„Přidejte do školství 30 miliard.“ Na Babiše znovu apelují středoškoláci

Autor: ČTK, mah - 
27. 5. 2018
16:10

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by se měl držet svých slibů a navýšit rozpočet ministerstva školství na příští rok o 30 miliard korun. Otevřeným dopisem ho k tomu vyzvala Česká středoškolská unie (ČSU), která sdružuje české středoškoláky. Podle nich je školství dlouhodobě podfinancované a situace se nemění ani navzdory tomu, že vláda školství označuje za svou prioritu. Babiš slibuje učitelům do čtyř let průměrný plat 45 tisíc korun měsíčně.

Navýšit rozpočet ministerstva školství mládeže a tělovýchovy o 30 miliard přislíbil předseda vlády koncem dubna na setkání se zástupci vysokoškolských a středoškolských studentů. Podle unie středoškoláků ale vládou schválená rozpočtová strategie sektoru veřejných institucí pro roky 2019 až 2021 příslušné navýšení neobsahuje.

Dokument podle ČSU počítá s navýšením rozpočtu ministerstva o 11,5 miliardy korun. To ale pokryje pouze plánované změny ve financování regionálního školství, a nespadá tak pod slíbenou částku 30 miliard korun, uvedla unie. „Chápeme, že částky uvedené v Rozpočtové strategii sektoru veřejných institucí nemusí být identické se samotným rozpočtem, nicméně jde o finální strategický dokument,“ obávají se studenti.

Spor o stamiliony na jízdné už padl

ČSU ocenila, že vláda zvažuje ponechání 400 milionů korun v resortu školství namísto plánovaného odebrání za účelem zavedení slevy z jízdného. „Věříme, že je tato možnost zvažována právě proto, že si vláda uvědomuje klíčovost financí v kontextu vzdělávání,“ uvádí unie.

Zástupci středoškolských studentů v dopise upozorňují vládu, že školství je dlouhodobě dramaticky podfinancované. „Podle dat z mezinárodních srovnání patří Česká republika mezi státy OECD k zemím s nejnižším objemem veřejných výdajů na vzdělávání,“ uvádějí studenti. Vláda má podle nich navýšením rozpočtu školství prokázat, že je pro ni vzdělání skutečnou prioritou.

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů v otevřeném dopise už dříve vyzvali Babiše, aby vláda revokovala usnesení o zavedení slevy na jízdném pro studenty a seniory. Obávají se totiž, že to bude znamenat stamilionové škrty v resortu školství. Ministerstvo financí ale tvrdí, že na slevy budou využity peníze, které se z jednotlivých kapitol státního rozpočtu nepodaří utratit. Podle ministerstva tak financování slev nebude na úkor výdajů jednotlivých resortů, tedy třeba platů učitelů a investic.

Video Že mají pokladní v Lidlu víc než učitelé? Zlepší se to, věří ministr školství Plaga - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Doporučujeme
salto ( 28. května 2018 08:36 )

Jenomže učení by jim vzalo vzácný čas na jiné bohulibé aktivity (stávky, protesty proti něčemu o čem nemají ani ánung). Snad by pomohl Norimberský trychtýř, aby jim to učivo do těch dutejch palic nalili

tomik007 ( 27. května 2018 17:39 )

Toz to uz bude hniazdo pre vsetky bociany na svete !

Qmur ( 27. května 2018 17:33 )

Nejde házet všechny do jednoho pytle. To by nebylo fér.

Qmur ( 27. května 2018 17:29 )

Chytráků bude, což je dobře, ale žádné poctivé řemeslo. Učňák bejval v totáči pro nedouky. Řemesla je třeba znovu oživit.

iFender ( 27. května 2018 17:13 )

Za komunistu musel's mit znamky aby jsi se nekam dostal.Dneska studuje prilis lidi ,kteri na to nemaji a nechteji moc fyzicky pracovat.Takze studuji se media,filosofie,socialni vedy hlavne ne k ponku a soustruhu ne li do fabriky.Potom to taky na ouradech vypada! Fyzicka prace prospiva!Lepsi jak sedet v Kanzlei.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa