Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Škromachův velký návrat? Musíme hledat českého Fica. Rád pomůžu, říká pan selfie

Autor: Jakub Veinlich - 
25. října 2017
05:02

Bývalý hejtman Michal Hašek nazval porážku ČSSD ve volbách knock outem. Strana svolává po volební ztrátě 35 poslaneckých křesel mimořádný sjezd a hlásí se už i první zájemci, kteří jsou ochotní sociální demokraty vytáhnout z „bryndy“. Po bývalém jihočeském hejtmanovi Jiřím Zimolovi se nebrání ani bývalý oblíbený místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, anebo končící poslanec Jeroným Tejc. 

„Určitě rád pomůžu straně, protože si myslím, že určitě ta její značka za to stojí,“ tvrdí Zdeněk Škromach, který připustil, že pokud bude poptávka, bude o možné kandidatuře do vedení uvažovat. „Zatím to ale není na pořadu dne,“ tvrdí Škromach.

Výběrové řízení na šéfa ČSSD 

Nejdříve je prý ale potřeba udělat pořádnou sebereflexi, podle Škromacha se prý totiž naplnil nejčernější scénář, který si nikdo před volbami nepřipouštěl. „Samozřejmě jsem z toho výsledku smutný, ten výsledek je fakticky nejhorší za posledních 20 let,“ řekl Škromach, který doufá, že strana svolá sjezd co nejdříve a ne až 7. dubna, kdy si ČSSD připomene 140. výročí svého založení.

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec si není jist, zda by na požadavek straníků bylo možné uspíšit konání mimořádného sjezdu. Nestihly by se uskutečnit všechny okresní a krajské konference.

Video Miloš Zeman o pádu ČSSD - Blesk TV

Podle Škromacha navíc nazrála doba na to, aby členové sociální demokracie volili svého předsedu přímo.

„Bohužel, měl jsem představu, že by takovým nástupcem mohl být například Jeroným Tejc, ale jak jsem zaznamenal, tak ten se vydal na privátní kariéru, a právě proto bude asi potřeba vypsat výběrové řízení,“ dodal bývalý místopředseda Senátu Škromach, který se v povolebním čase objevil překvapivě také v Poslanecké sněmovně.

„Sociální demokracie potřebuje najít svého českého Fica – čili člověka, který dovede tu stranu po jednom, dvou volebních obdobích opět do vlády,"  říká Škromach, podle kterého by měl být nový lídr ve věku 30 až 40 let, aby se mohl pomalu připravovat na roli lídra nejen strany, ale také budoucího premiéra. 

Tejc je sbalený

Poslanec Jeroným Tejc končí po 12 letech v Poslanecké sněmovně. Za pár dní se chystá na civilní povolání – zabývat se bude podle svých slov i nadále paragrafy, čistá právničina to ale nebude. Poslaneckou kancelář už má prý prozíravě zabalenou.

Video Jeroným Tejc oznamuje, že končí v politice - Blesk.cz/Václav Lang

„Já na rozdíl od kolegů jsem s tím počítal – takže už mám vyklizeno a nepletu se jim pod nohy, když vyklízí oni,“ řekl Tejc Blesk.cz. Na odchodnou do civilu dostane od Sněmovny za odsloužený mandát poslance a šéfa Ústavně právního výboru půl milionu korun.

Výsledek voleb nechtěl Tejc ani příliš komentovat. „Ať si to komentují ti, kteří sociální demokracii přivedli k tomuto debaklu, a ti, kteří toto vedení celé čtyři roky podporovali,“ řekl dost nabroušeně směrem k vedení ČSSD.

Video Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek komentuje po tiskové konferenci neúspěšné volby - Jakub Veinlich CNCenter

Stejně jako Škromach je i Tejc pro co nejdřívější svolání sjezdu, ale i širšího vedení strany. „Stejně tak by se měl konat dříve než v prosinci i ústřední výkonný výbor – tak aby se nescházelo jen devítičlenné grémium,“ stěžuje si na pomalý postup vedení ČSSD odcházející poslanec.

Možná se vrátí

I on je pro přímou volbu předsedy strany. Byl to právě Tejc, který tento postup prosazoval už pro volební sjezd, který měli sociální demokraté letos březnu v Brně. „Myslím, že by to v současné situaci mohlo být řešení a možná by to mohlo i dnes velmi zaskočenou členskou základnu vyburcovat, aby přemýšlela, kdo by byl tím nejlepším předsedou,“ je přesvědčený bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD. 

Tejc navíc nevyloučil, že by se o podobný post mohl ucházet znovu i on. Letos v březnu přitom prohrál souboj s končícím premiérem a dnes už bývalým předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

„Já o tom teď nechci spekulovat, nic takového v tuto chvíli v plánu nemám – ale duben je ještě daleko,“ mlží trochu o své politické budoucnosti Tejc. Jediné co prý ví, je, že nechce nějakou chvíli slyšet o Poslanecké sněmovně.

„To, že nebudu sedět ve Sněmovně jako aktivní poslanec, mi rozhodně chybět nebude,“ uzavřel rozhovor pro Blesk.cz Tejc.

Jak Škromach, tak Tejc mají své tipy, kdo by mohl sociální demokracii vzkřísit, nechtějí prý ale půl roku před sjezdem udělovat „polibky smrti“

zaka ( 25. října 2017 16:44 )

Najděte si českého tak zvaného Fica ale Škromach nebo Hašek to určitě nebude ani doktor z Plzně.Musí přijít nová krev a né stará patrona

tosto ( 25. října 2017 11:39 )

Tady by snad už pomohlo jenom přejmenování strany na : CH 2017 ---Cirkus Humberto 2017

XLADI ( 25. října 2017 10:04 )

Měli by si napráskat bilboardy jako Standa Gross s nápisem "Myslíme to upřímně"

hanka666 ( 25. října 2017 08:58 )

Tak to bude mít čssd 3 procenta

illyria ( 25. října 2017 08:38 )

Tvl Českýho Fica? nejlépe s Českým Kaliňákem, Bašternákem, Žigou a ještě s Bžánem! Pan Škromach asi spadl do bazénku po hlavičce... Poslední co tu potřebujeme jsou poměry jak na Slovensku a kecy o jádře, extremismu, jádře, jádře, extrémismu a jádře... Spíš potřebujeme Českého vlastence, který je chytrý, charismatický a jeho (jediným) úkolem není si nakrást co nejvíc...

Zobrazit celou diskusi
Další videa