Babiš dal Hradu seznam ministrů včetně Pocheho. O důvěru požádá ve středu

Autor: ČTK, Mii - 
25. června 2018
13:20

Pražský hrad už dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) seznam kandidátů na členy jeho nové vlády, je mezi nimi i adept na ministra zahraničí Miroslav Poche (ČSSD). Babiš to v pondělí řekl novinářům. Koaliční vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM se podle něj poprvé sejde ve středu před polednem, aby projednala a poslala do Sněmovny žádost o vyslovení důvěry, o níž by poslanci mohli rozhodovat 11. července.

„V té nominaci je pan Poche,“ uvedl staronový předseda vlády Babiš. Není ale jisté, zda si Poche půjde spolu s ostatními ve středu na Hrad pro své jmenování s ohledem na nesouhlasný postoj prezidenta Miloše Zemana i komunistů. „O tom jsme se nebavili, ale víceméně pan prezident se už včera (v neděli) vyjádřil, že nominaci Pana Pocheho odmítá. Ale já jsem vlastně po formální stránce musel naplnit ten závazek vůči ČSSD, která trvala na té nominaci. V opačném případě nechtěli tu vládu podpořit,“ řekl premiér.

Pokud by Zeman Pocheho nejmenoval, diplomacii by mohl dočasně řídit předseda ČSSD Jan Hamáček, který bude zároveň ministrem vnitra. „Myslím, že to je na přechodné období a že ta situace se vyřeší. Teď jde o to, abychom naplnili ten termín, že ta vláda vznikne do konce června,“ uvedl Babiš. „Je to resort, který jsme domluvili pro sociální demokracii, takže ve finále je to pan Hamáček, který víceméně o tom rozhoduje, nebo sociální demokracie,“ dodal ministerský předseda.

Vláda se poprvé sejde ve středu

Babiš znovu hájil nominaci Taťány Malé (ANO) do čela ministerstva spravedlnosti, kritiku vůči ní označil za „kampaň“. Malé je vyčítáno neuznávané právnické vzdělání nebo výrok o odložení Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. „Ani neodpovídal té realitě, každý občas něco řekneme,“ uvedl Babiš. „Je to víceméně manažerská práce, tam přece ministr nebude řešit nějaké komplikované právní úkony,“ řekl. „Ona má tah na branku, je pracovitá, mám s ní dobré zkušenosti, je potřeba jí dát šanci,“ dodal Babiš.

Prezident Zeman promluvil v Lánech o nominacích Pocheho a Malé na ministryPrezident Zeman promluvil v Lánech o nominacích Pocheho a Malé na ministry | ČTK

Koaliční vláda se podle premiéra sejde poprvé tuto středu „kolem půl jedenácté“, aby kromě nutných rozhodnutí požádala Sněmovnu o důvěru. Ministry chce Babiš uvést do jejich úřadů do pátku. První čtyři či pět už ve středu, další dva ve čtvrtek a zbylé v pátek.

Video Zeman se pustil do šarlatánů i sluníčkářů. A s novou vládou překvapil i Babiše - Blesk Zprávy

marmat ( 25. června 2018 20:46 )

Aeronet čteou a respektujou/akceptujou zvláštní, opravdu velmi zvláštní lidé.

tomik007 ( 25. června 2018 18:59 )

BURDA - vytahuje ty seznamy jak kraliky z klobouku

havran2 ( 25. června 2018 14:46 )

Tak teď to Babiš pos.al ! ! !

jirter ( 25. června 2018 14:09 )

PROSÍM ČTĚTE !!! https://aeronet.cz/news/uz-vime-proc-cssd-pozadovala-kreslo-ministra-vnitra-na-vnitru-bude-sede t-bakaluv-clovek-z-americkeho-aspen-institute-a-pomalu-se-zacina-rysovat-proc-babis-neposlechl-milos e-zemana/

11karel11 ( 25. června 2018 13:45 )

Novináři žvaní, včera psali že bez Pocheho a dnes s Pochem. Lžou a rozdělují společnost. Pan prezident má pravdu, jak se o nich vyjadřuje.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud