Luxusní BMW pro ministry budou. I když se Babiš nad jejich nákupem tak rozohnil

Autor: Jakub Veinlich - 
11. 5. 2018
05:53

Nová flotila luxusních „bavoráků“ nakonec na policejním prezidiu přece jen parkovat bude. V celkem 18 luxusních limuzínách BMW 750Li xDrive v provedení VIP mohou jezdit členové vlády s ochrankou a zahraniční delegace. Na zakázku za 50 milionů korun si chtěl přitom posvítit sám premiér v demisi Andrej Babiš. Jak ale zjistily Blesk Zprávy, dodávka aut se uskuteční beze změn.

Černá barva, čalounění v černé kůži, masážní sedadla, projekce na čelní sklo, dřevěné obložení i příprava pro ukotvení dětské sedačky nebo noční vidění s rozpoznáním zvěře, zrychlení z nuly na sto do pěti vteřin, výkon 320 kW. Taková „žihadla“ čekají na ministry a ústavní činitele, kteří mají ze zákona přidělenou ochranku. Vypsané zakázky si všimla v rejstříku smluv v únoru MF Dnes. Prvních pět kousků už Ochranná služba Police České republiky pořídila.

„Aktuálně je využíváno 5 vozidel, zbylá vozidla budou objednána v průběhu roku 2018,“ potvrdila Blesk Zprávám mluvčí ministra vnitra Lubomíra Metnara (za ANO) Alžběta Cimová.

Součástí zakázky má být vedle nákupu 18 „žihadel" také nákup 2 kusů osobních limuzín, jednoho sporťáku a dvou mikrobusů. Nad vypsáním tendru se přitom v minulosti podivoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). V luxusním autě by měl přitom jezdit i on sám, protože má ze zákona ochranku.

„Četl jsem titulek ‚Nová vláda, nová auta‘ a hned mi z toho stoupnul tlak,“ řekl Blesk Zprávám premiér v demisi Andrej Babiš s tím, že se o zakázce dozvěděl právě až z Mladé fronty Dnes.

„Já v tom autě jezdit nebudu. Nechám prošetřit, proč se kupují taková drahá auta,“ reagoval v únoru Babiš, který sám využívá kvůli bolavé páteři Audi. Ve Škodě Superb ho prý kvůli nízkým gumám záda bolela.

„Pan ministr se snaží, aby mu úředníci zjistili, jak to bylo. Rámcovou smlouvu na ta auta údajně podepsal předešlý ministr vnitra (Milan Chovanec). Pracujeme na tom, státní správa je ale pomalá, takže musíte počkat,“ řekl Blesku už dříve Babiš.

Jak ale zjistily Blesk Zprávy, zakázka proběhne tak, jak ji ještě bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD ) podepsal.

Ani Babišova naštvanost zakázku nezastavila

„Zbylá vozidla budou objednána v průběhu roku 2018,“ potvrdila Metnarova mluvčí.

„Chápu tedy správně, že zakázka proběhla tak, jak byla naplánovaná, a Policejní prezidium tedy pořídí všech 18 vozů?“  Raději se ujistil redaktor doplňujícím dotazem u mluvčí ministra. „Ano, je to tak,“ doplnila mluvčí Cimová.

Co na to říká premiér Babiš? Redakce se ho na to zeptala přes sms zprávu, ale dosud neodpověděl.

Flotilu limuzín mění policejní prezidium podle všeho kvůli zastaralým vozům Audi, které ministři a zahraniční chráněné osoby používali doteď.

Video Zrychlení? Z nuly na stovku za 4,4 vteřiny! To je vizitka superžihadla BMW i8 - Zdeněk Matyáš
360p

„Důvodem pořízení a obměny vozového parku byla reprodukce služebních dopravních prostředků, které jsou již kvůli desetiletému používání morálně a technicky zastaralé,“ zdůvodnila nákup aut za padesát milionů korun mluvčí ministra vnitra.

Chovanec nákup brání

„V roce 2016 avizovala Policie České republiky potřebu obměny vozového parku, takže se na rok 2017 a 2018 alokovaly finanční prostředky. Ani vláda, ani ministerstvo vnitra nemá s tou zakázkou nic společného, kromě toho, že se v rozpočtu policie tyto peníze alokovaly, což předpokládám, vědělo ministerstvo financí, které tehdy vedl pan Babiš,“ hájil v únoru podepsání zakázky pro Blesk Zprávy bývalý ministr vnitra Chovanec.

Na nové vozy mají vedle premiéra nárok také všichni ministři, které doprovází ochranka. Tedy například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za NAO), ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO), nebo ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). A ochranku mají také šéfové obou komor parlamentu. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Jedno luxusní auto vyjde bez DPH na 2,6 milionu, a doplní tak ve vozovém parku ochranné služby například i škodovácké superby. Domácí automobilka totiž loni v létě zvítězila ve veřejné zakázce ministerstva vnitra na dodávku aut v celkové hodnotě 50 milionů korun. Podle smlouvy mají během tří let získat státní instituce přibližně šest desítek superbů ve výbavě Style.

Nová limuzína čeká i na Zemana

Na nové auto se těší také prezident Miloše Zeman. Jako prezident České republiky si zakládá na tom, aby jezdil v české značce. Čeká ho proto opět přesedlání do Škody Superb. „Zatím žádné datum není stanoveno,“ řekl Blesk Zprávám ředitel protokolu Prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš k dotazu, kdy Zeman nový vůz dostane. Mělo se tak stát totiž těsně po inauguraci k jeho druhému funkčnímu období. 

Video Hradní protokolář Kruliš: Nabourané policejní BMW jsem neřídil, novináři jsou hyeny - Blesk TV
1080p 720p 360p

Doporučujeme
marmat ( 11. května 2018 22:17 )

Chovanec OBJEDNAL....Někdo to zaplatíme...Snad Hamáček jako 2.štafeta ???

marmat ( 11. května 2018 22:14 )

placení TROLLOVÉ zde níže....čtěte i článek ! Díky. Objednal Chovanec-možná tušíte, že to byl bývalý ministr vnitra !???

marmat ( 11. května 2018 22:12 )

OBJEDNAL Chovanec......nesvezl se n a k o n e c - vůbec !!! Je to taková malá injekce do "reprezentace"...Přesně tak velká, jako na stavbu Čapího hnízda, ale "nepotrestatelná"!!!

junkiexl ( 11. května 2018 11:03 )

Bures kudy chodi, tudy lze, slibuje hory doly a nekriticka masa mu to zere i s navijakem.

ostravjak ( 11. května 2018 07:32 )

Panstvo chce jezdit ve zlatých kočárech, jsou úplně stejní jak tomu bylo v časech minulých za éry vévodů, baronů a králů. Jsou už tak rozežraní až hamba pohledět.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa