Pospíšil řekl, co po Kalouskově pádu udělá s TOP 09. Plány má velké

Autor: ČTK, Mii - 
16. 11. 2017
18:30

Europoslanec Jiří Pospíšil má jasnou představu, na co bude klást důraz, pokud příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Se stranou se chce soustředit hlavně na přípravu komunálních a senátních voleb. Své angažmá v europarlamentu nevidí jako překážku pro případné vedení TOP 09. Podle něj existuje řada europoslanců, kteří úspěšně vedou politické strany, například šéf slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík. 

Kalousek, který s čestným předsedou Karlem Schwarzenbergem stranu v roce 2009 založil, po propadu v nedávných sněmovních volbách oznámil, že nebude na sněmu funkci obhajovat. Odchodem chce umožnit společný postup pravicových stran. Vzhledem ke své historii v KDU-ČSL nechce být důvodem pro to, aby taková spolupráce nevznikla. U Pospíšila jako někdejšího místopředsedy ODS vidí stejný problém. 

Další z případných adeptů, senátor Tomáš Czernin, o nejvyšší funkci ve straně usilovat nebude. Je ale připraven kandidovat na místopředsedu. „Jako jediný senátor, člen strany, jsem povinen se na vedení podílet. Nerad bych omezil svoji práci v Senátu, což by asi funkce předsedy způsobila,“ řekl ČTK. Regiony dosud nominovaly Czernina do předsednictva a poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou do funkce první místopředsedkyně.

Pospíšil je tak zatím jediným kandidátem na nejvyšší funkci v TOP 09 s nominací z krajů. Oficiálně zájem o vedení TOP 09 oznámil počátkem listopadu na jednání pražské regionální organizace, která ho nominovala. „Do té doby jsem získal formální podporu z Plzeňského kraje, z Královéhradeckého kraje, severní a jižní Moravy. Od té doby ze Středočeského kraje, z Libereckého kraje a z Pardubického kraje,“ uvedl s tím, že i celý příští týden věnuje debatám v regionech.

„Je důležité, aby komunální a senátní volby pro nás dopadly dobře, abychom obhájili pozice, které máme,“ řekl. Je si vědom, že TOP 09 v některých krajích nemá příliš silnou základnu, chce proto pracovat na jejím navyšování a budování strany. Pozitivní podle něj je, že po volbách se do TOP 09 přihlásily dvě stovky nových členů. On sám má desítky reakcí od lidí, kteří chtějí vstoupit do TOP 09 a podpořit její program. „Jsou to lidé, kteří chtějí, aby TOP 09 dosahovala dvouciferných výsledků, to mne vede k optimismu,“ dodal.

Video Kalousek: Není to můj nekrolog. A Pospíšilovi kandidovat nedoporučuji - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

S Kalouskem, který se stal předsedou poslanců TOP 09, je Pospíšil v kontaktu. „Debatujeme o budoucnosti TOP 09 a ty schůzky jsou konstruktivní,“ uvedl.

Nominaci nedostal Lepš ani Štvánová

Problém nevidí v tom, že jako europoslanec musí část svého času věnovat Bruselu. „Všichni předsedové politických stran vykonávají veřejné funkce, je to mýtus, že Brusel je někde a někde jinde jsme my,“ uvedl s tím, že mnoho europoslanců úspěšně vede politické strany. „Nám nejbližší případ je pan Sulík, lídr slovenské opozice, je současně europoslancem,“ řekl. Česká a bruselská politika se podle něj prolínají. „Není nic špatného na tom, že by proevropskou pravicovou stranu vedl europoslanec,“ uzavřel.

Do TOP 09 Pospíšil vstoupil až po říjnových sněmovních volbách. S TOP 09 spolupracuje na různých úrovních několik let. Na kandidátce strany se loni dostal do krajského zastupitelstva v Plzeňském kraji a v roce 2014 do Evropského parlamentu.

Schwarzenberg na pražském zasedání TOP 09 uvedl, že by se mu v čele TOP 09 líbil místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš, nebo někdo jemu podobný. Lepš v návaznosti řekl, že kandidaturu zváží. Nominaci sice nezískal, podle stanov ho však může přímo na celostranickém sněmu nominovat jiný člen strany. Kandidaturu na předsedkyni strany oznámila také bývalá pražská radní Ludmila Štvánová, ani ona nemá ale nominaci.

TOP 09 v celé republice získala ve sněmovních volbách jen 5,31 procenta hlasů, zatímco při minulých volbách ve spolupráci s hnutím STAN měla 11,99 procenta.

Proč byl volební zisk TOP 09 nízký? Přičiny analyzoval sociolog Jan Herzmann:

Video Analýza Jana Herzmana: Jaké byly důvody pádu TOP 09 a ČSSD - Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

hnnn ( 16. listopadu 2017 23:31 )

Tak koukám že tu zase exhibuje placenej troll zdenekk se svejma 50 nickama !

buban ( 16. listopadu 2017 21:16 )

Dovolím si Vás opravit-Kalda by měl absolvovat protialkoholní léčbu a poté by se měl svěřit do péče měkteré z neziskových organizací-v Česku je těchto přehršle.

iFender ( 16. listopadu 2017 21:06 )

Skoda,ze na posledni chvili prolezli.Meli bychom konecne uz pokoj!

balika ( 16. listopadu 2017 21:05 )

Kalous by měl jít do důchodu a TOPku rozpustit, nebo jsou k hownu i s Popíčilem.

lebedak2 ( 16. listopadu 2017 20:22 )

Ještě vám tam chybí Telička a Jourová a jako doživotní "čestný" předseda váš ideový vzor Soros.Soudruzi se dřív zdravilili "čest práci soudruhu", vy sice tam máte bývalých soudruhů také jak naseto,ale pro odlišení se prý budete zdravit "Aláhu akbar".

Zobrazit celou diskusi
Další videa