Ombudsmanka cupuje ministerstvo kvůli maturitám. Studentů se vůbec neptá, tvrdí

Autor: jer, ČTK - 
12. července 2018
14:20

Ministerstvo školství podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové porušuje zákon při přezkumech maturitních zkoušek. Například při prověřování stížností na průběh zkoušky si neopatřuje vyjádření přítomných maturantů. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ombudsmanka navrhne vládě, aby uložilo ministerstvu, ať nedostatky odstraní.

Šabatová se postupem ministerstva školství při přezkumech maturitních zkoušek zabývá delší čas. „V roce 2016 jsem zahájila šetření, při kterém naši právníci analyzovali 500 náhodně vybraných spisů vedených ministerstvem ve věci přezkumů maturitních zkoušek. Z analýzy vyplynulo několik oblastí, které odporují zákonu,“ uvedla Šabatová v tiskové zprávě na webu úřadu.

Jde například o to, že při prověřování stížností na průběh zkoušky se ministerstvo sice zeptá organizátorů, zda bylo vše v pořádku, neopatřuje si ale vyjádření přítomných maturantů. Vychází tak pouze z výpovědí lidí, kteří se sami mohli nebo měli pochybení dopustit. Ministerstvo podle ombudsmanky tak není schopno zjistit objektivní průběh událostí, které má zkoumat.

Ministerstvo podle Šabatové maturantům také neposkytuje všechny materiály, z nichž při svém rozhodování vychází. V mnoha případech také nebyla rozhodnutí ministerstva podle ombudsmanky řádně odůvodněna, odpovědi byly šablonovité. Například rozebíraly, co maturant nenamítal, a jindy nereagovaly na konkrétní námitky.

„Ombudsmanka navrhuje vládě, aby uložila ministru školství, mládeže a tělovýchovy, aby ministerstvo uvedené nedostatky odstranilo,“ uvedla mluvčí. Vláda má vyrozumění ombudsmanky na programu jednání 18. července.

Video Za chyby úředníků můžete žádat odškodnění. Ombudsmanka Šabatová radí, jak na to - David Budai, Blesk Zprávy

V této souvislosti ombudsmanka připomněla, že podání žádosti o přezkum maturitní zkoušky je obvykle prvním setkáním studentů s činností veřejné správy. Stát by proto měl mít zájem na tom, aby řízení proběhlo na náležité úrovni, s důsledným dodržením právních předpisů, judikatury a s důrazem na právo na spravedlivý proces.

agfor ( 12. července 2018 15:43 )

To asi maturitu neudělal ti tři cikáni, které do SŠ vnutila, protože na bílé Čechy se*re.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud