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman vzkazuje, že nejmenuje nikoho, kdo ho nebude mít čisté. „Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje,“ sdělila LN Zemanova mluvčí Hana Burianová. ....... to jeste soudruh Zeman jeste predtim - - - 15.11.2011 - Zeman na tiskové konferenci uvedl, že člověk, který působí v politice, má-li být dlouhodobě úspěšný, nesmí krást, nesmí podrážet a musí dodržovat uzavřené dohody. Následně se opřel do Babiše....Dodal, že je to pro něj dostatečný důkaz Babišovy nevěrohodnosti, nehledě na další podezření, které se, jak doufá, časem prošetří. TAKZE ZTOHO PLYNE - soudruh-StBak Andrej B A B I S - stoji na te?? spravne strane co rozhodla STRANA A STAT - - - Ošťádal a Fajta NA BLBE STRANE

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa