„I s malým klubem se dá zahrát velké divadlo.“ Kdo jsou šéfové devíti klubů poslanců?

Autor: Jaroslav Šimáček - 
2. 11. 2017
19:50

Poslanecká sněmovna zažije unikát v podobě devíti poslaneckých klubů – některé z nich by se v nadsázce vešly v hospodě k jednomu stolu. Mají i nováčky ve svém čele. Novými předsedy se stali Radim Fiala (SPD), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jakub Michálek (Piráti) a samostatný klub má nově i STAN s Janem Farským v čele. Jsou strany, kde se měnit nebude nic. Jan Chvojka (ČSSD) komentuje pro Blesk.cz výrazné „zhubnutí“ klubu sociálních demokratů.

„Hlasování bylo jednomyslné, to znamená, že jsem dostal možný počet hlasů, který byl. Hodně si toho vážím a budu se snažit pokračovat v tom, co dělal pan předseda Sklenák, můj předchůdce, a před ním pan kolega Tejc,“ řekl Blesk.cz končící ministr pro lidská práva Jan Chvojka, který nově povede poslanecký klub ČSSD. Jeho dosavadní předseda Roman Sklenák se totiž do Sněmovny vůbec nedostal.

ČSSD bez Sklenáka: „Fakt náročná pozice“

„Překvapením to bylo, druhé místo pana Sklenáka na kandidátce se zdálo, že je to jistota. Na druhou stranu voliči mají možnost kroužkovat a tady se ukázala síla kroužků, že ani první nebo druhé místo nemusí znamenat, že ve finále ten člověk ve Sněmovně bude,“ komentoval Sklenákův neúspěch jeho nástupce ve funkci Chvojka.

Ministr Jan Chvojka při rozhovoru s Blesk.czMinistr Jan Chvojka při rozhovoru s Blesk.cz | Blesk/Jakub Poláček

Sklenákovi skončil mandát poslance po sedmi letech. „Dobře jsem si uvědomoval, že tento den jednou přijde, a proto jsem se snažil ten omezený čas nepromarnit,“ vzkázal Sklenák na Facebooku. Upozornil na to, že dostal 3028 preferenčních hlasů a na zvolení jich potřeboval o sedmdesát více. 

Sklenák prý nesmutní. „V těžkém období před čtyřmi lety si mě kolegové zvolili za předsedu našeho Poslaneckého klubu,“ uvedl Sklenák a post předsedy klubu označil za „fakt náročný“. „Ke spolustraníkům i politickým konkurentům jsem se vždycky choval korektně, a to i proto, že jsem přesvědčen, že vzájemné útoky a osočování ničemu nepomáhají, ba právě naopak,“ podotkl Sklenák.

I s malým kašpárkem…

Zatímco Sklenák vedl klub, který měl 50 členů, Chvojka stanul v čele poslaneckého klubu s 15 členy. „Je to samozřejmě nezvyk, 15 lidí je opravdu malý počet. Ale já jsem toho názoru a věřím tomu, že i s malým klubem se dá zahrát velké divadlo,“ doplnil Chvojka pro Blesk.cz.

V podobné situaci jsou však i další kluby. KSČM má taktéž 15 poslanců, KDU-ČSL 10 poslanců, TOP 09 pouhých sedm poslanců a STAN, kteří šli nakonec do voleb samostatně, mají nově i vlastní klub o šesti poslancích. Povede jej volební lídr Starostů a nezávislých Jan Farský.

S Chvojkovými slovy o malých klubech Farský souhlasí. „Určitě souhlasím, je to o pracovitosti jednotlivců a ono je určitou výhodou to, že v malém klubu se nikdo neschová. Nikdo se nemůže vézt, všichni musí pracovat. A paradoxně i takto malý klub může udělat nakonec více práce než větší, který už je takový trochu anonymní,“ řekl Farský Blesk.cz.

Video Farský ze STAN v horkém křesle: „Dvojí metr? Máte trestně stíhaného hejtmana!“ - Blesk Zprávy

Přidává i zkušenosti z dosavadního vlastního sedmiletého působení ve Sněmovně. „Zatím jsme byli tři Starostové v Poslanecké sněmovně na kandidátkách Topky. A i tak se podařilo kus práce udělat – prosadit zákon o registru smluv, větší příjmy obcím či zrušení papírových fotek na řidičáky. Něco dělat určitě lze, ale ta práce v takto malém klubu a v takto málo lidech má specifikum v tom, že musíte předkládat chytrá řešení, která když předáte, tak se hrozně špatně odmítají, protože proti nim není argumentů,“ upozorňuje Farský.

Tím, že stojí mimo vyjednávání o podpoře vládě, se klub STAN prý již nyní pustil do práce na konkrétních pozměňovacích návrzích a zákonech, které by snižovaly zbytečné papírování, zjednodušovaly styk s úřady a napomohly k tomu, aby stát „daleko více sloužil, než překážel“. 

Nového šéfa klubu mají i lidovci

Ke změně v čele poslaneckého klubu došlo i u lidovců. Jiřího Miholu nahradil Jan Bartošek, v tomto případě je však poslancem nadále i Mihola. Počet členů poslaneckého klubu KDU-ČSL se však snížil – z 14 na 10. „Je mi to líto, já jsem myslel, že budeme schopni obhájit naše pozice. Beru to jako vzkaz od voličů a jako závazek, abychom pracovali do budoucna lépe,“ řekl Blesk.cz Bartošek. „Do určité míry to oslabení je daň za předchozí koalici,“ míní.

Lidovci nyní míří do opozice. „Já jsem zažil opoziční roli např. na krajské úrovni. Konstruktivní opozice se musí umět dělat a my jsme k tomu připraveni,“ míní Bartošek. Bude to však již bez Daniela Hermana, ministra kultury, který se do Sněmovny neprobojoval.

Video Osoba blízká: Jan Bartošek - Zuzana Štíchová

Dosavadní koaliční partner lidovců ANO chce přitom nyní prosadit také změny v jednacím řádu Sněmovny. Bartošek požádal o zaslání podkladů v písemné podobě, zatím je neobdržel.

„Jsme připraveni diskutovat o tom, aby se upravila délka třetích čtení zákonů, to znamená, aby to nebylo jenom ve středu a v pátek, ale když probíhají třetí čtení, aby mohla být delší dobu. A aby se neopakovala mnohdy složitá diskuse, která má proběhnout ve druhém čtení – a aby třetí čtení byla skutečně finálním schvalováním zákona. Jsme ale připraveni diskutovat také o délce přestávek,“ upozornil Bartošek. „Jsem optimista a jsem si jistý, že náš klub bude více pracovat, než se předvádět před řečnickým pultíkem,“ doplnil jej šéf strany Pavel Bělobrádek.

Společný klub? Nevýhodné, upozorňuje Kalousek

Objevil se však také návrh Miroslava Kalouska (TOP 09), aby poslanecké kluby stran od středu napravo spolupracovaly. Podle Kalouska je totiž nutné mít 13 až 15 lidí na to, aby obsáhli celou agendu Sněmovny. Jeden velký společný klub by však nedoporučoval.

„Doufám v co nejužší spolupráci, vzhledem k jednacímu řádu Sněmovny spojení do poslaneckého klubu by bylo velmi nevýhodné. Dva poslanecké kluby už mají nějaké pravomoci, tři jich mají ještě víc,“ uvedl v úterý ve Sněmovně Kalousek na dotaz Blesk.cz.

Pro spolupráci je i volební lídr a šéf poslaneckého klubu STAN Farský. „Ona je to spolupráce chtěná a zároveň tou velikostí i tak trochu vynucená. Protože se šesti poslanci se ani nejsme schopni účastnit práce ve všech výborech. Z tohoto pohledu jsme určitě ke spolupráci otevření, ale bude to hodně o praxi toho, jak to vyladíme. Není v tom historická zkušenost, takže to budeme teprve připravovat,“ řekl Blesk.cz Farský. Podle něj je lepší rozdělit si jednotlivá témata a zákony, aby se jim jednotliví poslanci mohli věnovat více do hloubky, než aby nestíhali práci ve výborech „a dělali to napůl“. Pro jeden větší společný klub však ani podle něj není žádný důvod.

Samotný Kalousek se přitom chystá skončit jako předseda TOP 09, znovu na něj kandidovat nebude. Spekuluje se o něm jako o novém předsedovi poslaneckého klubu, který doposud vedl Petr Kučera, který funkci převzal po Františku Laudátovi. Kučera se však do Sněmovny nedostal a o jeho nástupci prý Topka zatím nejednala.

Další nováčci: Pravá ruka Okamury a Pirát Michálek

Jsou přitom strany a hnutí, kde se pozice předsedy poslaneckého klubu nemění. Spekulace o tom, že by se Jaroslav Faltýnek mohl stát ministrem, se nenaplnily, Faltýnek dál povede poslanecký klub ANO. Stejně tak si své pozice udrželi i exministr dopravy Zbyněk Stanjura v ODS a Pavel Kováčik v KSČM.

Právě Faltýnek čelil společně s Andrejem Babišem obvinění v případě dotační kauzy Čapí hnízdo, to však s novým mandátem neplatí a o vydání Faltýnka a Babiše k trestnímu stíhání by v případě nové policejní žádosti musela znovu rozhodovat Poslanecká sněmovna. Na štábu ANO se Faltýnek objevil s doprovodem v podobě své blonďaté přítelkyně Martiny.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ve štábu Babišova hnutí společně s partnerkou MartinouŠéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ve štábu Babišova hnutí společně s partnerkou Martinou | Foto Blesk - Jakub Poláček

Nováčky v čele poslaneckých klubů pak jsou i Radim Fiala v SPD a Jakub Michálek u Pirátské strany. Oba kluby jsou přitom třetími největšími, mají 22 členů, kteří povětšinou s Poslaneckou sněmovnou nemají valné zkušenosti.

Fiala však ujišťuje, že své poslance – kteří na sebe zatím upozorňují různými více či méně úsměvnými excesy – znají v SPD velmi dobře a je přesvědčen, že poslanecký tým bude dobře pracovat. „My se samozřejmě nevidíme poprvé, protože všichni ti noví poslanci pracují ve strukturách SPD minimálně dva roky. Většina z nich jsou krajští zastupitelé v jednotlivých krajích a my jsme s předsedou Tomiem Okamurou objeli celou republiku několikrát, protože jsme dělali kontaktní kampaň. A všichni tito poslanci tam s námi byli, pomáhali nám každý den, plánovali pro nás akce,“ zastává se Fiala svých „oveček“.

Poslanecký klub SPD má 22 členů, povede jej Radim Fiala, Okamurova pravá ruka.Poslanecký klub SPD má 22 členů, povede jej Radim Fiala, Okamurova pravá ruka. | Foto Blesk - Jakub Poláček

Jakub Michálek po boku Ivana Bartoše (Piráti)Jakub Michálek po boku Ivana Bartoše (Piráti) | ČTK

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa