Veterán z Iráku promluvil o novičoku v Česku: Rusové museli mít pravdu

Autor: Tomáš Belica, kal - 
5. 5. 2018
05:00

Když byl československý protichemický prapor v Iráku, on tu byl v roce 1990 zástupcem velitele. Podplukovník Lubomír Šmehlík (66) v rozhovoru pro Blesk řekl, proč ho slova prezidenta Miloše Zemana o testování novičoku nepřekvapila. A že bylo od začátku jasné, že musí mít Rusové pravdu. Zmínil také, jaký jed je nesnadnější na výrobu, i to, jestli se mohl novičok z Česka podílet na útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala  (66) v Británii.

Jak vnímáte slova prezidenta Zemana, jenž potvrdil, že novičok se kvůli laboratorním účelům v malém množství u nás vyráběl?

Musíme to vzít od začátku. Rusové někdy v březnu přece netvrdili, že novičok pochází z Česka. Tvrdili, že Česká republika má s novičokem zkušenosti a že s ním pracuje. A jak se teď potvrdilo, měli pravdu. Ale už tehdy jsem psal na svůj Facebook, že Rusové musejí mít pravdu, protože jestliže my se jako Česká republika holedbáme tím, že naše chemické vojsko je na světové úrovni a má v NATO v gesci ochranu proti zbraním hromadného ničení a zejména protichemické ochrany, tak přece nemůžeme říkat, že nic nevíme o novičoku. A že se proti němu neumíme bránit.

Pravda je, že Česká republika nikdy neměla chemické zbraně. Nikdy. To znamená: chemická zbraň je bojová otravná látka, která je do něčeho nacpaná – do bomby, do raketometu nebo do letadla, který ji rozptyluje. To jsme nikdy neměli. Ale pochopitelně jsme pracovali se všemi druhy otravných látek na úrovni ochrany proti jejich účinkům. Rozumíme si?

Ano.

V žádné munici novičok jako takový nemáme, ale samozřejmě s ním pracujeme. Tedy já už jsem v důchodu, ale jsem přesvědčen, že s ním pracujeme, a jak se potvrdilo, tak je to pravda. A vím, že už v roce 2008 jsme o něm psali v Chemických listech, takže od toho roku o něm víme.

Je tedy potvrzeno, že s novičokem zkušenosti máme. Ale mohl být novičok z Česka použit při útoku v Salisbury?

To si nedovede nikdo odhadnout. Jsem přesvědčen, že z Česka ten novičok na Skripala nebyl použit. Proč by byl? Jestliže Skripal byl agent, který pracoval proti vlastní zemi, tak proč by ho Češi zabíjeli? Nevidím jediný důvod, proč by měl být z Česka.

A byl vůbec v Británii použit novičok? Skripal i jeho dcera totiž oproti původním předpokladům unikli hrobníkovi z lopaty...

Je mi to s podivem, nicméně věhlasní vědci potvrdili, že novičok na té klice byl. Už tehdy jsem říkal, že o žádný chemický útok chemickými zbraněmi ze strany Ruska na Velkou Británii nešlo, jak říkala Mayová. To by létaly rakety, padaly bomby a v nich by byl novičok. Ale jestli někdo namazal kliku, tak šlo o pokus o vraždu za použití bojových otravných látek. Nic jiného.

Prezident ještě zmiňoval v souvislosti s novičokem dvě látky, a to A230 a A234. Co ty jsou zač?

To jsou deriváty jedné a té samé látky se stejnou účinností a stejnou toxicitou, akorát je, když to řeknu lidově, jinak naroubovaná.

Říkáte také, že bojové látky u nás zkoušíme jen pro výzkumné účely. Testuje se tu i nějaký větší „prevít“, než je novičok?

Ne, zatím není žádný větší prevít znám. Ale abych řekl pravdu, on zas o moc účinnější než stará známá látka VX novičok není. Je jenom třikrát účinnější. Ale to je nic, protože už jen jediná kapka VX zabíjí, u novičoku už tři čtvrtiny kapky.

Video Zeman promluvil o jedu v Česku, poradci s půlkou žaludku i svém zdraví - Blesk.cz

Jaká je nejúčinnější otravná bojová látka, kterou si mohou třeba teroristé vyrobit?

Nejsnáze přístupná je látka sarin. A také nejsnadněji použitelná, protože k tomu stačí v podstatě jen maska a rukavice, neboť ona přes oděv a přes kůži velmi těžko prosakuje, respektive ztrácí účinek. Co se týče VX a novičoků, tam už je to složitější. Být teroristou, nedovolil bych si s tím něco zamořovat bez toho, že bych měl na sobě kompletní ochranný oděv.

Dá se to ale vyrobit v domácích podmínkách?

Sarin ano, novičok stěží. V domácích podmínkách bych neřekl, ale v nějaké středně vybavené laboratoři už ano.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 6. května 2018 08:40 )

CO je tobe do toho, blbecku?!TY jsi "Cesky narod"? No tepWDel,, Mas "Demokracii",,tak se blbe neptej a radsi premyslej-zacojimas!

kukukuuu ( 5. května 2018 23:24 )

Pro mě zase není nemyslící prudká nátura.

dzambulka007 ( 5. května 2018 21:23 )

Pan prezident je velmi chytry muz a ma vzdy pravdu. Neni divu, ze mu luza tak zavidi.

kukukuuu ( 5. května 2018 20:27 )

Kdybys nebyla protizemanovská blbka, tak bys věděla, že se odstěhoval do Humpolce.

kukukuuu ( 5. května 2018 19:31 )

S takovou trhlou babou se dá zacházet jenom jako s květinou - seřezat, svázat a hodit do studené vody.

Zobrazit celou diskusi
Další videa