Lidovci skončili v téměř milionové ztrátě. Stáhly je tam loňské volby

Autor: ČTK, bk - 
30. 3. 2017
10:55

KDU-ČSL loni hospodařila se ztrátou 985 000 korun. Výsledek hospodaření ovlivnily náklady na krajské a senátní volby, které dosáhly 35,2 milionu korun. Vyplývá to z výroční finanční zprávy, kterou strana zveřejnila na svých internetových stránkách. V roce 2015, kdy se žádné volby nekonaly, lidovci dosáhli zisku zhruba 23 milionů korun.

Celkové náklady KDU-ČSL loni dosáhly 85,7 milionu korun, výnosy 86,2 milionu korun. Ztrátu lidovci vykázali kvůli zaplacené dani z příjmu za zisk v hospodářské činnosti, do které spadají zejména pronájmy prostor v pražském paláci Charitas, kde KDU-ČSL sídlí.

Nejvýznamnější položkou v příjmech KDU-ČSL byl příspěvek na činnost ze státního rozpočtu, který činil 46,2 milionu korun. Na členských příspěvcích lidovci vybrali 4,1 milionu korun, získali také dary o objemu 14,5 milionu korun. Mezi dary jsou zahrnuté i platby od ostatních politických stran jako příspěvek na společné kandidátky.

Senátní volby i krajské volby byly pro lidovce úspěšné. Podívejte se na tiskovou konferenci vedení strany:

Video Tisková konference KDU-ČSL - Blesk/Daniel Černovský

Většina darů přišla lidovcům od fyzických osob, které KDU-ČSL celkem daly 11,1 milionu korun. Největším dárcem byl Marek Šimák, který straně věnoval 400 000 korun. Z firem nejvíc KDU-ČSL přispěla pražská společnost Pharmaceutical Biotechnology, která straně darovala 350 000 korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

joudajoudovy ( 31. března 2017 07:07 )

je treba si pripomenout slova kalouka, neb jeho "odborne" nakladani se statni kasou je nyni zduvodneno financni krizi. zverejneni clanku rijen 2011: "Jsme si jisti současným stavem, troufnu si říct, že Česku finanční krize nehrozí," uvedl Kalousek. ...coby ministr financí tvrdil, že "Česká republika je ostrůvkem stability", a navrhl rozpočet postavený na více než čtyřprocentním ekonomickém růstu. Česko se přesto krizi nevyhnulo a ekonomika se naopak propadla o téměř pět procent. Kalousek také řekl, že by si přál zvýšení jednotné sazby DPH z plánovaných 17,5 procenta na 19 procent a současně osvobození léků a tisku od této daně. "Dává to logiku, kdyby bylo po mém, jdu sazby měnit hned.'Sociální svědomí' koalice ale má jiný názor," poznamenal. co zaverem dodat, at dnes bojuje proti zvysovani dani, coz je uctyhodne ale s ust kalouska pouhy populizmus, neb kdyby byl u vesla, sazby by menil hned a to s absenci socialniho svedomi, aby bylo vice k odklaneni.

zdenek43 ( 30. března 2017 23:54 )

Nejsilnější parlamentní strana vyslala nebezpečný signál. Respektovat pravomocná rozhodnutí soudu a platit dluhy není třeba. Sociální demokracie (ČSSD) již dlouhodobě prosazuje názor, že dluhy se platit nemusí. Ukazuje to na státním rozpočtu a kupříkladu i postoj ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, že deficit důchodového účtu není problém. Nyní vedení nejsilnější parlamentní strany dlužníkům ukazuje cestu, jak se placení závazků vyhnout. ČSSD prohrála soudní spor se svým bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem, který pro Sociální demokracii v 90. letech vysoudil od státu Lidový dům. Za to dostal odměnu 17 mil. Kč, ale podle smlouvy měl dostat mnohem víc. Nedávno mu Městský soud v Praze přisoudil dalších 18 mil. Kč – a k nim smluvní úroky z prodlení ve výši dalších 319 mil. Kč. A Sociální demokracie usoudila, že respektovat rozsudek se jí nehodí, a tak ho nerespektuje a dluh odmítá uhradit. Důvod, proč Sociální demokracie je jednoduchý. Podává dovolání k Vrchnímu soudu, v němž si stěžuje na výši úroků, která má být způsobena liknavostí a průtahy soudů. Jenže dovolání nemá odkladný účinek a pravomocné rozhodnutí stanovilo splatnost dluhu již před několika týdny. Pokud by ale ČSSD dluh uhradila, v případě úspěšného dovolání by musela peníze vymáhat zpět od Zdeňka Altnera. A to se jí nechce. Proto raději nerespektuje splatnost dluhu a nechala na sebe uvalit exekuci. Nutno podotknout, že pokud se ČSSD přihlásí některý z věřitelů Zdeňka Altnera, jeho pohledávku uhradí. Takto již zaplatila kolem 10 mil. Kč. Na splacení celého dluhu Sociální demokracie ani nemá. Se svými stranickými prostředky hospodaří obdobně jako se státními financemi a dlouhodobě je drží v deficitech. Sice ze státního rozpočtu a od sponzorů obdrží ročně cca 173 mil. Kč, ty ale obratem utratí za stranický aparát a volební propagaci. Dluhy strany dosahují přibližně 200 mil. Kč a hospodaří s majetkem přibližně 350 mil. Kč. A Lidovým domem. Na úhradu dluhu by si tak musela půjčit – a to v s

joudajoudovy ( 30. března 2017 12:43 )

vcera se dozvidame, ze sekeru zatal kalousek a dnes flaternici kdyz si ve svych stranickych kuchynich neumi spocitat prijem vydej zustatek, coz je zakladni kamen pro ekonomickou gramotnost, ktera je soucasti vseobecneho vzdelani v CR, jak pak chteji hospodarit se statni kasou?

sovca ( 30. března 2017 11:36 )

Ať se chytnou za ruku s Kalouskem a jeho TOP O9 a jdou k šípku. Škody už nadělali dost.

jana999 ( 30. března 2017 11:17 )

ale nevykašlali, jen to šlo do soukromých kapes

Zobrazit celou diskusi
Další videa