Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Úřad našel u Marksové chyby za 8,4 miliardy. Problém byl s účetnictvím

Autor: ČTK, Mii - 
13. listopadu 2017
12:15

Chyby za 8,4 miliardy korun mělo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vedené Michaelou Marksovou (ČSSD) v účetnictví za loňský rok. Nejvyšší kontrolní úřad to v pondělí uvedl v tiskové zprávě (NKÚ). Podle kontrolů bylo celé účetnictví ministerstva za rok 2016 neprůkazné a resort nevedl řádnou inventarizaci svých účtů. Podle náměstka ministerstva práce Martina Kučery se žádné peníze neztratily a jedná se o nedostatky u účetních operací. Resort se odvolal, NKÚ jeho námitky ale zamítl, uvedl náměstek.

Nedostatky v účetnictví za více než čtyři miliardy korun se týkaly účtování výnosů z předfinancovaných projektů z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. MPSV je zaúčtovalo v roce 2016, ale podle NKÚ tak mělo učinit už o rok dříve. Ministerstvo dále podle kontrolorů neúčtovalo dlouhodobé podmíněné závazky z uzavřených smluv.

Inspektoři NKÚ zjistili nedostatky také v údajích předkládaných ministerstvem pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Nesprávnosti v těchto datech přesáhly 143 milionů korun, uvedl NKÚ.

„Trváme na tom, že k žádné ztrátě finančních prostředků nedošlo, jde o dílčí nedostatky při provádění účetních operací,“ uvedl Kučera. Podle něj kontroloři nenašli pochybení, která by dopadala na hospodaření ministerstva. „S řadou zjištění, případně způsobem jejich formulace, uvedených Nejvyšším kontrolním úřadem v protokolu se opravdu nelze ztotožnit. Proto jsme se také odvolali ke Kolegiu NKÚ proti rozhodnutí o námitkách z kontroly. Námi vznesené námitky však byly zamítnuty,“ dodal.

Ministerstvo: Kontroloři si zákony vykládají jinak

Podle kontrolorů ministerstvo často měnilo účetní software a údaje, které do něj vkládalo, nebyly dostatečně podrobné. „Od roku 2011 změnilo MPSV svůj účetní software třikrát, naposledy v roce 2016,“ zjistil NKÚ. Přechod na nový systém ale neměl resort podle kontrolorů dobře připravený.

„Kvůli neprůkaznosti účetnictví nemohl NKÚ vyhodnotit, jestli účetní závěrka MPSV za rok 2016 podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ministerstva,“ konstatovali kontroloři. Ze stejného důvodu nemohl NKÚ posoudit ani to, zda jsou údaje závěrečného účtu v souladu s údaji z účetnictví.

Podle mluvčího ministerstva Petra Habáně se zjištění kontrolorů týkají „praktických postupů účtování, aplikace účetních metod a provedení inventarizace z úrovně účetní jednotky“. Za řadu nedostatků prý může postupné zavádění nového ekonomického informačního systému a převádění dat z předchozích aplikací.

Podle ministerstva práce výsledky kontrol ukazují, že NKÚ vykládá účetní legislativu jinak než resorty. Ty se řídí výkladem ministerstva financí, dodal mluvčí.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) společně v čele ministerstva končí i s celou vládou. Ještě předtím prosadila valorizaci důchodu pro příští rok o necelých 500 korun:

Video Vláda přidá důchodcům: Necelých 500 korun měsíčně. „Není to bonus,“ říká Marksová - Blesk - Zuzana Štíchová

tomik007 ( 13. listopadu 2017 14:50 )

MALA DOMU

zlymikes ( 13. listopadu 2017 14:35 )

Zajímavé je, že kontrolu za rok 2016 zveřejnil NKÚ nyní, tedy pár dnů po volbách. Co by to udělalo se socany, kdyby to vydali před volbami, kdy zajisté zpráva byla hotova

kalina107 ( 13. listopadu 2017 13:25 )

Pak že nemají novinářské dívky dvojí metr . Okamura měl napsaný prodej bytu v jiné kolonce a tyjátr udělali jako by nejmíň vyvolal třetí světovou . Marxová může krást , odklánět , přemisťovat miliardy a nic se neděje . Pouhý malý problém v účetnictví . Pak se lidi diví , kam mizí st. peníze ?

Nezadat ( 13. listopadu 2017 13:24 )

A sní celý ČSSD!!!!

havran2 ( 13. listopadu 2017 13:19 )

Takové máme ministry ve vládě a potom kde ty peníze mizí že jsou malé výplaty a důchody ! ! !

Zobrazit celou diskusi
Další videa