Těžbu lithia můžou Australané v Česku chystat dál. Ministr udělal jen gesto

Autor: ČTK, nkov - 
2. března 2018
16:05

Australská společnost European Metals Holdings (EMH) může dál připravovat těžbu lithia u Cínovce. Vyplývá to z dnešního vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Resort uvedl, že právo přednostní těžby má u konkrétního ložiska ten, kdo na něm provádí průzkum. V tomto konkrétním případě jde o EMH, respektive její dceřinou firmu Geomet. EMH pokračovala v přípravných pracích i přesto, že ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že Česko vypovědělo s firmou memorandum o porozumění při těžbě tohoto kovu.

„Všechna práva společnosti jsou odvozena ze současného českého právního řádu, zejména z geologického a těžebního zákona, a nikoli z memoranda. Jakékoli ukončení memoranda žádným způsobem neovlivní průzkumná práva společnosti či to, že vlastní povolení k průzkumu. Společnost pokračuje v projektu probíhajícími metalurgickými testy, diskusemi se zájemci o odběr lithia a přípravami na zkušební těžbu,“ uvedla v prohlášení EMH.

EMH dále uvedla, že se stále plně soustředí na spolupráci se všemi podílníky včetně českého ministerstva průmyslu a české vlády, aby úspěšně rozvinula cínovecký projekt jako svého druhu pilotní. „Těšíme se na brzké setkání s ministrem, které posune tyto diskuse,“ dodala. Jedním z největších českých akcionářů EMH je investiční skupina Arca Capital, kterou spoluvlastní slovenský podnikatel Pavol Krúpa.

„Vypovězení memoranda ze strany státu nemá žádný faktický vliv na chod projektu, nicméně to vnímáme jako geopoliticky negativní krok. ČR by naopak měla projekt podpořit, jelikož ekonomické přínosy těžby a zpracování lithia pro český stát by měly dosáhnout na více než 20 miliard korun,“ řekla mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Těžba a memorandum spolu nesouvisí

Na dotaz, proč Česko vypovědělo EMH memorandum o porozumění, odkázala mluvčí MPO Štěpánka Filipová na čtvrteční vyjádření ministra v demisi Tomáše Hünera (za ANO). Ten mimo jiné uvedl, že chce krokem ukončit dezinterpretace a spekulace, které se kolem memoranda vyrojily.

„Právo přednostní těžby vůbec nesouvisí s memorandem, které se zabývalo spoluprací v oblasti těžby, zpracování a prodeje tohoto produktu. EMH v současné době provádí průzkum ložiska lithia, vyhodnocuje efektivitu případné těžby a je na ní, jak se v rámci českých zákonů rozhodne, zda bude pokračovat nejen v průzkumu, ale v následné těžbě. K EMH se ministerstvo průmyslu a obchodu chová jako k jakékoliv jiné firmě podle tuzemských právních předpisů,“ uvedl dnes úřad.

Licenci firmě Geomet, která je dceřinou firmou EMH, vydalo ministerstvo životního prostředí už v roce 2010. MPO v pátek dále uvedlo, že během března a dubna plánuje do vlády předložit dodatek surovinové politiky státu. „Ten mimo jiné říká, že návrhy na geologický průzkum s finančně náročnými technickými pracemi se budou předkládat vládě ke schválení. Za průzkum strategických nerostných surovin budou odpovídat určené státní podniky – Diamo a Česká geologická služba,“ dodalo.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. Memorandum krátce před loňskými volbami s EMH podepsal tehdejší ministr Jiří Havlíček (ČSSD). Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. V týdnu před podzimními volbami se kvůli memorandu mimořádně sešli tehdejší poslanci. Přijali usnesení, ve kterém požádali vládu, aby jeho platnost zrušila.

Hüner: Má trpělivost není nekonečná

Hüner ve čtvrtek uvedl, že se chtěl chovat korektně a najít oboustranné řešení, které by celou kauzu memoranda o lithiu uzavřelo. „Bohužel ze strany společnosti EMH nebyly, i přes deklarovaný příslib, podniknuty adekvátní kroky k vyřešení situace,“ uvedl, aby dodal: „Má trpělivost není nekonečná. EMH ve stanovené lhůtě nereagovala. Rozhodl jsem se tedy přistoupit k jedinému možnému kroku, a to prohlásit memorandum za neplatné,“ dodal.

Údaje o geologickém složení státního území dlouhodobě sbírá a zpracovává státní Česká geologická služba (ČGS), která je předává správním orgánům pro politická, hospodářská a ekologická rozhodování. Vedoucí odboru nerostných surovin ČGS Jaromír Starý loni v říjnu řekl, že v Česku je evidováno 571,5 milionu tun rudy s 1,14 miliony tun lithia.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.

Video  Babiš – lithium  - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 2. března 2018 22:06 )

zase soudruzsky o b l b o v a k ..... samo, ze pred volbama ....... takhle se soudruzsky StBacky m a k a . . . kecama, oblbovanim, polopravdami ........... + + + to soudruzi-StBaci ANO2011 delaji uz od roku 2012 - - Babiš přiznal, že před volbami 2013 plácal a střílel od boku . . to se stalo 11.5.2015 .... Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku, kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp. Přitom předseda ANO podle svých slov jen plácal a hovořil bez hlubší znalosti věcí, které kritizoval. Druhý nejbohatší Čech v rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu.“ hájí se Babiš.

flora ( 2. března 2018 18:00 )

Co si pamatuji,tak na úplném začátku tvrdili, že to,že někdo bude dělat průzkum ,neznamená, že bude i těžit. (Vlastně to nebyla lež, jen to nebyla celá pravda že? Jako vždy...) Celá pravda tedy je, že kdo dělá průzkum, neznamená to , že bude i těžit, ale má přednostní právo těžby . To je dost podstaný rozdíl mezi těmito informacema .

deratizater ( 2. března 2018 17:31 )

Co brání tomu novelizovat ten horní zákon a zrušit v něm tu pasáž že ten kdo dělá průzkum ložiska tak má přednostní právo k těžbě.Když si pozvu proutkaře aby mi našel vodu na mém pozemku tak taky nemá přednostní právo aby tu vodu čerpal.Němci na těžbě lithia na své straně Krušných hor spolupracují s Kanadskou těžařskou firmou která to lithium těží a zpracovává a podíl na zisku je 50% ku 50%.Ti vyčuraní Australani by nám dali jen 0,5% a to je naprosto nepřijatelné i z toho hlediska že by to dopadlo jako s OKD kde neměl stát majoritu .Vyrabovali by ložisko a firmu přivedli na buben a stát by platil rekultivace.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud