Babišova vláda „řízla“ do Českých drah. Vyměnila většinu řídicího výboru

Autor: ČTK, Mii - 
22. 12. 2017
16:55

Velká změna proběhla v pátek v řídicím výboru Českých drah. Vláda Andreje Babiše (ANO) vyměnila většinu jejích členů, plus jednoho ze sedmi členů správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). V obou orgánech nově zasedne náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát prostřednictvím výboru vykonává v Českých drahách práva akcionáře, správní rada SŽDC jako kontrolní orgán rozhoduje mimo jiné o personálním obsazení vedení organizace včetně generálního ředitele.

„Změny navržené ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) reagují na nové personální složení v rezortech, které mají v těchto orgánech své zástupce,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Opozice vládu Andreje Babiše (ANO) kritizuje, že provádí personální změny dříve, než požádala Sněmovnu o důvěru.

V řídicím výboru národního dopravce se vymění tři členové a místopředseda, výbor má sedm členů. Novými členy výboru se stali náměstek ministryně pro místní rozvoj Václav Nebeský, náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický a ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna. Vystřídali Marka Ondrouška, který ve výboru byl za ministerstvo průmyslu a obchodu, Davida Koppitze za ministerstvo pro místní rozvoj a Jindřicha Kušníra za ministerstvo dopravy.

Místopředsedou řídicího výboru Českých drah nově bude náměstek ministra dopravy Němec, který má na starosti sekci dopravní. Nahradí Kamila Rudoleckého, který byl dosud náměstkem ministra dopravy, ale na ministerstvu končí po nové systemizaci schválené v pátek vládou.

Video Vláda bude propouštět. Ministryně financí sloučí sekce a loučí se se dvěma náměstky. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Místo v řídicím výboru si udrželi jeho předseda Tomáš Čoček, který je náměstkem ministra dopravy, Jakub Landovský za ministerstvo obrany a Pavel Kouřil za ministerstvo financí.

V sedmičlenné správní radě SŽDC náměstek Němec nahradí Václava Horáka. Předsedou zůstal Vladimír Novotný. Server Zdopravy.cz v pátek napsal, že členy správní rady zůstávají sociální demokraté Jaroslav Foldyna a Karel Korytář. Členem ČSSD je také Landovský, který udržel funkci v řídicím výboru Českých drah.

Vláda v pátek v rámci systemizace schválila na ministerstvech a Úřadu vlády zrušení 14 sekcí, ubude celkem 23 služebních a 50 pracovních míst. Změny jsou účinné k začátku příštího roku, týkají se především Úřadu vlády, který spadá pod premiéra. Babiš odmítl, že by šlo o čistky. Předpokládá, že další systemizace bude v březnu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 23. prosince 2017 01:14 )

skutecne se stava stale dokola s m e t i s t e m Zapadni Evropy - - - po jidle - potravinach ,,, pokracujeme i na DRAHACH . . . . . . Ojeté rakouské vozy vylepšují českou železnici - O J E T E ????????? - - - várka vozů koupená v Rakousku patří do skupiny moderních vozů typu UIC Z1 vybavených klimatizací, elektrickými zásuvkami 230 V pro napájení elektroniky cestujících a mohou jezdit v mezistátních vlacích rychlostí až 200 km/h. Mají také centrální zavírání dveří a jejich blokování za jízdy. ........ ++++ moderních expresních klimatizovaných vozů typu UIC Z1 pro rychlost až 200 km/h ve druhé polovině 90. let u společnosti Siemens ....... ??????? druhé polovině 90. let 20.stoleti . . . . . . HALOOOOO - - je rok 2017 - je 21.stoleti . . . . . . .

zdenek43 ( 23. prosince 2017 01:01 )

haloooo,,,, p r a ch y ...... České dráhy plánují nakoupit nové lokomotivy a vagony pro mezistátní rychlíky, celkem za více než 10 m i l i a r d . Za další 1,3 m i l i a r d si dopravce pronajme lokomotivy na obsluhu linky Praha-Hamburk, kde se bude jezdit až 200 kilometrů v hodině. .....České dráhy chtějí dalších 41 vagónů po ÖBB - 17,2 milionů eur, tedy zhruba 465 milionů korun...... Vozy od ÖBB se začaly ve velkém kupovat České dráhy. Šlo o vozy první i druhé třídy, restaurační vozy i autovozy. Dohromady České dráhy v Rakousku koupily od roku 2011 už 169 vozů v různém stavu. České dráhy už letos oznámily modernizaci některých vozů z Rakouska, další chystají. Za 886 milionů korun chce modernizovat 79 vozů ve své dceřiné firmě DPOV bez soutěže. atd......atd....... to jsou p r a ch y a tyyyyyyyy p r o v i z e ....... pocitejte 7%.......to se zase nekdo n a k a p s u j e ......

tomik007 ( 22. prosince 2017 19:09 )

ANO - terazky to bude vsechno ridit AGROFERT

moiaza ( 22. prosince 2017 18:03 )

Nejvyšší čas říznout do nenasytného molocha českých drah. Jen tak dál.

agfor ( 22. prosince 2017 17:51 )

Jde jen o to, jestli jeden nenažraný mafián nebude nahrazen jiným, jen z jiné mafie.

Zobrazit celou diskusi
Další videa