Komentář: Zeman hodil Pocheho i na Babiše. ČSSD ho pomalu uklízí

Autor: Petr Holec - 
25. června 2018
09:21

Vládní problém jménem Miroslav Poche spěje do finále. Kandidát ČSSD na ministra zahraničí, jehož odmítá prezident Miloš Zeman, komunisté i část jeho vlastní strany, se v pátek sešel se Zemanem, jemuž na Hrad ve stejný den přinesl jmenný návrh ministrů premiér Andrej Babiš. „Jako jediná tam byla prázdná kolonka ministerstva zahraničí a všechny ostatní kolonky tam byly vyplněny,“ řekl poté prezident pro Blesk.cz.

Tak vida: z problému jménem Poche je rázem bezejmenná kolonka a taky menší podraz na Babiše. Ten totiž přináší oficiální seznam ministrů Zemanovi až dnes a spor o Pocheho zatím držel mezi prezidentem a ČSSD. Na Babišově oficiálním seznamu prý Poche chybět nebude.

Od Zemana to však během pátečních setkání nebylo jediné „nedorozumění“; podle prezidenta se Poche údajně přiznal, že je vítač migrantů a „sluníčkář“, jak mu Zeman říká, zatímco sám Poche mluví o „milém a sympatickém“ setkání. Milé a sympatické setkání, jaká Zeman rád rozdává, by mohlo být Pocheho posledním v roli kandidáta na ministra zahraničí. Prezident trvá na tom, že ho ministrem prostě nejmenuje – ústava neústava. Europoslance navíc pohřbívají i komunisti a první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Z Pocheho je tak nakonec jediná překážka na cestě ČSSD k vládě s ANO tolerované KSČM. To určitě nebývá nejlepší pozice ani pro buldozery typu Pocheho. 

Video S prezidentem v Lánech - Miroslav Poche - redakce Blesk

A zvlášť když nové vedení ČSSD spojilo své funkce právě se vstupem do vlády. Kauza Poche se vykládá různě, pravda ovšem je, že problém s tímto toxickým jménem si ČSSD způsobila sama. Vlivný europoslanec nejdřív bojoval proti jejímu vstupu do
koalice s ANO, pak si ale vzpomněl, že v důležité Praze umí bačovat volební hlasy, a ministerskou funkci pro sebe jednoduše vyměnil za podporu nejen v referendu ČSSD o vstupu do vlády, ale i při volbě jejího nového vedení. Něco za něco.

Přitom je to ironie. Poche určitě není žádný anděl, jak ho teď někteří malují: dávno měl být spíš politický nebožtík. Problém s jeho jménem ČSSD řešila, už když se omylem přiznal, že nelegálně „krmí partajní bestii“ z peněz pražských městských firem. I navzdory některým předním členům ho tehdy strana uklidila do Bruselu, neviditelného blahobytu. Teď se jí stejnojmenný problém vrátil znovu, když jí tenhle nesmrtelný kádr pro změnu stojí v cestě do vlády. A testuje případnou vládní spolupráci dua Babiš-Hamáček.

Video Zeman se pustil do šarlatánů i sluníčkářů. A s novou vládou překvapil i Babiše - Blesk Zprávy

ČSSD nejspíš zaparkuje Pocheho někam podruhé, protože krach vlády by spustil její další rozklad. A pomocnou ruku by k němu znovu určitě rád přidal i Zeman, který do koalice ANO s ČSSD dost investoval a vládu chce rychle jmenovat už tento týden, jak teď řekl. Úklid Pocheho jen nesmí nikoho extra ponížit. Šéf ČSSD Jan Hamáček už řekl, že bude nějaký čas klidně ministrem vnitra i zahraničí, zatímco Zeman i Poche zmiňují místo funkce ministra nějakou nižší funkci na zahraničí. Na politika, co byl před časem téměř mrtvý, to není zas tak špatné.

Omasta ( 26. června 2018 09:48 )

Piráti do toho nemají coi mluvit. Nejsou koaliční strana a nenesou za nic odpovědnost. A na dotaz proč je Poche tak důležitý, odpovídam. Poche je exponent USA, který zde má doéhlížet na prosazování zájmů USA. Zájmy USA jsou chaos a nesváry k zakrytí faktu, že jejich měna USD ztrácí hodnotu a dluh je nesplatitelný.

Omasta ( 26. června 2018 09:43 )

Tak a teď jsou na řadě média, aby Pocheho poplivala a stal se tak nepřijatelný i pro hrstku svých příznivců.

vilda696 ( 25. června 2018 13:23 )

Lidé byli volit protože nechtěli ve vládě žádný socany a už vůbec né Pochviče

Agent_007 ( 25. června 2018 13:02 )

Ať to dopadne,jak to dopadne,každopádně je to největší podraz na voliče,93% voličů si totiž ČSSD nepřálo a oni nakonec dostanou 5 ministerských křesel.

Jana65 ( 25. června 2018 11:47 )

Nebýt prezidenta Zemana, tak by tu vládla proamerická klika a ještě víc by rozkrádala tuto zem a natahala sem migranty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud