Dvouleté děti nebudou mít nárok na místo ve školce. Sněmovna podporuje Klause ml.

Autor: ČTK, mah - 
10. dubna 2018
20:03

Učitelky ve školkách si mohou oddechnout. Sněmovna pravděpodobně zruší povinnost mateřských škol od roku 2020 přijímat dvouleté děti. Návrh z dílny ODS podpořili v úterý zástupci většiny politických stran včetně poslanců za ANO, vláda Andreje Babiše přitom tuto předlohu odmítla. ODS naopak nebude úspěšná s druhou částí novely školského zákona. Ta měla zrušit povinný poslední ročník školky a bezplatnost přípravných tříd na základních školách. 

Vyplynulo to z vystoupení zákonodárců během úvodního kola projednávání předlohy, které ale Sněmovna ani zhruba po dvou hodinách debat nedokončila. Novele se tak bude muset věnovat znovu zřejmě v příštích dnech.

Povinnost přijímat do školek dvouleté děti nazval předseda sněmovního školského výboru Václav Klaus (ODS) „věkovou inkluzí“ a „ideologickým opatřením“. Podle něj je kolektivní vzdělávání vhodné pro děti zralé pro předškolní docházku a učitelky v mateřských školách nechtějí být chůvami. Uvedl, že tuto povinnost mají v Evropě zavedenu jen Dánsko, Finsko a Belgie.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že „plošná povinnost není optimálním řešením“. Podle něj by znamenala investice do rozšíření kapacity mateřských škol ve výši 283.000 korun na dítě, což by při 40.000 dětech znamenalo přes 11 miliard korun. Ministerstvo podle něj letos dokázalo pro tento účel uvolnit podobně jako loni jen 300 milionů korun.

Plaga tak reagoval na argumenty své předchůdkyně Kateřiny Valachové (ČSSD), která povinnost obhajovala jako pragmatické rozhodnutí a vytvoření tlaku na obce, aby do školek investovaly. Řešením by podle Valachové mohla být i povinnost obcí zřizovat dětské skupiny jako náhradní řešení, což doporučoval také lidovec Jiří Mihola. Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) Valachová přiznala, že zákon měl být „klacek na zřizovatele školek“, aby se na povinnost připravily, ale neudělaly to, protože na to nedostaly peníze.

Zrušení povinného absolvování posledního roku školky obhajoval Klaus tím, že se de facto jedná o rozšíření povinné školní docházky o rok na 15 let bez ohledu na možnosti rodičů. Ostatní frakce to ale nepodpořily, stejně jako snahu zpoplatnit nyní bezplatnou docházku pětiletých dětí do školek nebo vzdělávání v přípravných třídách základní školy. Podle oponentů by to omezilo vzdělávání pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

Tonya ( 28. května 2018 13:06 )

Promiňte, vy jste žena ?

flora ( 11. dubna 2018 15:13 )

Naopak. Ale s neustálým fňukáním a naříkáním mladých matek, jak je to mateřství náročné se neztotožňuji. Ono to chce neválet se do 11, mít věci zorganizované, nebýt líný a času na výchovu a hraní si s dítetem je dost a dost.

flora ( 10. dubna 2018 22:22 )

Matky dostávají rodičovskou, kterou jim stát chce ještě zvýšit.Aby se mohly více a lépe dítěti věnovat. Přitom dítě smí matka "odložit" do na celý den školky a jít si za zábavou... To není normální. A v šesti letech není třetina dětí zralá a připravená z "domácí výchovy" na vstup do školy. To také není normální. A nikomu to nevadí

berlin71 ( 10. dubna 2018 21:46 )

Arogantni prisera

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud