Babiš ustoupil komunistům u sporné mise v Pobaltí. Víc vojáků tam nepošle

Autor: ČTK, zzu - 
30. 5. 2018
10:20

KSČM nemá problém s posílením misí české armády v Mali, v Iráku a v Afghánistánu. Po jednání vlády to ve středu novinářům řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který s komunisty jedná o podpoře vlády pro druhý pokus o její sestavení. Sněmovna bude o posílení zahraničních misí jednat v pátek, podle Babiše ale na programu nebude debata o rozšíření kontingentu v Pobaltí, proti kterému má KSČM výhrady.

KSČM kritizovala návrh vládního prohlášení chystaného kabinetu ANO s ČSSD kvůli závazku posilovat české zahraniční mise. Babiš ve středu uvedl, že o formulaci ještě jednal s předsedy KSČM a ČSSD Vojtěchem Filipem a Janem Hamáčkem. „KSČM nemá, jak jsem to pochopil, problém s navyšováním našich vojáků v Iráku, v Mali a v Afghánistánu,“ řekl Babiš. V Pobaltí by se podle něj počet vojáků neměl nyní měnit. Mandát pro armádu v Pobaltí platí do poloviny roku 2019.

140 vojáků do Afghanistánu, 70 do Mali

Ještě letos by mělo v případě schválení návrhu odjet do Afghánistánu až o 140 vojáků více. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám. Nově by se měli vydat do province Lógar, kde by cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

V Mali se má mandát zvýšit z 50 na 120 lidí. Česká armáda chce mít v zemi další jednotku, která by hlídala či doprovázela vojáky výcvikové mise Evropské unie. Působnost českého zapojení by se zároveň měla rozšířit i na okolní země takzvaného Sahelu, a to v souvislosti s připraveným novým unijním mandátem mise, který by měl začít v roce 2018. Do mise OSN, která také v Mali působí, by se mohl zapojit malý expertní tým. Tato jednotka by měla mít do 30 vojáků.

Více vojáků, až 110 místo nynějších 65, má zamířit také do Iráku. Příští rok by do země mohla vyjet chemická jednotka. Armáda navíc čeká na vyjádření NATO, které v Iráku plánuje spustit vlastní misi. České jednotky by pak mohly být do této mise zapojeny a případně v ní i posíleny.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Nezadat ( 30. května 2018 14:17 )

Komunisti sice dost zničili za 40 roků,ale co zavedené historické demokratické strany dokázali v 90 a to počínaje malou a velkou privatizací,tak taková rozsáhlá krádež se nepodařila nikdy nikomu v historii na celém světě.

Nezadat ( 30. května 2018 11:52 )

To nevadí,já jsem buzerant a debil a byl jsem právě přijat do klubu Pražské kavárny mezi sobě rovný.

Nezadat ( 30. května 2018 11:37 )

Pro jednou s tebou souhlasím,ale měli by mít na lodích řecký oheň,aby hned uklidili ten svinčík na gumových člunech.

Nezadat ( 30. května 2018 11:35 )

Ty zapařená pochvo ještě žiješ?a já jsem tě litoval,že tě sklátil syfilis co ti úplně paralyzoval tvou blbou bednu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa