KSČM smetla Babišovu žádost. „Mlátička“ Ondráček má dohlížet na činnost policie

Autor: ČTK, Mii - 
5. 12. 2017
11:27

Žádost hnutí ANO o přehodnocení nominace Zdeňka Ondráčka do čela komise k dohledu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) se ve sněmovním klubu KSČM nesetkala s pozitivním přijetím. Klub žádost odmítl. ANO se o případné podpoře Ondráčka rozhodne příští týden.

„Odmítl si nechat diktovat,“ uvedl zdroj obeznámený s jednáním. Hnutí ANO požádalo o zvážení nominace v pondělí v reakci na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Prezidentský kandidát připomněl, že Ondráček se v roce 1989 jako člen pohotovostního pluku zúčastnil zásahů proti demonstrantům. Nyní by měl dohlížet na činnost policie. Sněmovní komise by mělo plénum obsadit členy na schůzi, která začne 12. prosince. Volba předsedů se uskuteční patrně až v lednu.

Lhůta pro nominace členů do sněmovních komisí už uplynula. V případě změny nominanta by se musela vyhlásit lhůta nová.

Piráti ani TOP 09 Ondráčka nepodpoří

Předsedy komisí tajně volí Sněmovna jako celek. „Ukáže se na plénu, jestli to hnutí ANO myslí vážně,“ řekl už v pondělí člen bezpečnostního výboru Vít Rakušan (STAN). Poukázal na dosavadní hlasovací spolupráci ANO, SPD a KSČM, kteří dají dohromady pohodlnou většinu 115 hlasů. Piráti tvrdí, že komisi pro dohled nad činností GIBS by obecně neměl vést člověk spojený s komunistickou minulostí. „Stojíme před klíčovým krokem, který po více než čtvrt století může přiřknout komunistům významný post v orgánu, který je zásadní pro kontrolu policejních složek,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Proti bude i klub TOP 09. „My samozřejmě nemůžeme hlasovat pro pana poslance Ondráčka. Také nemůžeme vyslovit důvěru vládě, kterou povede agent štátnej bezpečnosti. Pro nás to druhé je daleko horší než to první, ale obojí je nepřijatelné,“ komentoval situaci předseda sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Jako o problematickém mluví Demokratický blok také o Radkovi Kotenovi, který má vést sněmovní bezpečnostní výbor:

Video „Ruský agent“ Koten z Okamurovy SPD: S Putinem jsem na kafi nebyl - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
720p 360p

ANO se rozhodne příští týden

Hnutí ANO se rozhodne o případné podpoře Ondráčka až před volbou složení komise, která se uskuteční příští pátek. Po jednání klubu to řekl šéf sněmovní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. V úterý Ondráček na žádost hnutí přišel na zasedání poslanců a zhruba hodinu odpovídal na jejich dotazy.

Faltýnek uvedl, že ráno o změnu nominace požádal předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a šéfa sněmovního klubu KSČM Pavla Kováčika, současně pozval Ondráčka na jednání klubu. „Poslanci se zamyslí,“ uvedl po jednání klubu Faltýnek k postoji svého klubu.

Podobně se k Ondráčkovi vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura. Uvedl, že nominaci považuje za nešťastnou, poslanci jeho frakce podle něj očekávají, že je Ondráček o podporu požádá a přijde na klub. Poznamenal, že se před týdnem zástupci všech sněmovních stran dohodli na poměrném zastoupení v komisích a obsazení komise ke kontrole GIBS nechali na dohodě KSČM a ČSSD. „Řekli jsme si, že si nebudeme mluvit do nominace konkrétního člověka,“ konstatoval.

Komunisté mají mít v komisi pouze jednoho člena, a to Ondráčka, jiného kandidáta na post šéfa komise tak podat beze změny obsazení komise dát nemohou. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v úterý na tiskové konferenci odmítl komentovat otázku a vztah mezi případným odmítnutím Ondráčka a hlasováním KSČM o podpoře menšinové vlády ANO. Uvedl, že komunisté podporu vládě Andreje Babiše neslíbili, uvedli pouze, že si ji dovedou představit za mimořádné situace a splnění jistých podmínek.

Aktuální složení Poslanecké sněmovny najdete zde

Speciál Prezidentské volby 2018 zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Doporučujeme
tatazdenek ( 5. prosince 2017 19:16 )

pepen klídek , rudá sra,čko, VUKUŘOVÁ.

lqexx ( 5. prosince 2017 16:58 )

nemusíme chodit do Španělska, pamatujete vládu ČSSD, Paroubek premiér,Sobotka 1.místopředseda,Bublan ministr vnitra a masakr na technopárty. Demokratický policajti tam řezaly obuchama do lidí žijících v demokratickém státě.

lqexx ( 5. prosince 2017 16:29 )

Myslím, že se pletete, kapitalismus,fašizmus,komunismus atd. nikoho nezabil, to jsou jenom názvy. Lidi, to je to co vraždí a ničí planetu.

xxxx678 ( 5. prosince 2017 16:14 )

Pepen už oprášil svůj Žigulík od pavučin, retro lyže, místo helmy kastrol, a hurá na lyžovačku do Rakous!Zachraň se kdo můžeš!!!

tomik007 ( 5. prosince 2017 15:05 )

Jakysi kanibalismus prislusniku STB

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa