Senát chce eRecepty až od roku 2020. Bojí se úbytku lékařů na venkově

Autor: ČTK - 
6. prosince 2017
18:40

Elektronické recepty by podle Senátu měly nahradit papírové až od roku 2020. Horní komora parlamentu to ve středu po zhruba dvouhodinové debatě schválila v rámci senátorské novely o léčivech, kterou nyní posoudí vláda a Sněmovna. Změnu je ale prakticky nemožné přijmout včas do konce letošního roku.

 

Ministr zdravotnictví v demisi Miloslav Ludvík (ČSSD) připomněl, že Sněmovna v úterý obdobný návrh poslanců ODS odmítla kvůli nesouhlasnému postoji ANO a ČSSD projednat přednostně.

Ludvík ujišťoval senátory o tom, že první rok po spuštění povinných eReceptů bude podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv víceméně koordinační. Příští rok by tak měli byli sankcionováni pouze ti lékaři, kteří by systém sReceptů bojkotovali a nepřipojili se k němu. Podle zákona může být sankce až dvoumilionová. Ministr také uvedl, že až pětina receptů bude mít nadále papírovou formu díky výjimkám v ministerské vyhlášce. „Recept může být napsán i na pytlík od mouky,“ řekl.

Novelu předložilo devět senátorů v čele s Vladimírem Plačkem (ČSSD). Obávají se toho, že spuštění povinných elektronických receptů od začátku příštího roku by mohlo prohloubit nedostatek praktických lékařů na venkově. Ministr namítl, že o připojení do systému eReceptů požádalo 47 500 ze zhruba 53 tisíc lékařů a stomatologů. Skončit se rozhodlo jen 48 praktických lékařů, méně než v minulých letech, uvedl Ludvík.

Kritici: Systém eReceptů je nepřipravený

Zastánci odkladu včetně bývalé ministryně zdravotnictví Milady Emmerové upozorňovali na to, že systém je nepřipravený a má výpadky. Senát to na návrh Václava Hampla (za KDU-ČSL) konstatoval i v doprovodném usnesení, v němž „důrazně vyzval ministerstvo zdravotnictví a SÚKL k urychlení přípravy systému tak, aby byla minimalizována rizika masivního náběhu povinné elektronické preskripce a maximalizován prospěch zejména pro pacienty“.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007. Vytvoření systému a jeho čtyřletá podpora a rozvoj stál SÚKL 14 milionů korun, provoz pak 100 tisíc korun měsíčně. Systém eRecept počítá s odbavením až 130 milionů receptů za rok, nyní je to asi 70 milionů papírových receptů. Zastánci změny si od ní slibují úsporu výdajů na léky nejméně 400 milionů korun.

Video Miloslav Ludvík o prodeji majetku nemocnic - Karel Kopáč

Gentleman3 ( 7. prosince 2017 15:57 )

Vsici negomečm Hantec,se mnou chodilo do prvni mestanky 38 chlapcu.Zijou prakticky ti, cfo zili v Praze., Plzni et cetera

Gentleman3 ( 7. prosince 2017 14:57 )

Jesrli ses z Oltecu, takl ses vostuda Statlu..Na vankove taky zijou lidi.. Nejsers naturalisovanj Zeisl..

oltec ( 7. prosince 2017 12:42 )

senát zrušit jen užíra z peněz daňových poplatníků tak malá zem nepotřebuje odkladiště vysloužilých netáhel

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud