Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Babiš útočí, těžař se brání: „Nejsem Bakalův asistent. A lithium nekrademe“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
24. října 2017
19:08

Andrej Babiš (ANO) i po volbách dál bouří kvůli těžbě českého lithia. Australská firma EMH, se kterou podepsal ministr Jiří Havlíček (ČSSD) memorandum, podle vítěze voleb vůbec australská není. Navíc vytáhl i údajnou spojitost se Zdeňkem Bakalou. „Je to nesmysl,“ říká v rozhovoru pro Blesk.cz Richard Pavlík z firmy Geomet, kterou EMH vlastní a která provádí pod Cínovcem průzkum. O žádnou krádež za bílého dne podle něj prý nejde. A Bakalovým koněm také není.

Spor, kterým vrcholila kampaň, se vrací jako bumerang. Situace se však změnila. Memorandum s australskou firmou EMH, pro kterou dělá průzkum velkého ložiska v Krušných horách česká firma Geomet, kterou Australané koupili, totiž uzavřel ministr Jiří Havlíček (ČSSD). Andrej Babiš (ANO) jej však považuje za neplatné.

A těžaře, kteří mají o lithium pod Cínovcem nadále zájem, spojuje i se Zdeňkem Bakalou. „Při individuální prohlídce se tam žádné takové jméno nevyskytuje. Není tam ani prostor, kde by se mohli takoví podílníci vyskytovat,“ zareagoval dnes Keith Coughlan, generální ředitel společnosti EMH. Ta dnes vydala prohlášení, že je její vlastnická struktura naprosto transparentní a společnost má celkem 680 jednotlivých akcionářů.

Babiš má dál pochybnosti: „Nejsou to Australané“

Kvůli memorandu zasedala krátce před volbami mimořádně Sněmovna - a doporučila jeho zrušení. „Já si myslím, že to memorandum není potřeba rušit, protože je podle mého názoru neplatné. To memorandum říká, že vlastně je tam nějaká australská firma, ta australská firma není australská, protože sídlí na Britských Panenských ostrovech, matka firmy Geomet, která dostala povolení na průzkum, sídlí zase ve Velké Británii,“ uvedl Andrej Babiš v pondělí po návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Lánech.

Podle Babiše je nyní třeba udělat právní analýzu a „konstatovat, že to memorandum je neplatné, protože vlastně si rozporuje“. Pochybnosti o vlastnické struktuře firmy a dle Babiše netransparentnosti se v úterý na tiskové konferenci v Praze na Andělu snažil rozptýlit Coughlan společně s Richardem Pavlíkem, generálním ředitelem společnosti Geomet, která provádí průzkum. A kterou EMH koupila.

Pavlík vzkazuje: Mám se oběsit za práci v OKD?

Právě Pavlíka spojil přitom Babiš se Zdeňkem Bakalou kvůli jeho dlouholetému působení v OKD. „Já mám z toho zvláštní pocit, nerad bych spekuloval o tom, že je to nějaký bílý kůň pana Bakaly, který nám tady zničil celý region, a jestli to není stále ta stejná parta, která tady loupí naše národní bohatství,“ říkal Babiš před volbami.

„Pracoval jsem v OKD, samozřejmě. Nemyslím si ale, že každý, kdo pracoval v OKD, by měl mít cejch a měl by se jít někam oběsit na náměstí,“ reaguje pro Blesk.cz Pavlík a upozorňuje na to, že vykonával odborné, nikoli statutární funkce v této společnosti. A s majitelem Bakalou se tak potkal maximálně na chodbě.

Ředitel EMH: Jsme naprosto transparentní

Babiš před volbami také sliboval, že udělá vše pro to, aby české kovy zůstaly v českých rukách. Jeho výtky, že by Australani nebyli Australani, na tiskovce Coughlan z EMH odmítl. „Společnost je registrována jako australský daňový rezident, je regulována australskými burzovními zákony a australskou komisí pro cenné papíry a investice. Zároveň je také regulována ve Spojeném království a to orgánem pro finanční etiku FCA a londýnskou burzou cenných papírů,“ uvedl.

Odmítl i nařčení z netransparentnosti. „EMH je veřejně registrovaná společnost s naprosto transparentní strukturou. Nejsou v ní žádné skryté akcie, nejsou v ní žádné skryté podíly na majetku společnosti,“ tvrdí Coughlan. Údaj, že 56 procent akciového majetku společnosti je v rukách neidentifikovatelných vlastníků, je dle něj také nepravdivý.

Babiš je dál pro státní podnik

Coughlan doufá, že memorandum bude platit i nadále. „Je to důležitý dokument, protože vyjadřuje záměry obou stran s projektem na Cínovci pokračovat. Je to důležitý projekt pro ČR, je to důležitý projekt pro Evropu z hlediska elektrických vozů atd.,“ uvedl Coughlan. Podotkl, že se v Česku vytvoří i nová pracovní místa. Tisíc míst přímo, pět až osm tisíc míst v návazných oborech, doplnil jej Pavlík.

Podle obou zástupců těžařů přitom již nyní EMH a Geomet spolupracují se státním podnikem Diamo. Tomu by však průzkum i těžbu svěřil Babiš výhradně.

„Já jsem přesvědčen o tom, že lithium má těžit Diamo a udělat průzkum. Je to samozřejmě poslední větší surovina v rukách státu a myslím, že ten stát by to měl zkusit. Není argument, že nemáme technologie, ty se dají sehnat a může to fungovat, pokud to bude samozřejmě někdo řídit ve prospěch státu,“ uvedl Babiš po volbách. Pavlík s ním v rozhovoru pro Blesk.cz nesouhlasí ani v tomto. Podle něj je třeba na těžbě lithia spolupracovat.

Šéf Geometu: Nesmysl o krádeži českého lithia

Blesk.cz: Andrej Babiš tvrdí, že memorandum není třeba rušit, protože vlastně ani není platné.

Richard Pavlík: Memorandum je samozřejmě deklaratorní. Obsahuje zejména naše závazky nad rámec současné legislativy. Nevidíme žádný důvod jej rušit nebo odvolávat. Zavazujeme se k tomu, že veškerá ruda, která by byla z ložiska Cínovec vytěžená, zůstane zpracována tady na území ČR. A navíc, že se vynasnažíme, abychom napomohli vytvoření řetězce v ČR. V současné době už takové kroky činíme.

Blesk.cz: Když vezmeme evropskou významnost naleziště lithia pod Cínovcem, jak vnímáte rozsah lithia, které se tam nachází?    

Jde samozřejmě o velké ložisko, to už bylo publikováno i v rámci naší předběžné studie proveditelnosti. Ovšem velice nízko kovnaté, řekl bych jedno z nejchudších v rámci Evropy i v rámci světa. Ostatní ložiska, která se nachází v našem blízkém okolí, např. nově objevené ložisko Jadar, obsahuje až pětinásobné množství lithia. To znamená, že to bude velice obtížné na zpracování. Z hlediska objemu je to ale samozřejmě ložisko velké.

Blesk.cz: Co říkáte na obavy politiků i veřejnosti, že by mohl být tenhle český „poklad“ de facto ukraden?

Tady nejde přece o žádnou krádež. Jde o to dostat tento nerost do ekonomiky a do průmyslu tohoto státu. Nikdo ten nerost nemůže odvézt, byl by to naprosto ekonomický nesmysl. Myslím, že takto k tomu přistupují všechny státy v Evropě. Sousední Německo má nulové poplatky na vydobytý nerost týkající se lithia, protože si moc dobře uvědomuje, že pro ně je daleko důležitější dostat lithium do ekonomiky, do zpracování. Protože veškeré hodnoty, které se získají z těžení tohoto nerostu, se dostávají zejména z té zpracovatelské části. To jsou vyšší částky než z nějakých poplatků nebo prodeje nerostu.

Blesk.cz: Vy osobně jste Andrejem Babišem spojován s OKD a Zdeňkem Bakalou.  

Je to naprostý nesmysl. Pracoval jsem v OKD, samozřejmě. Nemyslím si ale, že každý, kdo pracoval v OKD, by měl mít cejch a měl by se jít někam oběsit na náměstí za to, že pracoval v OKD. Já jsem tam strávil 30 let. A z těch 30 let zhruba od roku 2004, kdy se majitelem stal pan Bakala, někdy do roku 2015 či 2016 jsem neměl možnost s panem Bakalou hovořit ani jednou. Možná, že jsem ho potkal někde na chodbě jako majitele podniku, ale já jsem pracoval celou dobu v odborných funkcích, nebyl jsem nikde ve statutárních funkcích. Neměl jsem absolutně žádnou příležitost s ním spolupracovat. A už vůbec jsem nebyl jeho asistentem, jak bylo někde řečeno.

Blesk.cz: Padají názory, že lithium by měla těžit česká, státní firma – konkrétně Diamo. Jak vnímáte jeho možnosti se samostatně postarat o těžbu lithia?

Je to velký projekt a myslím si, že bez toho, aby na tom spolupracovaly všechny subjekty – ať už soukromé, státní, tak i různé další, třeba vědecké instituce – tak bez toho ten projekt bude neživotaschopný. My hledáme takovou cestu, do které zapojíme jak výzkumnou základnu, tak i státní podniky. Protože když vezmu Diamo, tak to dnes spravuje starý důl Cínovec a my i z hlediska horního zákona musíme s Diamem spolupracovat. Nemůžeme se pohybovat nebo vstupovat do starých důlních děl, operovat někde u jámy, aniž bychom spolupracovali se správcem. Spolupráce je nutná a naší snahou je zformalizovat to, dát tomu rámec, aby to bylo smysluplné.

Blesk.cz: Vyrazili jste dnes komentovat vlastnickou strukturu EMH. Co říkáte na narážky, že je nejasná, že je firma částečně z Britských Panenských ostrovů apod.?

Akciová struktura je naprosto jasná. 100 procent kapitálu je obchodováno na burzách, neexistují žádné akcie, které by byly skryty, které by byly mimo akcionářskou strukturu. Hlavní omyl tam vznikl nesprávným termínem výkladu „Shares in not public hands“, ve volném překladu to znamená akcie mimo veřejné ruce. Tento termín je vlastně jen součtem akcií, které se nachází v rukách akcionářů, kteří vlastní více jak 10 procent, a managementu. Je to standardní termín, veškeré tyto informace máme uvedené na našich stránkách podle toho, jak to požaduje australský a britský regulátor. Pro toho, kdo tuto terminologii zná, je to naprosto jasné.

Blesk.cz: Co je jasné, je však i to, že se v Česku bude po volbách měnit vláda. Je možné, že v ní nebude ČSSD a ministr Havlíček, který memorandum podepsal. Obáváte se toho, co může přijít s novou vládou, kde prim bude hrát hnutí ANO, které proti memorandu dál výrazně vystupuje?

Uvidíme, nemohu předvídat, co bude, ale to nikdo. My postupujeme striktně v rámci horního a geologického zákona, plníme vše, co máme, a uvidíme, jaké přijdou další požadavky ze strany budoucí vlády. A budeme samozřejmě jednat.

Blesk.cz: Hrozí Česku arbitráže, kdyby k dohodě nedošlo?

Tím se teď vůbec nezabýváme, máme teď opravdu hodně různých odborných problémů, jak ten projekt táhnout dál a zejména se zabýváme přípravou finální studie proveditelnosti. Tohle teď neřešíme.

borka30 ( 25. října 2017 00:20 )

Jsem pro zrušení tohoto memoranda. Pane Babišovi, věřím vám, že to celé zrušíte!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa