Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

Ministr školství cílí na 45 tisíc pro učitele. Z rozpočtu půjde na platy opět víc

Autor: ČTK - 
3. června 2018
15:44

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) bude při dalších jednáních o státním rozpočtu žádat, aby dokument obsahovat i závazek dostatečného zvýšení částky na platy ve školství pro rok 2020 až 2021. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes uvedl, že by rád viděl také více peněz pro vysoké školy.

Ministr chce usilovat i o více peněz pro nepedagogické pracovníky ve školství. Aby se dorovnaly jejich platy, bylo by podle něj třeba jednotek miliard korun.

„Jsem spokojen s rozpočtem na rok 2019 a chci, i když to není obvyká praxe ministerstva financí, aby se objevily závazky vedoucí k (navýšení platů učitelů na) 45 tisíc korun v roce 2020 až 2021 ve střednědobém výhledu,“ konstatoval. V příštím roce rozpočet počítá s navýšením o 13,5 miliardy korun, které půjdou na platy. Plaga to vítá, ale musí podle něj být i záruka, že bude dostatek peněz i na rok 2020 a 2021.

204 miliard do školství

Na slibovaný růst platů učitelů i nepedagogických pracovníků by podle návrhu rozpočtu, který byl zveřejněn v pátek, mělo jít o 16,4 miliardy korun víc než letos. Návrh ale nenaplňuje například požadavky vysokých škol, které usilují o tři miliardy korun navíc proti letošku. Ministerstvo financí pro ně počítá s navýšením o 1,8 miliardy korun. Plaga počítá s tím, že bude žádat zvýšení ve druhém kole jednání o rozpočtu.

Celkově by se rozpočet školství v příštím roce mohl zvýšit o 25,6 miliardy korun. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) už dříve slíbil růst rozpočtu školství v příštím roce o 30 miliard korun, tedy o 4,4 miliardy víc než je v aktuálním návrhu. V příštím roce by se rozpočet školství mohl zvýšit na 194,7 miliardy korun. I s evropskými dotacemi by pak mohl činit 204,7 miliardy korun.

Ve svém programu se kabinet zavázal zvednout průměrný plat kantorů do roku 2021 na 46 tisíc korun. Loni dostávali v průměru 31.632 korun.

Víc peněz na platy

Vysoké školy (VŠ) by podle návrhu měly dostat o 1,2 miliardy korun méně, než jim dříve přislíbilo ministerstvo školství. Podle akademiků je pro udržení jejich konkurenceschopnosti nutný každoroční růst rozpočtu VŠ o tři miliardy korun v následujících třech letech. Chtějí, aby vláda zajistila zvýšení tarifní části platů akademických pracovníků o deset procent. Na to by podle nich bylo potřeba asi 1,7 miliardy korun. Další peníze by chtěli získat na investice a údržbu. Plaga v pátek uvedl, že navrhovaných 1,8 miliardy stačí na zabezpečení růstu platů akademiků i větší podporu společensky žádaných oborů.

Video  Že mají pokladní v Lidlu víc než učitelé? Zlepší se to, věří ministr školství Plaga  - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

zlymikes ( 3. června 2018 17:00 )

Pokladní v Lídlu = cca 200/hodina , pro učitele by tohle bylo cca 450/ hodina.

bre-burda ( 3. června 2018 16:45 )

45 tisíc pro učitele? Které? Pro ty slípky ze základních škol? Bezedná studna, tam se kvalita nezvýší. Těm by více prospělo, kdyby děti chodily do školy vychované a tam se především vzdělávaly. Orientujme ony platy na učitele středoškolské a vysokoškolské, kde už bývají žáci i studenti inteligentnější a investice slibuje jistou návratnost.

seofva ( 3. června 2018 16:37 )

Peníze pro učitele ano. Ať jsou placený ale podle toho jak učej,ne podle osnov neziskovejch švábů. Jinak jako národ-paráda. Žáci čím dál tupější,ale zase politici májí násobný platy a mají přez půl roku jen blbý kecy a dělaj úplný hovno,kromě nasírání lidí

jonn ( 3. června 2018 16:33 )

A o prázdninách zadarmo.

sharp ( 3. června 2018 16:21 )

Peníze navíc pro učitele? Za co? Že je úroveň výuky na všech stupních čím dál tím horší? Ano, žáci a studenti se musí učit i doma,rodiče je mají třeba i zkontrolovat, ale když jim učitelé nejsou schopni učivo řádně vysvětlit? To nejde, aby rodiče suplovali učitele a svým dětem učivo vysvětlovali, to je práce učitelů. Někteří rodiče ani nemohou dětem vysvětlovat, pak jsou tyto děti znevýhodněni a v úzkých, protože učitel nic nevysvětlí a rodič také nic.Navíc mi vadí ve školství rovnostářství v platech. Dobří a špatní dostávají stejně.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa