Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Zastaví naštvaní voliči cestu Hlavatého do Senátu? Po prvním kole vede Sobotka

Autor: ČTK - 
6. ledna 2018
17:05

Do druhého kola doplňovacích senátních voleb na Trutnovsku v sobotu postoupili favorizovaní Jan Sobotka (za STAN) a Jiří Hlavatý (za ANO). Starosta Vrchlabí Sobotka, který má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS, získal 33,51 procenta hlasů. Majitel královédvorské textilky Juta Hlavatý, kvůli němuž se volby konají, dostal 25,21 procenta hlasů. Volební účast byla pouze 22,9 procenta, vyplývá z údajů serveru volby.cz.

„S velkou pokorou přijímám to, že jsem se s panem Sobotkou dostal do druhého kola. První cíl, který jsem si dal, se mi splnil,“ řekl ČTK Hlavatý. Podle něj hodně lidí volilo spíše proti vládě. „Bylo to hodně spojeno s kroky premiéra Andreje Babiše, to se do výsledku promítlo. V žádném případě ale nelituji, že jsem s podporou hnutí do toho šel,“ řekl ČTK Hlavatý.

Loni byl Hlavatý díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, čímž mu zanikl mandát senátora. Poté oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal.

K volebním urnám mohlo v sobotu přijít zhruba 110 tisíc oprávněných voličů. Nakonec bylo odevzdáno necelých 23 tisíc hlasů. Účast je tedy výrazně nižší než při minulých volbách v roce 2014, kdy v prvním kole odvolilo 39,55 procenta voličů. V druhém kole tehdy účast klesla na 17,87 procenta.

Celkem se letos v doplňovacích volbách v obvodu č. 39 ucházelo o funkci senátora devět kandidátů. S velkým odstupem třetí skončila majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová kandidující za Nezávislou iniciativu (NEI), získala 11,88 procenta hlasů. Čtvrtý byl nestraník a kandidát Pirátské strany Jaroslav Dvorský z Trutnova se ziskem 10,59 procenta hlasů.

Další kandidáti se už přes desetiprocentní hranici nedostali. Pátá byla zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková, která kandidovala za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO). Šestý skončil místostarosta Úpice Karel Šklíba, jehož nominovala ČSSD. Sedmá byla majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova, o zvolení usilovala za Okamurovu SPD. Osmá skončila galeristka Blanka Horáková, kterou do voleb vyslala Občanská demokratická aliance.

Devátá se umístila nezávislá Terezie Holovská, kterou městský úřad v Trutnově původně odmítl zaregistrovat s odůvodněním, že nesplnila náležitosti nutné k registraci. Hradecký krajský soud, kam Holovská poslala stížnost, ale dospěl k závěru, že podmínku nejméně 1000 podpisů splnila. Uložil proto trutnovskému městskému úřadu, aby Holovskou pro volby zaregistroval.

Druhé kolo se uskuteční 12. a 13. ledna, ve stejném termínu jako první kolo voleb prezidentských. Vítěz bude senátorem jen dva roky a devět měsíců.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

salto ( 8. ledna 2018 09:25 )

ANO s tím má pramálo společného. Voliči ocenili pružnost a kreativitu (do češtiny - vyscanost) p. Hlavatého

halba ( 7. ledna 2018 07:21 )

Je to jelito.

villon ( 6. ledna 2018 21:39 )

Koblyháři, no...

villon ( 6. ledna 2018 21:35 )

Koblyháři??! Kde jste, vy ostudy?? Rychle volit svýho vychcana!!!

jana999 ( 6. ledna 2018 20:03 )

když nechtěl být poslancem, měl se ho vzdát ale nedělala bych kvůli němu volby do senátu, je vidět, že chce jenom za pěkný prachy v politice chrápat, senát je k ničemu a všichni senátoři jsou nenažranci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa