Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Bělobrádek a Sobotka se uhnízdili ve vedení komisí. Odkývala je Sněmovna

Autor: ČTK, pk - 
15. prosince 2017
19:05

Bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) povede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. Někdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) v pátek Sněmovna zvolila do čela stálé parlamentní delegace do Středoevropské iniciativy. Výsledky tajné volby oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

 

Sněmovna zvolila předsedy většiny svých stálých komisí a delegací. Neuspěl jen kontroverzní Zdeněk Ondráček (KSČM) jako jediný kandidát do vedení komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Hlasování o něm si „pohlídal“ ze sněmovního balkonu i prezidentský kandidát Michal Horáček. Podrobnosti najdete ZDE.

Předsedu zatím nemá ani ústavní komise, když ČSSD nedodala volební komisi kvůli administrativnímu pochybení svého nominanta.

Předsedou komise pro práci sněmovní kanceláře se stal Pavel Kováčik (KSČM), který porazil kandidáta Pirátů Ondřeje Profanta. Podle šéfa pirátského klubu Jakuba Michálka tak byly porušeny sněmovní dohody. Předseda KSČM Vojtěch Filip reagoval, že dohoda byla uzavřena bez komunistů a na jejich úkor.

V čele komise pro rodinu bude stát Jana Pastuchová (ANO). Komisi pro kontrolu použití odposlechů povede Tomáš Vymazal (Piráti), komisi pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů Karel Krejza (ODS), komisi pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu Miloslav Rozner (SPD). I jeho nominace vyvolala na plénu kritickou reakci. Ondřej Veselý (ČSSD) poukazoval na to, že je odborníkem na kulturu. „Pan Rozner je slušný člověk a nemá žádná negativa z minulosti,“ hájil ho předseda poslanců SPD Radim Fiala.

Předsedou komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství se stal Vít Rakušan (STAN), komise pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu František Vácha (TOP 09) a komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Pavel Jelínek (SPD).

V čele parlamentní delegace do Meziparlamentní unie stanul Ondřej Polanský (Piráti), který ve volbě porazil Stanislava Grospiče (KSČM). Delegaci do Parlamentního shromáždění NATO povede Josef Hájek (ANO), delegaci do Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Karla Maříková (SPD) a delegaci do Parlamentního shromáždění Rady Evropy Miroslava Němcová (ODS).

Přehled předsedů sněmovních komisí, které dnes do jejich funkcí zvolila Sněmovna:

Komise Poslanec
Stálá komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny Pavel Kováčik (KSČM)
Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Jana Pastuchová (ANO)
Stálá komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů nezvolen kandidát Zdeněk Ondráček (KSČM)
Stálá komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací Tomáš Vymazal (Piráti)
Stálá komise pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů Karel Krejza (ODS)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu Miloslav Rozner (SPD)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu František Vácha (TOP 09)
Stálá komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Pavel Jelínek (SPD)

 Bělobrádek po poslední vládě:

EMBED_OFF

RadekPivny ( 16. prosince 2017 08:36 )

Bohužel, dokud nedostanou pod 5% (a pokud to včas nestačí změnit), tak se těchto a podobných obličejů nelze zbavit. Jeden za celou dobu skoro nepromluvil nic konkrétního, pouze podrazil jinou menší stranu, druhý mluvil skoro stále a o ničem a podrazila ho pro změnu jeho strana. Jak jim asi musí být nebo je to jenom čekání na výplatní termín? Oba považuji za totální zoufalce.

gabreta ( 15. prosince 2017 21:32 )

A na Marečka Bendu žádný předsednictví v komisi nezbylo? Jak teď chudák jen z poslanecké almužny bez příplatku uživí rodinu? Do teď mu ty peníze stačily jen tak tak!!

naidka ( 15. prosince 2017 20:36 )

Ještě by měli ustanovit kontrolní komise ke všem výše uvedeným stálým komisím.

ivoadler ( 15. prosince 2017 19:57 )

Kur va, v tom parlamentu je ale koryt. Nestačilo by, co ministerstvo, to odborná komise? Mně to připadá jako nadúroda komisí. Co některé komise dělají je mi naprostou záhadou. Komise by měla být odborným partnerem, případně oponentem úřadu se zákonodárnou iniciativou. A dost.

zeleny.ropak ( 15. prosince 2017 19:37 )

Tak "Sudeťák" bude kontrolovat činnost tajných služeb. To jsme to dopracovali.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud