Zelené povede starosta Prahy 4 Štěpánek. Chystají vlastní stínovou vládu

Autor: ČTK, kal - 
20. 1. 2018
22:45

Předsedou Zelených se v sobotu stal starosta Prahy 4 Petr Štěpánek. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva protikandidáty, radního Prahy 7 Františka Voseckého a horolezce a učitele Jana Šlechtu. Ve straně je od roku 2003. Povoláním je biolog a vysokoškolský pedagog.

„Volbu vnímám jako návrat do politického středu. V dolní komoře je devět stran, ani jedna se životnímu prostředí nevěnuje. To je téma, které nám nikdo nemůže vzít,“ řekl Štěpánek.

Strana Zelených je podle něj stranou se třemi pilíři, první je environmentální, druhý sociální, třetím pilířem je pak svoboda a demokracie. Zelení by měli svoji sílu obrátit navenek, ne být kakofonií stovek a tisíců hlasů, které si odporují. Strana nemá papouškovat průzkumy, ale jít za lidmi a zjistit, co je pálí, uvedl v kandidátském projevu Štěpánek.

Štěpánek radí, jak se „přehoupnout“ přes pět procent

„Piráti nebo ODS dokázali uchopit, co trápí voliče, díky tomu uspěli. Pokud budeme mít stejnou disciplínu, tak se za tři a půl roku přes pět procent přehoupneme,“ řekl Štěpánek.

Navrhl, aby Zelení měli stínovou vládu, stínové mluvčí, kteří by témata schvalovaná vládou veřejně komentovali. Vznikne nejspíš do tří měsíců. Předsedu strany by podle něj pro příště měly nominovat krajské konference.

„Máme připravené návrhy změn stanov, věci jako dnešní sjezd by trvaly polovinu času. Především potřebujeme představit naše stínové mluvčí, kteří rozumí věcem, jako je udržitelná energetika, jako je ochrana klimatu, dostupné bydlení,“ řekl Štěpánek.

Výpadek za hlasy do Sněmovny má prý strana pokrytý

Strana, která vznikla na sklonku roku 1989, ve sněmovních volbách vloni v říjnu získala 1,46 procenta, což ji připravilo o příspěvek od státu, nedostala se ani do Sněmovny. Tam se dostala pouze v roce 2006. Zastoupení ale mají Zelení v Senátu a na krajské a komunální úrovni. Po posledních volbách má strana dluh sedm až devět milionů korun.

„Máme jej krytý příjmy za krajské zastupitele a senátory. Už moji předchůdci redukovali velikost hlavní kanceláře, do dalších voleb můžeme s klidem vstoupit,“ řekl Štěpánek. Na sjezdu od členů v projevech například i zaznělo, že platí vyšší členské příspěvky.

Doporučujeme
hejhej ( 22. ledna 2018 12:41 )

Zelení si hrají a budou mít dokonce i stínovou vládu, kdo si hraje nezlobí. Tato strana, které předsedal Bursík s Biomasou, Stropnický ml. nemá šanci se dostat nikam.

agfor ( 21. ledna 2018 12:11 )

Štěpánek může vést tak akorát krávu za vocas a ne teroristickou organizaci.

moiaza ( 21. ledna 2018 08:13 )

Předsedou bude mlíčňak Stropinický a místopředsedou Kačenka Biomasa.

Jindich Dvok ( 21. ledna 2018 04:37 )

Stínová vláda Zelených. To je kino, cha cha cha. Tento neúspěšný, otravný a naprosto zbytečný spolek ekoteroristů bude sestavovat stínovou vládu. A komu by chtěli stínově vládnout? Vždyť ten jejich volební výsledek hraničí s voličskou nenávistí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa