„Budeme za páprdy.“ Feri s Piráty chtěli Facebook pro děti od 13 let, výbor byl proti

Autor: ČTK - 
14. 6. 2018
15:00

Sněmovna asi nesníží věk pro vstup na sociální sítě pod 15 let. Facebook od 13 let prosazovali jak Dominik Feri (TOP 09), tak třeba i Pirát Mikuláš Ferjenčík, který bez okolků varoval, aby poslanci nebyli vnímáni jako „páprdové či kašpaři“.

Děti si asi budou moci samy založit účet na sociální síti až od 15 let věku. Sněmovna tuto hranici zřejmě nesníží na 13 let, jak to s ohledem na realitu a v souladu s evropskými pravidly ochrany osobních údajů (GDPR) požadují někteří poslanci či experti.

Sněmovní ústavně právní výbor to dnes podobně jako další výbory dolní komory nedoporučil. Vládní návrh stanoví, že děti do 15 let totiž nebudou moci bez souhlasu rodičů udělit provozovatelům internetových služeb souhlas se zpracováním osobních údajů. Ministerstvo vnitra původně navrhovalo dvouleté snížení, vláda ale stanovila 15 let v souladu s věkovou hranicí občanskoprávní a trestněprávní odpovědností dětí.

Video Přemýšlejte, než budete sdílet informace na sociálních sítích. - Unicef

Snížení věkové hranice ve výboru marně prosazovali Piráti a Dominik Feri (TOP 09). „Pojďme dělat zákony, které jsou alespoň trochu v souladu s realitou,“ uvedl Mikuláš Ferjenčík (Piráti), podle něhož by poslanci neměli být vnímáni dětmi jako „páprdové“ a „kašpaři“.

Jakub Michálek (Piráti) připomenul průzkum, podle něhož tři pětiny dětí věkové omezení na internetu ignorují a nebo uvádějí věk vyšší než skutečný. „Chráníme i proti vůli těch třináctiletých ty třináctileté,“ namítala bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), která podobně jako Jana Levová (SPD) argumentovala potřebou zralosti dítěte.

Podle Marka Bendy (ODS) by snížení hranice rozšířilo internetovým společnostem přístup k osobním údajům na další věkové skupiny. „Netuším, proč snižováním hranice těm společnostem vycházet vstříc,“ uvedl.

Video Znáte „facebookovou matku“? Sepsala první knížku složenou jen ze statusů! - Petr Macek, Aleš Brunclík

Také předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů byla pro alespoň 15 let věku. „Jsem toho názoru, že rodiče nesou zásadní odpovědnost za pohyb dětí na síti, je nutno, aby byl ten věk vyšší,“ uvedla.

Unijní norma umožňuje státům zvolit věkovou hranici pro souhlas se zpracováním údajů mezi 13 a 16 lety. Odbory i zaměstnavatelské svazy požadovaly nejvyšší hranici. Ministerstvo vnitra ale označovalo za nepřiměřené, aby téměř šestnáctileté dítě potřebovalo souhlas svých zákonných zástupců například k instalaci a využívání komunikační aplikace nebo sociální sítě, když je plně trestně odpovědné.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 15. června 2018 20:01 )

Cenzurovat internet a pustit tam 13leté, aby měli brzy a důkladně vymyté mozky. To je cíl Bruselu - Německa a čmoudů.

horalysa ( 14. června 2018 21:32 )

Bože, to máme pěknou pakáž, co nám vládne. Bůh nás patruj před takovými zrůdičkami.

11karel11 ( 14. června 2018 19:39 )

Za tyto nesmysly jsou placeni? Od toho jsou rodiče.

krista2018 ( 14. června 2018 18:32 )

no to jsou dva egzoti, pasovala by mezi ně zpěvačka Kratochvílová, to by bylo trio

sores ( 14. června 2018 17:55 )

Feri černá zrůda ať se vrátí mezi své do buše!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa