Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 10°C

Sobotka varuje: Po uprchlících může štvát AfD proti Čechům. Babiš se pustil do socialistů

Autor: ČTK, simao - 
24. září 2017
19:58

Čeští politici vyzdvihli to, že se německým konzervativcům CDU/CSU pod vedením kancléřky Angely Merkelové povedlo dnes počtvrté za sebou vyhrát parlamentní volby. Za varovný signál ale označili to, že se na třetí místo za sociální demokraty (SPD) vyšplhala podle prvních odhadů protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

„Čtvrté volební vítězství Angely Merkelové v řadě je důkaz, že v Německu vládne spokojenost,“ uvedl na Twitteru ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) ocenil, že volby v Německu vyhrály proevropské strany. Je ale zklamán tím, že se na třetí místo dostala AfD.

Dnes štvou proti uprchlíkům, zítra proti Čechům?

„Velké německé strany výrazně ztratily, nová koalice CDU s FDP a Zelenými přinese tlak na reformy EU v oblasti regulace, energetiky a klimatu,“ míní Tomáš Prouza (ČSSD), bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dosáhla kancléřka Merkelová ve volbách jasného vítězství. „Věřím, že brzy sestaví stabilní vládu. Bude to důležité pro Evropu i česko-německé vztahy,“ uvedl premiér na Twitteru. „Pokud se někdo raduje z volebních zisků AfD, nevidí si na špičku nosu. Dnes štvou proti uprchlíkům a EU, zítra budou terčem Češi a Poláci,“ dodal.

„Vítězem voleb je vlastně AfD, která výrazně posílila na tématu uprchlíků a bezpečnosti,“ uvedl Andrej Babiš (ANO). Poukázal na oslabení konzervativců i na zřejmě nejhorší výsledek SPD. „U socialistů se ukazuje, že svou politikou neničí jen svou stranu, ale i Evropu,“ uvedl.

Video První slova Angely Merkelové po volebním vítězství: Doufali jsme v o něco lepší výsledek - Reuters

Podle Sobotky však německá SPD ve velké koalici „prosadila svůj sociální a proevropský program, ale body za to opakovaně sklidila CDU“. Pro odchod SPD do opozice má pochopení.

Adamová: Merkelová odmítla strčit hlavu do písku

Předseda ODS Petr Fiala poukázal na to že obě dosavadní vládní strany ztratily a „část německých voličů se rozhodla protestovat především proti migrační politice“. Na ztrátu CDU/CSU i SPD a úspěch „pravicových populistů“ poukázal také předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Merkelová má můj obdiv. A to ji ještě před rokem mnozí zatracovali a odepisovali. Sluší se pogratulovat a popřát, aby uspěla i při sestavování koalice,“ sdělil ČTK místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „K vítězství Angele Merkel gratuluji. Odmítla zadrátovat hranice a strčit hlavu do písku. Problémy řeší nepopulisticky a odvážně. Vážím si jí,“ podotkla místopředsedkyně Topky Markéta Pekarová Adamová.

„Stabilita a prosperita dostaly zelenou. Teď držím Angele palce k sestavení stabilní vlády,“ komentoval odhady ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Gratuluji A. Merkelové a H. Seehoferovi k dalšímu jednoznačnému vítězství našich sesterských CDU/CSU. Přeji trpělivost při vyjednávání,“ uvedl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

„Volební vítězství CDU/CSU a úspěch FDP jsou dobré zprávy pro Evropu, střední Evropu a Českou republiku,“ míní europoslanec Pavel Telička (za ANO). „Německé volby znamenají oslabení velkých stran, udržení vedoucí pozice pro A. Merkelovou a bohužel také silný nástup populistické strany AfD,“ uvedl europoslanec za TOP 09 a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

mirkazam ( 15. prosince 2017 19:54 )

Kdo tam prosím vás toho žvanila protlačil ???

zadnice ( 25. září 2017 10:06 )

„Pokud se někdo raduje z volebních zisků AfD, nevidí si na špičku nosu. Dnes štvou proti uprchlíkům a EU, zítra budou terčem Češi a Poláci,“ dodal Sobotka. Hergot ten Sobotka to je ale VĚDMA jak vidí budoucnost. Nevolitelné ČSSD!

flesch2z ( 24. září 2017 21:25 )

Nikdo z naší rodiny tyhle vlastizrádce nevolí.

flesch2z ( 24. září 2017 21:23 )

Ty, kteří drželi Fašistce Merkelce palce nevolit!!!!!!!!!!!! ČSSD, ANO, KDU ČSL, TOP 09, SZ, STAN, NEVOLIT!!!!!!!!!!!

kalina107 ( 24. září 2017 20:45 )

Voliči , je třeba si všimnout , kteří naši vlastizrádci se radují . A ty je třeba poslat do heizlu i s jejich stranami . Jinak ČR dopadne stejně jako ti , kteří si už vraždění , loupeže , znásilňování a násilí zvolili .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud