Evidence tržeb jen pro plátce DPH? Může být. Poslanci se hádali, zda žijí v bublině

Autor: Zuzana Štíchová - 
7. 3. 2018
12:30

Debata o elektronické evidenci tržeb se táhne jako nit jednáními nové Poslanecké sněmovny. Ve středu řešili poslanci návrh, podle kterého by byli od povinnosti elektronicky evidovat tržby osvobozeni podnikatelé do 1 milionu ročního obratu, tedy ti, kteří neplatí DPH. Pod novelou jsou podepsáni zástupci ODS, Pirátů, SPD, STAN a TOP 09. Vládnímu hnutí ANO se nepodařilo novelu smést ze stolu a poslanci tak budou o návrhu dále jednat ve výborech.

Návrh je velmi jednoduchý, jeho podstatou je, že do EET by se napříště měli zapojit pouze plátci DPH, tedy podnikatelé s obratem nad 1 milion korun. Nedotýkala by se tak nejmenších drobných podnikatelů. Možná se míjíme v tom základním smyslu, tedy aby nedocházelo k velkým daňovým únikům. Nedomníváme se, že může pomoci, když jsou zatíženi ti nejmenší. Nelze přehlédnout, že jsou likvidováni především starší podnikatelé,“ uvedl návrh za skupinu 66 poslanců místopředseda klubu STAN Vít Rakušan.

Video Vít Rakušan (STAN) za navrhovatele omezení EET: Velké úniky jsou jinde - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Vládě se ale návrh nelíbí. „Pokud by se EET měla týkat jen plátců DPH, tak z ní vypadne 60 % poplatníků. My připravíme novelu, která je ucelená, reaguje na všechny výhrady Ústavního soudu. S ohledem na toto rozhodnutí jsme s pokorou respektovali veškeré výhrady. Počítáme i s tím, že zavedeme nový typ offline režimu pro ty nejmenší. Zatím jsem návrh neposlala do mezirezortního připomínkového řízení proto, že jsme ho přednostně poslali podnikatelům,“ reagovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Video Ministryně Schillerová (za ANO) odmítá návrh STAN, aby EET skončila pro neplátce DPH - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Snažila se ale marně poslance opozice přesvědčit, že „všichni kradou, nebylo nikdy řečeno“. Za což sklidila posměch. Heslu, se kterým je spojen její předchůdce v úřadu, Andrej Babiš, se ale brání i samotný autor. Babiš opakovaně tvrdil, že tato slova nikdy neřekl.

Poslanec ANO Roman Kubíček navrhl během projednávání „shodit návrh ze stolu“. Pro tuto variantu ale byli jen vládní poslanci společně s komunisty. Chyběly jim 4 hlasy. Zdržela se zhruba polovina dříve vládní ČSSD, pod jejíž taktovkou byla evidence tržeb jako zákon přijata.

Hádka o „sektu“ i „bublinu“

Dohady odstartoval stejně jako minulý pátek při debatě o minulém režimu poslanec ANO Jiří Bláha. „Uvědomte si, že vy nežijete v té realitě, která je někde jinde. Nejste s těmi lidmi, kteří denně vstávají do práce. Vy se tomu ani nepřibližujete. Žijete život tady v Praze a nepotkáte se s těmi, kteří denně vydělávají peníze pro nás,“ trefoval se do svých kolegů. „Já s těmi lidmi žiju a podnikám v tom prostředí. A opravdu ta situace je velice vážná,“ pochlubil se vzápětí.

To ale nadzvedlo ze židle nejen pravici, ale také lidovce. „Neříkejte, že žijeme v nějaké bublině. Já jsem vyrostl v zemědělství, 11 let jsem jako OSVČ podnikal. Jako poslanec nebo jako ministr nemám problém ráno vstát, jít poklidit zvířata, jet na pole, pracovat se zemědělskou technikou, pracovat manuálně, rukama. Nežiji v bublině. Jsem v normálním běžném životě jako všichni občané České republiky,“ ohradil se exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který proslul fotkami například v traktoru.

„Hloupost bývá drzá. A je opravdu nesmírná drzost označovat poslankyně a poslance jako lidi, kteří nemají zkušenosti s běžným životem, neznají lidi, kteří každodenně pracují, sami nepracují, nemají rodiny, děti, nevědí, co to znamená potýkat se s běžnými problémy. A myslet si, že poslankyně a poslanci jsou nějaká sekta nebo politická třída, která žije mimo tento svět, to je hloupá ideologie,“ obořil se na Bláhu také předseda ODS Petr Fiala.

Doporučujeme
zdenek43 ( 7. března 2018 13:29 )

+++ TAKZE TU mame 3,2 miliardy ktere NAVIC?? ukradneme zivnostnikum v Cesku // do roku 2016-2017 tento naklad cesti zivnostnici nemeli// a dame jo do kapes - O2,T-Mobile + Vodafonu . . . . STATNI POKLADNA nema zadny prijem !!!!!!!!!!! +++ A TED DALSI - - - jen kotoucky na uctenky - - - Pokladní kotoučky malé 20 kotoučků šířky 57 mm do klasické tiskárny 247 Kč bez DPH 299 Kč s DPH..... TED kolik kotoucku za mesic ???? 80??? - - - 299 x 4 je 1.196 korun mesicne x 12 mesicu rocneeeeeee tedy jeden zivnostnik utrati 14.352 korun za KOTOUCKY??? ,,, ale mame tu 540.000 podnikatelu ...... 14.352 x 540.000 jeeeeeeee ROCNEEEEEE - - - 7.750.080.000 korun TAKZEEEEEE rocne navic ??? utratime za KOTOUCKY DO TISKARNY "a co nese lesy a co priroda??" - 7.8 miliard korun ???????????????? - takze zase STATNI POKLADNA NIC NEDOSTANE - nakladova polozka na podnikani - - samo, ze nejdrive musi ten zivnostnik na TO?? vydelat.... + + + + + dalsi TECHNICKE VYBAVENI a dalsi mega naklad . . . Vyberte si pokladní systém EET, který vyhovuje vašemu podnikání ???? - - eKasa - 4.999 korun bez DPH - - Pořizovací náklady 4995 Kč si můžete odečíst z daní - ANOOO MUZETE SI TO?? ODECIST z dani ale pro PODNIKANI je to knicemu PROTOZE TA??sestava niccccc neumi . . . . . TAKZE MUSITE VOLIT d r a z s i ??? - - - eKasa Premium - 14 995 Kč - //9995 Kč 5000 Kč z pořizovací ceny 14 995 Kč si můžete odečíst z daní. /// . . . . . kdyz vezmu nejhorsi scenar ???? 540.000 podnikatelu si ODECTE 5.000 korun nakladovou polozku za TECHNIKU - tak to mame KSEFT zaaaaaa 2.700.000.000 korun ,,,, ktere si PODNIKATELE odectou v roce 2017 a 2018 jako nakladovou polozku - snizeni odvodu dani --- TAKZE POKLADNA STATNI nedostane NIC . ..... kdyz jenom 1/3 podnikatelu bude muset koupit TECHNIKU za 9.995 korun celkem -- 1.799.100.000 korun - takze dalsi penize co STATNI POKLADNA NEUVIDI ..... a tak muszeme pokracovat DAL.......

zdenek43 ( 7. března 2018 13:10 )

ale.... EET byl a je projek - oskubat male blbe zivnostniky a prachy tech zivnostniku predat do tech spravnych kapes ..... samo, ze neeee do Statni pokladny - tam rozhodne neeeee,,,,,,,, kdo na EET v y d e l a l a vydelava ........ OPERATRI - - prenos dat - - priklad. O2 - Pravidelné měsíční platby - eKasa Premium - 499 korun ,,, Ceny jsou uvedeny bez DPH. TAKZE JEN NA DATECH???? - - - 499 korun mesicne x Až 240 tisíc podnikatelů se podle odhadů ministerstva financí mělo zapojit v loňské prosincové a následující březnové vlně do evidence elektronických tržeb (EET)..... 499x240.000 TO JE CASTKA 119.760.000 mesicne x 12 mesicu 119760000 × 12 = 1.437.120.000 korun TAKZE je v I a II vlne bylo VYKRADENO ZIVNOSTNIKUM z podnikani 1,5 miliardy korun a tech 1,5 miliardy korun si ROZDELILI OPERATORI - - - - T-Mobile, O2, Vodafone - T-Mobile už zcela patří Němcům + O2 Czech Republic je firma patřící do investiční skupiny PPF - Petr Kellner + PPF Group (84,06 %) Pavel Tykač (3,92 %)....... V DALSI VLNE se maaaaa pripojit - Do elektronické evidence tržeb by se ve třetí a čtvrté vlně, které začnou v březnu a červnu 2018, mělo zapojit zhruba 300.000 podnikatelů...... TAKZE ZNOVU - 240.000 + 300.000 podnikatelu jeeeeee 540.000 podnikatelu ..... mesicni - Pravidelné měsíční platby - eKasa Premium - 499 korun..... 540.000 x 499 je mesicne 269.460.000 x 12 jeeeee rocneeee 3.233.520.000 korun TAKZE PRO OPERATORY 3.2 miliardy korun rocne TO JE KSEFT . . . . samooooooo, ze TI mali blbi zivnostnici museji na tech 499 korun bet DPH kazdy mesic vydelat . . . . a to je jen naaaaaaaa DATECH . . . . kde jsou naklady kolem........ JOOOOOOOOOOOO JINAK tech 3,2 miliardy korun CESKA STATNI POKLADNA NEUVIDI - protoze to je nakladova polozka - ktera se zapocitava do nakladu na podnikani.!!!!!!!!

janejaneja ( 7. března 2018 12:30 )

Řeší někdo v této zemi vietnamské "obchodníky" ? EET byla prvotním záměrem dělaná i kvůli nim. A teď se z té povinnosti opět vymezí ? Všichni vietnamci nebudou mít obrat vyšší než 1 mil. Kč, na to vemte jed. Takže opět jen čecháček, poctivý blb+ec bude perzekuován. Na vietnamce,a v další vlně na doktory, chudinky kadeřnice, řemeslníky, soudce atd. se sahat nebude. Tak buď všichni, nebo nikdo, né ? To je narovnání podnikatelského prostředí podle Babiše ??

56gogo ( 7. března 2018 12:18 )

je zajímavé že pokud se jedná o zprůhlednění , kontolu daní , zisku , jsou proti vždy jedni a ti samí OPOZICE!!!to svědčí o jejich doposudném vládnutí !!taky jsou ty výsledky vidět na státním dluhu !! kdyby to bylo řádně ošetřeno nemohly by fungovat penězovody !!

rudlovic ( 7. března 2018 11:46 )

eet je nepříjemná pracovní náplň,více se musí chodit zbytečně přemýšlet a žádný nový zisk podnikateli nepřinese,navíc je pod tlakem chyb.znáte to čím více tlaku vyvolává protitlak. -nedivte se že služby budou mít čím dál menší úroveň a pokud někdo řekne, že dnešní úroveň stojí za prd,tak si počkejte pár let. ,položte si otázku proč? povím vám proč , soboty-neděle ,večerní-noční služby, svátky to vše podnikatel v restauraci bere za samozřejmost + nespočetně hodin na víc a nekoečná buzerace jak od lidi tak od úředníka.za odměnu mají karabáč a nahrnutí nesmyslů jako že hlídat lidi, aby se v hospodě neopili a podobné zhovadilosti.že to je vše aby neunikali daně veliký smííííích lidi v obchodech ,restauracích si akorát zdražili a vydělávají více než před eet a jááá jim to za to přeji .chcete více daní začněte u sebe -solár-řepka-pandury-byty okd-levné pití a jídlo ve sněmovně no páni konšelé kdo z vás má zahraniční konta aby se vyhlo českým daním ,,,,, ??

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa