Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Neúspěšní poslanci budou dál pobírat sněmovní peníze. Najali je jako asistenty

Autor: simao, ČTK - 
11. listopadu 2017
05:55

Někdejší poslanci Roman Váňa (ČSSD), Jan Klán (KSČM) a Josef Uhlík (KDU-ČSL) se od práce v zákonodárném sboru příliš nevzdálí. Byť ve sněmovních volbách neuspěli, nově budou působit jako asistenti poslanců. Angažovali je zejména kvůli tomu, že chtějí využít jejich zkušeností. Pobírat sněmovní peníze tak budou dál. I když – jak Váňa upozorňuje, bude muset pracovat i jinak.

Bývalý předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa bude spolupracovat s novým poslancem ČSSD Antonínem Staňkem. „Předám mu své know-how, to je zadání do začátku,“ uvedl sociální demokrat Roman Váňa, jenž byl lídrem kandidátky ČSSD v Olomouckém kraji. Přesto se do Sněmovny nedostal.

Asistentem za tisícovku, práci si hledá

Olomoucký primátor Staněk přeskočil Váňu díky přednostním hlasům ze třetího místa kandidátky. Váňa zdůraznil, že bude pro Staňka pracovat na nejnižší možný úvazek. „Tisícovka měsíčně mě opravdu neuživí,“ podotkl. Nově zvolený poslanec Staněk uvedl, že spolupráce s Váňou se bude týkat bezpečnostních zákonů, zejména ohledně obecní policie a veřejného pořádku.

Poslanci však dostávají na asistenty celkem 45 000 korun měsíčně. Pokud jich mají více, částku mezi ně rozdělují. Jména asistentů Poslanecká sněmovna zveřejňuje na svém webu v sekci, v níž se nacházejí vizitky jednotlivých poslanců. Mnozí nově zvolení zákonodárci podle těchto informací ještě spolupracovníky nemají.

Chtějí využít jejich zkušeností

Komunista Klán neobhájil poslanecký mandát ze třetího místa středočeské kandidátky KSČM. Poslaneckou pozici v kraji znovu získali za tuto stranu Stanislav Grospič a Miloslava Vostrá. Nyní bude Klán jedním z jejích asistentů. „Chci využít zkušeností, které pan Klán získal svojí prací ve výboru pro veřejnou správu i jako poslanec ve volebním kraji,“ sdělila dnes Vostrá.

Lidovce Uhlíka, který neúspěšně kandidoval ze třetího místa jihomoravské lidovecké kandidátky, angažoval někdejší předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Uhlík je podle něho poctivý a pracovitý člověk a velmi zkušený politik. „Těžko bych našel lepší vizitku,“ řekl dnes Mihola. Považuje si toho, že Uhlík jeho nabídku přijal. „Je škoda, že lidé jako on nejsou přímo ve Sněmovně jako poslanci,“ podotkl Mihola.

Váňa byl i na rodičovské. Teď hledá novou práci

Že u práce asistenta nepůjde v jeho případě o práci na plný úvazek, potvrdil Váňa i Blesk.cz. „Ne ne, to je v podstatě jen taková drobnost, vedlejší. Chceme dotáhnout jen nějaké zákony a víceméně předat know-how. Jinak ještě nevím. Už jsem toho v životě dělal víc, poohlížím se, chtěl bych dělat něco zajímavého, něco, kde uplatním své znalosti a co mě samozřejmě uživí. Nechávám si trochu čas, abych se pořádně rozhodl, a uvidím, co přinese budoucí život,“ nebyl Váňa příliš konkrétní.

Prošel skutečně různé práce. Za komunistů dělal sezonního průvodce na hradě Bouzov i dělníka ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, po revoluci byl obchodním ředitelem, putoval však i na rodičovskou dovolenou, když v letech 1992 až 1993 pečoval o dvouletého syna. Na hrad Bouzov se vrátil jako ekonom a zástupce ředitele státní příspěvkové organizace Státní hrad Bouzov a absolvoval i památkářské rekvalifikační studium. Pracoval následně mj. coby bezpečnostní ředitel ministerstva kultury či ředitel na středočeském památkovém ústavu. 

Video  Roman Váňa v předvolební debatě Blesk.cz  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Později pak našel uplatnění i v oblasti hasičů na úřednických pozicích – např. jako ředitel kanceláře náměstka ministra vnitra a generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, ale třeba i jako externí fotograf HZS v Olomouci při dokumentaci zásahů. Působil také jako živnostník – technický poradce v oblasti Integrovaného záchranného systému a bezpečnostní poradce. Poslancem byl od května 2010. 

Váňa je v ČSSD již od roku 1997. O jejím propadu z 45 křesel na pouhých 15 v nové Poslanecké sněmovně říká: „Je to samozřejmě veliká porážka. Voliči se rozhodli pro jiný způsob politiky. V danou chvíli nehledají strany s tradicí, ale hledají pořád něco nového. Je otázka, jak dlouho jim to ještě vydrží a zda se třeba nezačnou vracet.“

hejhej ( 11. listopadu 2017 20:30 )

Poslanci, když jsou tak neschopní, že potřebují asistenty, měli by si je platit ze svého platu nebo náhrad. VYŽÍRKY !!!!

agfor ( 11. listopadu 2017 09:36 )

Jasný příklad toho, jak volby všechno "změní". Pak chce Miloš, aby byly volby povinné.

reypal ( 11. listopadu 2017 08:38 )

Já na bráchu,brácha na mě.Neboj mami,já pracovat nebudu.

moiaza ( 11. listopadu 2017 07:59 )

Lidé správně pochopili, kde se dají bezpracně vydělat doživotně peníze. Stačí málo. Kačení žaludek, umět slibvat a lhát. S tímto uměním se dostat do politiky a je vystaráno do konce života. Když neuspěji v politice, a vyhodí mě, budu nadále dělat "poradce" ještě hloupějšímu, co přijde po mě. Proto stran jak máků a kandidátů jako migrantu za před hranicemi.

Fuelsaves ( 11. listopadu 2017 07:27 )

 Benda....povoláním syn.Nýmand z plzeňských práv(6měsíců) jako předseda ústavně právního výboru?ODS je opravdu personálně na dně😂😂😂😂👍👍👍👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa